Generalny remont mieszkania w kamienicy. Urządzono je w paryskim stylu

2023-05-12 7:11

Mieszkanie o powierzchni 170 m² w zabytkowej kamienicy przeszło remont generalny. Tak duża powierzchnia mieszkania nie była praktycznie wykorzystana i nie spełniała założeń funkcjonalnych 4-osobowej rodziny. Powstało piękne, przestronne wnętrze urządzone w paryskim stylu.

W starym mieszkaniu w kamienicy kuchnia, salon i sypialnie miały mały metraż. Było tam dużo wąskich, niewygodnych korytarzy oraz kilka jeszcze mniejszych schowków. Dlatego w bardzo dużym mieszkaniu rzeczywista powierzchnia mieszkalna była znacznie mniejsza. Żeby móc na nowo zaaranżować wygodne wnętrza, wyburzono wszystkie ściany działowe.

Autor projektu: Anna Maria Sokołowska Architektura Wnętrz

W ramach generalnego remontu mieszkania zerwano warstwy podłogi aż do legarów, skuto tynki do ceglanego muru, wymieniono okna i instalacje. Konieczne było również wystąpienie o pozwolenie na budowę, aby można było przesunąć otwór drzwiowy w ścianie nośnej. W tak opróżnionym i oczyszczonym lokalu można było zaprojektować nowe, funkcjonalne i stylowe wnętrze przystosowane do potrzeb jego mieszkańców.

Mieszkanie w kamienicy: PRZED/PO

Przesuń kursor na zdjęciu i zobacz metamorfozę mieszkania po remoncie.

Nowy podział wnętrz

W nowej aranżacji mieszkania w kamienicy do salonu włączono przylegający do niego pokój. Przestronna kuchnia znajdująca się bezpośrednio przy wejściu do mieszkania stała się przestrzenią otwartą. Znajduje się w niej również jadalnia. Sypialnia gospodarzy zyskała status master bedroom. Ma ona osobne wejście, prywatną garderobę oraz wielki pokój kąpielowy z wolno stojącą wanną. Taki układ mieszkania daje nieskrępowaną swobodę korzystania z pomieszczeń jego gospodarzom.

W prywatnej części można zgromadzić wszystkie przedmioty jej użytkowników, tak żeby nie mieszały się z innymi. W mieszkaniu znajdują się dodatkowo dwie sypialnie oraz łazienka i garderoba dostępne z korytarza umieszczonego w centralnej części lokum.

Stylowa kuchnia z białą zabudową
Autor: materiały uczestników konkursu Remont Roku Otwarta kuchnia połączona z jadalnią ma nowoczesną, białą zabudowę o niezwykle prostej formie. Na ścianach jest odsłonięta oryginalna cegła. Nowe okna powtarzają podziały starych. W mieszkaniu zostosowano dębowe podłogi Kaczkan ułożone we wzór jodełki francuskiej. Autor projektu: Anna Maria Sokołowska Architektura Wnętrz

Wyremontowane mieszkanie w kamienicy jest nowoczesne i funkcjonalne, ale zachowuje historyczny charakter.

Stylowa sypialnia
Autor: materiały uczestników konkursu Remont Roku Zagłówek do łoża w sypialni zbudowano ze starych drzwi będących oryginalnie w tym mieszkaniu. Drzwi zostały przeszlifowane i polakierowane, a tapicer wypełnił płyciny tapicerką welurową. Autor projektu: Anna Maria Sokołowska Architektura Wnętrz

Aranżacja mieszkania w paryskim stylu

Połączenie klasyki z nowoczesnością i elementami industrialnymi to to, co wyróżnia styl paryskich kamienic. Wnętrze urządzono we francuskim stylu łączącym prostotę, lekkie formy i dekoracyjne, z humorem traktowane detale. Sztukaterie na ścianach i sufitach współgrają z nowoczesną zabudową i industrialnymi lampami. Odsłonięte oryginalne odsłonięte cegły na ścianie stanowią tło dla ascetycznej, zgeometryzowanej zabudowy w kuchni lub armatury w łazience. Dębowy parkiet (podłogi Kaczkan) ułożono we wzór jodełki francuskiej, charakterystyczny dla paryskich kamienic. Do klasycznej czarno-białej szachownicy na podłodze w pasie roboczym kuchni swobodnie nawiązują płytki w łazience.

- W mieszkaniu postawiłam na jodełkę francuską w naturalnym odcieniu dębiny. Stwierdziłam, że taka podłoga będzie stanowiła ponadczasowy, a jednocześnie nieprzeciętny element wystroju wnętrz, a przy tym złagodzi mieszankę mebli i dodatków z różnych epok oraz liczne zdobienia, bez których nie mogą się obejść wnętrza urządzone w estetyce znad Sekwany - mówi Anna Maria Sokołowska, architektka wnętrz.

Tuż obok jodełki francuskiej, w apartamencie znalazły się nowoczesne elementy wyposażenia, designerskie krzesła i lampy, oryginalny regał w salonie, który zachwyca rzeźbiarską formą, a także liczne dzieła sztuki nowoczesnej. Jako mocniejszy akcent kolorystyczny dla przełamania wszechobecnej bieli wykorzystano w projekcie żółć oraz butelkową zieleń. Charakteru z minionej epoki do aranżacji wprowadziły natomiast żeliwne grzejniki oraz stare drzwi, którym nadano drugie życie.

- W mieszkaniu znajdowały się piękne rzeźbione żeliwne grzejniki oraz stare oryginalne drzwi. Grzejniki zostały oddane do renowacji i nadal służą domownikom, natomiast drzwi niestety nie dało się ponownie wykorzystać, co było dla mnie osobiście dużą stratą. Nie poddałam się jednak i postanowiłam z nich wykonać zagłówek do sypialni. Myślę, że takie dodatki to kwintesencja paryskiego designu - dodaje Anna Maria Sokołowska, architektka wnętrz.

Styl paryski sprawdzi się wszędzie tam, gdzie klasykę chcemy przełamać nowoczesnym designem. Tam, gdzie szyk ma przenikać się z ciepłem rodzinnego ogniska. Bo estetyka znad Sekwany łączy wszystko, co najważniejsze dla współczesnych użytkowników.

Pokój kąpielowy połączony z sypialnią: czarno-biały
Autor: materiały uczestników konkursu Remont Roku Prywatny pokój kapielowy w głównej sypialni jest bardzo przestronny. Centralnym elementem jest wolno stojąca wanna z prostą baterią. Autor projektu: Anna Maria Sokołowska Architektura Wnętrz
Przedpokój w mieszkaniu w kamienicy
Autor: materiały uczestników konkursu Remont Roku Deska dębowa ułożona w jodełkę francuską to ostatni element klasycznej bazy charakterystycznej dla stylu apartamentów paryskich. Oryginalne grzejniki po renowacji nadal pełnią swoją funkcję.
Styl paryski w aranżacji wnętrz

Styl paryski to stonowane kolory, głównie bieli, delikatne szarości i odcienie beżowego. Tak łagodnej bazie charakteru dodaje eklektyczny wystrój, który można nazwać stylową mieszkanką epok. Obok siebie w aranżacjach stawia się XVII-wieczne stoły i krzesła ludwiki, secesyjne kredensy oraz nowoczesne kanapy, a antyki łączy się z designerskimi dodatkami i dziełami sztuki współczesnej. W mieszkaniach powstałych z fascynacji paryskimi kamienicami panuje bogate wykończenie. Na sufitach oraz ścianach dominują liczne sztukaterie, natomiast podłogę wykańcza się solidną, drewnianą podłogą ułożoną we wzór jodełki francuskiej. Taki parkiet jest bardzo trwały i wytrzymały, a jego klasyczna estetyka doskonale komponuje się z szykownym wystrojem wnętrza, dodając mu stylu i klimatu typowego dla Paryża.

- W mieszkaniu, które ostatnio miałam przyjemność projektować w stylu paryskim, postawiłam na jodełkę francuską w naturalnym odcieniu dębiny. Stwierdziłam, że taka podłoga będzie stanowiła ponadczasowy, a jednocześnie nieprzeciętny element wystroju wnętrz, a przy tym złagodzi mieszankę mebli i dodatków z różnych epok oraz liczne zdobienia, bez których nie mogą się obejść wnętrza urządzone w estetyce znad Sekwany - mówi Anna Maria Sokołowska, architektka wnętrz.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE