Remont balkonu po zimie. Zasady przeprowadzenia prac remontowych

2021-10-01 13:03
Balkon w domu jednorodzinnym
Autor: Marcin Czechowicz Po jesienno-zimowym okresie balkon wymaga przeglądu i często również naprawy

Prace remontowe w obrębie tarasu zazwyczaj prowadzone są po zimie, bo wtedy ujawniają się usterki płytek ceramicznych, hydroizolacji lub osadzenia balustrad. Przekonaj się, w jaki sposób powinien przebiegać remont balkonu, aby później cieszyć się nim przez lata.

Trwałość balkonu zależy od staranności jego wykonania i doboru materiałów. Jeśli któryś z tych warunków nie został dopełniony, może on wymagać naprawy.

Wykruszanie się narożników, głębokie rysy i pęknięcia na betonowej płycie

Na uszkodzenia są szczególnie narażone balkony w domach wybudowanych do lat 90. To efekt zastosowania nie najlepszych (ale wtedy jedynych dostępnych) materiałów, a także dość powszechnej wówczas niedbałości wykonawców.

Przeczytaj też:

Dlaczego płytki na tarasie odpadają? Jak przyklejać płytki >>>

Najczęstsze uszkodzenia to wykruszanie się narożników oraz głębokie rysy i pęknięcia na betonowej płycie. Jeżeli balkon wykończono płytkami ceramicznymi, ich pękanie jest często sygnałem, że dzieje się z nim coś złego. Balkony są narażone na zmienne warunki atmosferyczne, dochodzi w nich do dużych naprężeń wywołanych zmianami temperatury i wilgotności. Wahania temperatury w ciągu doby mogą przekraczać 50°C, co powoduje powstawanie naprężeń skutkujących zniszczeniem konstrukcji balkonu oraz pokrywających ją okładzin.

GALERIA: rodzaje balkonów i ich budowa

Izolacja balkonu i tarasu. Odpowiednia hydroizolacja

Wilgoć - największy wróg balkonu

Szczególnie niekorzystny wpływ na konstrukcję balkonu ma jego zawilgocenie. Procesy korozyjne zainicjowane przez wodę są przyczyną jego przyspieszonego niszczenia. O tym, że do tego doszło, informują najczęściej następujące objawy:

 • zmiany barwy podłoża,
 • zawilgocenie i wykwity solne,
 • zarysowania i pęknięcia, czyli zmiany gęstości i właściwości mechanicznych podłoża.

Efekty niekorzystnego działania wilgoci na balkon to uszkodzenie okładziny z płytek ceramicznych – jej pękanie i odpadanie – korozja żelbetowej konstrukcji, straty ciepła (zawilgocony materiał znacznie lepiej przewodzi ciepło) oraz pojawianie się w zawilgoconych rysach i szparach szkodliwych dla zdrowia grzybów i pleśni.

Destrukcyjne działanie mają również czynniki chemiczne. Zalicza się do nich kwaśne deszcze, substancje chemiczne pochodzące ze środków czyszczących, a także będące wynikiem gnicia liści. Kwaśne deszcze prowadzą do rozpuszczania betonu i wymywania z niego rozpuszczonych składników oraz reakcji chemicznych związanych z powstaniem produktów, których krystalizacja wiąże się ze zjawiskiem ekspansji (czyli wykwitów solnych).

Ocena stanu technicznego betonowego podłoża

Do prac remontowych należy przystąpić dopiero po dokonaniu oceny stanu technicznego betonowego podłoża stanowiącego ochronę zbrojenia. Gdy uszkodzenia są rozległe i istnieje obawa utraty stateczności balkonu (może to wymagać sporządzenia ekspertyzy), nie wolno z tym zwlekać.

Oceny technicznej stanu konstrukcji zakończonej wydaniem ekspertyzy zgodnie z obowiązującym prawem budowlanym może dokonać tylko osoba z odpowiednimi uprawnieniami. W zakres oceny technicznej powinny wchodzić takie elementy jak:

 • określenie przyczyn uszkodzeń;
 • badanie wytrzymałości konstrukcji;
 • określenie stopnia jej zawilgocenia i korozji biologicznej;
 • ocena skuteczności i sposobu odprowadzania wód opadowych;
 • wybór technologii naprawy balkonu.
Balkon w domu jednorodzinnym
Autor: Andrzej Szandomirski Do prac remontowych należy przystąpić dopiero po dokonaniu oceny stanu technicznego betonowego podłoża stanowiącego ochronę zbrojenia

System naprawy balkonu 

Do napraw balkonów są przeznaczone specjalne systemy. Składają się z preparatów służących do naprawy uszkodzeń oraz nadających się do konserwacji balkonów. Zazwyczaj w skład systemu wchodzą następujące elementy:

 • środek do antykorozyjnego zabezpieczania stali (może też pełnić funkcję warstwy szczepnej);
 • warstwa sczepna (zwana również kontaktową);
 • cementowa zaprawa naprawcza modyfikowana (jeśli środek antykorozyjny nie pełni tej funkcji), czyli wzbogacona o dodatki pozwalające na użycie jej jako warstwy szczepnej.

W skład systemów wchodzą również dodatki używane w zależności od potrzeb, takie jak:

 • preparat glono- i grzybobójczy;
 • preparat do wykonywania izolacji przeciwwilgociowej;
 • taśma uszczelniająca;
 • farba do betonu;
 • elastyczny klej do płytek;
 • spoina do płytek.

Przygotowanie podłoża przed rozpoczęciem prac remontowych

Przed rozpoczęciem prac remontowych na balkonie konieczne jest odpowiednie przygotowanie podłoża.

Polega to na usunięciu zniszczonych okładzin, a także oczyszczeniu powierzchni betonowej z brudu, kurzu, tłustych zanieczyszczeń, powłok malarskich, bitumów. Prace, które należy wykonać, to: opukanie powierzchni w celu stwierdzenia ewentualnych odspojeń, jej zarysowanie pomocne w określeniu nośności i wytrzymałości podłoża oraz – jeśli zajdzie potrzeba – próba chłonności.

Konieczne jest także zlikwidowanie ewentualnego skażenia mikrobiologicznego – można to zrobić preparatami przeznaczonymi do zwalczania mchów, porostów i glonów. Kolejne prace to usunięcie pozostałości farb i innych materiałów powłokowych. Następnie należy skuć uszkodzony beton, a rysy i pęknięcia mechanicznie pogłębić do szerokości 0,5 cm.

Przeczytaj też:

Wykończenie krawędzi tarasu lub balkonu. Jak to zrobić prawidłowo >>>

Balkon w domu jednorodzinnym
Autor: Andrzej Szandomirski Do napraw balkonów są przeznaczone specjalne systemy. Składają się z preparatów służących do naprawy uszkodzeń oraz nadających się do konserwacji balkonów

Antykorozyjne zabezpieczenie zbrojenia

Jeśli zbrojenie zostanie odkryte, trzeba usunąć warstwę betonu na głębokość 10 mm poniżej prętów, które powinno się oczyścić mechanicznie i odrdzewić, na przykład za pomocą wiertarki z końcówką ścierną (szczotką drucianą) czy piaskowania. Należy również zabezpieczyć antykorozyjnie odsłonięte zbrojenie na balkonie.

Nałożenie warstwy izolacyjnej i wykończenie nowej powierzchni

Niezbędne jest również nałożenie warstwy izolacyjnej chroniącej zreperowane podłoże przed wilgocią oraz nowe wykończenie powierzchni po jej wysezonowaniu. Może to być okładzina z płytek albo powłoka malarska.

warto wiedzieć

Warto też wspomnieć, że produkty chemii budowlanej przeznaczone do napraw balkonów powinny być układane wtedy, gdy temperatura na zewnątrz wynosi przynajmniej 5°C, a nie przekracza 25°C. W takich warunkach zaprawy będą wiązały prawidłowo. W razie wątpliwości trzeba uważnie przeczytać, jakie są zalecenia producenta w tej kwestii.

Korozja betonu - główna przyczyna uszkodzeń konstrukcji balkonu

Główną przyczyną uszkodzeń konstrukcji betonowych jest tak zwana korozja betonu będąca wynikiem działania CO2 zawartego w powietrzu. Pod jego wpływem beton ulega karbonizacji, co powoduje zmianę jego odczynu z kwaśnego na obojętny. Na skutek tego nie chronione w dostatecznym stopniu zbrojenia, łuszczy się i odspaja. Jednocześnie postępuje korozja stali zbrojeniowej, w konsekwencji czego następuje rozsadzanie betonu od wewnątrz.

Dlatego jeśli rysy pojawiające się na betonowej płycie balkonu nie zostaną podczas naprawy trwale zamknięte, będzie ona dalej niszczona wnikającą w nie wodą.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE