Udana przebudowa kostki z lat 70. Zniknął niefunkcjonalny podział, powstały dwa niezależne mieszkania

2024-03-14 15:12

Dzięki przebudowie domu kostki z lat 70. budynek znacznie zyskał na funkcjonalności. Wydzielono w nim dwa mieszkania – jedno zajmują dziś gospodarze, a drugie jest mieszkaniem na wynajem. Zobacz przebudowę, której projekt wykonał architekt Patrycjusz Pietruszka z pracowni P2 Designs.

Spis treści

  1. Przebudowa domu kostki z lat 70. – inspiracje
  2. Przebudowa kostki z lat 70. – galeria zdjęć
  3. Kostka unowocześniona i z większą przestrzenią domową
  4. Projekty podziału wnętrz – przed i po przebudowie

Przebudowa domu kostki z lat 70. – inspiracje

Inspiracją do przebudowy domu-kostki z lat 70. była chęć przeznaczenia jego części na wynajem. Potrzeby ekonomiczne stały się punktem wyjścia do nowego podziału wnętrza. Gospodarzom nie podobało się to, że było ono skrupulatnie „pocięte” na wiele pomieszczeń – jak przystało na czasy, w których powstał dom. Podziały najdotkliwiej dawały o sobie znać na parterze.

Zastrzeżenia budziła też jego funkcja – był wykorzystywany przede wszystkim jako strefa gospodarcza, przy której ulokowano dwa dość duże pokoje (mające blisko 23 m²) i łazienkę. Zlokalizowanie strefy dziennej na piętrze miało poważny mankament – nie pozwalało w pełni cieszyć się sąsiedztwem ogrodu. Właściciele domu chcieli, by po przebudowie na parterze było ich mieszkanie, natomiast na piętrze apartament przeznaczony na wynajem.

Nowemu podziałowi przestrzeni miało towarzyszyć otwarcie wnętrza domu na ogród – wymiana niedużych okien na dwóch kondygnacjach na przeszklenia tarasowe. Aby zrealizować taki plan, konieczne było przeznaczenie dużej kotłowni, pomieszczenia gospodarczego i garażu zlokalizowanych na dolnej kondygnacji na cele mieszkalne i zaprojektowanie dwóch niezależnych wejść. Kolejnym etapem przebudowy miała być zmiana wyglądu elewacji. Inwestor i architekt w jednej osobie chciał unowocześnić nie tylko wnętrze, ale także bryłę

Przebudowa kostki z lat 70. – galeria zdjęć

Kostka unowocześniona i z większą przestrzenią domową

Niefunkcjonalny budynek z lat 70. zwiększył powierzchnię użytkową z blisko 180 do 213 m². Jednak najbardziej spektakularna jest poprawa funkcjonalności wnętrza. Teraz w domu są dwa przestronne, wygodne mieszkania.

To na parterze, służące właścicielom, ma 98,6 m², a wynajmowany apartament na piętrze z wiatrołapem i gabinetem na parterze – w sumie 114,2 m².Zamiana garażu i pomieszczeń techniczno-gospodarczych na mieszkalne sprawiła, że na parterze jest dziś wygodne mieszkanie z przestronną strefą dzienną (45,9 m² powstało przez połączenie salonu, jadalni i kuchni). Dodatkowo powiększa je 35 m² tarasu, który można oglądać przez dwa duże przeszklenia – każde długości ponad 2,6 m.

Zaprojektowanie takiej strefy dziennej było możliwe dzięki przeznaczeniu garażu na sypialnię gospodarzy i pomieszczenia gospodarczego na pokój dziecka. Kolejnym atutem nowego mieszkania jest duża łazienka z oknem – jej powierzchnia (8,7 m²) to rezultat połączenia starej łazienki (3,5 m²) z częścią dawnej kotłowni. Oddzielne pomieszczenie na kotłownię nie było już potrzebne, ponieważ inwestorzy zdecydowali, że oba mieszkania będą ogrzewane piecami gazowymi, które dzięki niedużym wymiarom mogą stanąć w łazienkach.

Zmiany podziału przestrzeni na piętrze nie były tak radykalne jak na parterze. Największą było wyburzenie ściany między kuchnią a jadalnią – otwarta strefa dzienna o powierzchni 42 m². Kolejną decyzją było połączenie WC z łazienką i stworzenie namiastki salonu kąpielowego o powierzchni 7 m². Choć architekt z reguły trzymał się zasady likwidowania podziałów, wbrew niej z dużego pokoju o powierzchni ponad 23 m² postanowił zrobić dwie sypialnie (9,8 i 13,3 m²). Do wynajmowanego mieszkania przynależy także 14,3 m² powierzchni parteru – są tam wiatrołap, gabinet i klatka schodowa.

Dzięki racjonalnemu podejściu do podziału wnętrza domu na dwa mieszkania nie trzeba było budować nowych schodów – wyremontowano stare. Mieszkanie na wynajem oddzielono od lokum właścicieli ścianą z silikatów grubości 18 cm. Nie zmieniono także miejsca dawnych drzwi wejściowych – teraz prowadzą do wynajmowanej części domu. Natomiast drugie (do mieszkania właścicieli) zostały zamontowane w miejscu okna doświetlającego schowek.

Wewnętrznej przemianie domu towarzyszyły zmiany na zewnątrz.

– Najważniejszym zadaniem przebudowy była zmiana podziału przestrzeni wewnętrznej tak, by wydzielić dwa niezależne mieszkania, z których jedno miało być przeznaczone na wynajem. W dawnej kostce udało się tak wygospodarować miejsce na przestronne apartamenty, by dwie rodziny mogły wieść wygodne życie i cieszyć się z sąsiedztwa ogrodu – korzystając z tarasu albo z dużych balkonów – mówi Patrycjusz Pietruszka, architekt i inwestor.

Architekt postanowił także unowocześnić bryłę – upraszczając ją i zmniejszając ilość materiałów wykończeniowych. Teraz od wschodu i zachodu biała rama na zewnątrz balkonów zamyka ją w prosty geometryczny kształt prostopadłościanu. Tej czystości formy towarzyszy czystość barw – kostka stała się niemal biała. Dawne drewniane elementy zostały zastąpione przez biały tynk i przejrzyste szklane balustrady, które nie zakłócają kolorystycznej konsekwencji.

Przeczytaj też:

Murator Remontuje: Jak dobrze przygotować się do remontu?
Materiał sponsorowany

Projekty podziału wnętrz – przed i po przebudowie

Przebudowa domu kostki i podział na dwa niezależne mieszkania
Autor: Agnieszka i Marek Sterniccy Parter przed przebudową, powierzchnia użytkowa 75,1 m2 Link: Kliknij i powiększ
Przebudowa domu kostki i podział na dwa niezależne mieszkania
Autor: Agnieszka i Marek Sterniccy Parter po przebudowie, powierzchnia użytkowa 98,6 m2 (mieszkanie gospodarzy) + 14,3 m2 (mieszkanie na wynajem) Link: Kliknij i powiększ
Przebudowa domu kostki i podział na dwa niezależne mieszkania
Autor: Agnieszka i Marek Sterniccy Piętro przed przebudową, powierzchnia użytkowa 7 98,6 m2 Link: Kliknij i powiększ
Przebudowa domu kostki i podział na dwa niezależne mieszkania
Autor: Agnieszka i Marek Sterniccy Piętro po przebudowie, powierzchnia użytkowa 99,9 m2 (mieszkanie na wynajem) Link: Kliknij i powiększ
Nasi Partnerzy polecają