Budynek gospodarczy zmieniony na budynek mieszkalny. Udana przebudowa domu

2014-11-24 10:08

Przebudowa budynku gospodarczego na budynek mieszkalny może przynieść zaskakujący efekt. Zobacz, jak stary magazyn zamienił się w piękny pensjonat.

Budynek gospodarczy przed remontem
Autor: CDF Architekci Smutny widok – piękne ściany wzniesione z kamienia polnego i cegły, łukowo zwieńczone wrota oraz okna niszczeją jako fragmenty magazynu rzeczy niepotrzebnych

Budynek z początku ubiegłego wieku zyskał nowe przeznaczenie. Na początku były w nim obora i stodoła, potem magazyn.  Były w nim przechowywane najróżniejsze nieużywane już sprzęty. Jednak takie przeznaczenie budynku, który po remoncie mógł się stać atrakcyjny architektonicznie, bolało właścicieli. Ściany wzniesione z kamienia polnego i cegły, łukowo zwieńczone okna, duże wrota oraz niewielka odległość (zaledwie 30 m) od jeziora – wszystko to kusiło, by przebudować go na pensjonat. Aby dobrze się sprawdził w nowej roli, konieczne były podniesienie piętra i gruntowny remont. Przebudowa była zakrojona na dużą skalę, ale zachowała charakter i urok zastanej architektury z początku ubiegłego wiek.

Podniesienie dachu

Najpoważniejszą zmianą było podniesienie dachu budynku o 80 cm. Dzięki temu powstało piętro, na którym dziś są pokoje gościnne. W ten sposób zaadaptowano 115 m2 nieużytkowanej powierzchni. Poza tym budynek wydłużono o 3,6 m w kierunku jeziora, zwiększając powierzchnię zarówno parteru, jak i piętra o 18,5 m2. Podczas rozbudowy zostały wymienione konstrukcja i pokrycie dachu. Zachowano przy tym pierwotny kąt nachylenia połaci (41o) i wybrano ten sam co wcześniej rodzaj dachówki – ceramiczną karpiówkę. Ułożono ją tak, jak leżała poprzednia – w koronkę.

Po przebudowie
Autor: CDF Architekci Część bryły dobudowana od strony ściany szczytowej nie kłóci się z dawną architekturą i dużymi przeszkleniami otwiera na jezioro

Ściany trójwarstwowe

Aby nowo dobudowane fragmenty ścian nie odróżniały się od starych, są trójwarstwowe, licowane ręcznie formowaną cegłą pełną. Jedynie ściany części dobudowanej od strony jeziora mają elewację wykończoną drewnem. Także strop między parterem i poddaszem wyremontowano, zachowując jego oryginalną konstrukcję – odcinkową, wspartą na żeliwnych belkach i słupach. Elementy żeliwne zostały oczyszczone oraz zakonserwowane. Oczyszczono także ceglane sklepienia odcinkowe, a następnie wykończono je warstwą jastrychu i na koniec deskami. Dzięki temu przebudowany budynek nie tylko z zewnątrz przypomina o swojej historii.