Kapitalny remont domu. Najczęstsze pytania związane z remontowaniem

2011-01-14 15:39

Remont domu, szczególnie remont kapitalny, wymaga dobrego zaplanowania. Nie powinno zaczynać się remontu bez rozważenia kolejności poszczególnych prac i opracowania harmonogramu. Prezentujemy przykładową kolejność robót, jaka powinna obowiązywać w trakcie kompleksowego remontu domu. Zobacz, kiedy najlepiej budować nowe ścianki działowe, wymieniać okna, montować drzwi wewnętrzne, malować ściany, układać glazurę czy wykańczać podłogę.

Remont. Jak dobrze zaplanować prace remontowe w domu?
Autor: Krystyna Pączkowska Kompleksowy remont domu trwa krócej niż remont rozłożony na kilka etapów. Oznacza jednak często konieczność opuszczenia domu na tydzień lub dłużej

Remont raz a dobrze czy prace remontowe na raty

Remont to przedsięwzięcie czasochłonne i zazwyczaj kosztowne. Dlatego wielu inwestorów woli podzielić je na etapy i rozłożyć w czasie. Ogromną zaletą takiej decyzji jest możliwość finansowania prac z bieżących środków bez potrzeby ubiegania się o kredyt. Odstrasza jednak stan permanentnego rozgrzebania, bałaganu i chaosu ciągnący się kilka lub kilkanaście miesięcy. Remontowy serial trwa bowiem przeważnie o wieledłużej niż jedna pełnometrażowa inwestycja.
Z drugiej strony łańcuch luźno powiązanych robót remontowych prowadzonych w pewnych odstępach czasu nie zmusza mieszkańców do czasowego opuszczenia domu wraz z całym dobytkiem, a może to być konieczne wtedy, gdy zarządzimy remont kapitalny.

Remont gigant stwarza natomiast okazję do dokonania większych zmian w budynku i jego unowocześnienia. Pozwoli na zastosowanie bardziej profesjonalnych rozwiązań oraz na zaangażowanie mniejszej liczby firm wykonawczych. Duże jednorazowe zakupy produktów mogą także zaowocować korzystnym rabatem w punkcie sprzedaży.

Prowizoryczna naprawa czy konkretna wymiana na nowe

Naprawiać czy wymieniać? To pytanie, które inwestorzy zadają z prawdziwą trwogą. Wiadomo, że każdy chciałby pozbyć się problemu tanim kosztem. Istnieje wiele metod pozwalających odwlec na jakiś czas poważniejszy remont i poprzestać na doraźnych rozwiązaniach.

Powiedzmy sobie jasno, że wszelkie prowizoryczne naprawy poważnych usterek powinny być traktowane jako ostateczność. Gdy dach przecieka, okna nie są szczelne, przedziurawiła się rynna, można to szybko i tanio naprawić, ale przy najbliższej okazji niezbędne będą wymiany.

Doraźne naprawy są dopuszczalne, jeśli chodzi o niewielkie usterki psujące efekt wizualny lub niewpływające zanadto na funkcjonalność – rysy, nieduże odspojenia tynku, plamy na ścianie, mała dziurka w posadzce, niedomykające się drzwi. Choć prowizorki bywają zaskakująco trwałe, działania „oszczędnościowe” mogą przynieść więcej szkody niż pożytku.

Kolejność prac przy kompleksowym remoncie domu

Nie powinniśmy zaczynać remontu bez rozważenia kolejności poszczególnych prac. Jeśli na przykład czeka nas remont dachu, docieplanie ścian zewnętrznych lub naprawa izolacji fundamentów, zaplanujmy te prace na miesiące ciepłe i suche. Jesienią i zimą możemy prowadzić wszelkie prace we wnętrzach.

Najpierw powinniśmy zabrać się do prac najpoważniejszych, na przykład związanych z ingerencją w konstrukcję domu. Nie umawiajmy się więc z tynkarzami lub malarzami przed naprawą więźby, osuszaniem ścian lub ich przestawianiem.

Oto, jaka kolejność prac remontowych powinna obowiązywać w trakcie kompleksowego remontu domu:

  • osuszanie murów, odgrzybianie i odbudowa izolacji wodochronnych. Nie ma sensu zabierać się do jakichkolwiek napraw, jeżeli taki mokry problem nie zostanie wcześniej definitywnie rozwiązany. To drogie i pracochłonne przedsięwzięcie, którego nie wolno odwlekać;
  • poważne prace konstrukcyjne – wyburzanie ścian lub dostawianie ścianek działowych, zmiana lub naprawa konstrukcji dachu, dobudowa fragmentów budynku (garaż, dodatkowe piętro), wzmacnianie stropów, dobudowa schodów;
  • wymiana lub naprawa pokrycia dachowego, wymiana okien i drzwi, remont balkonów i tarasów, zabudowa tarasów;
  • prace w obrębie elewacji – ocieplanie, malowanie;
  • prace przy instalacji wodnej i kanalizacyjnej, naprawa podtynkowej instalacji elektrycznej;
  • wymiana parapetów wewnętrznych;
  • docieplanie ścian i stropów od wewnątrz, układanie izolacji akustycznej;
  • układanie instalacji ogrzewania podłogowego;
  • naprawa, układanie lub wyrównywanie podkładów podłogowych;
  • wymiana rur centralnego ogrzewania;
  • odnawianie ścian – tynkowanie lub zabudowa płytami g-k;
  • wymiana lub naprawa posadzek, schodów i drzwi wewnętrznych;
  • wykańczanie ścian farbą, boazerią, tapetą, układanie glazury;
  • naprawa i montaż instalacji gazowej;
  • lakierowanie lub olejowanie podłóg, układanie wykładzin;
  • montaż urządzeń grzewczych, sanitarnych i innych elementów wyposażenia. Drobne naprawy – wymiana klamek, gniazd, włączników, żaluzji, listew przypodłogowych, instalowanie nowych grzejników, montaż instalacji natynkowych.

Niestety, nie zawsze będziemy mieli szansę wcześniej zaplanować cały remont. Może on nas też zaskoczyć nagle, gdy jakaś awaria w obrębie budynku będzie wymagała natychmiastowej interwencji.

Warto wiedzieć

Dlaczego remontujemy

Domy starzeją się tak samo jak my. Trzeba więc o nie dbać, aby jak najdłużej wyglądały młodo i zachowały pełną funkcjonalność. Pewne elementy wystarczy poddawać okresowej pielęgnacji, inne wymagają corocznych przeglądów, w razie potrzeby pomogą większe lub mniejsze zabiegi kosmetyczne bądź całościowy lifting.

Dom można też poddać kompleksowej odnowie biologicznej, a w ostateczności wskrzesić z martwych i tchnąć w niego nowe życie. Powodem remontu może być nie tylko starzenie się, ale też nagłe zniszczenie spowodowane tak zwanymi przyczynami losowymi – pożarem, zalaniem, wichurą.

Niejednokrotnie również decyzja o remoncie podyktowana jest chęcią rozbudowy lub unowocześnienia budynku, dostosowania go do aktualnych potrzeb czy nowych standardów.

Nasi Partnerzy polecają