Jak pozbyć się zapachu kociego moczu – domowe sposoby. Jak usunąć zapach moczu kota z kanapy?
Koty to jedne z najbardziej ulubionych zwierząt domowych. Ludzie zabierają kociaki do domu, doceniając ich wiele zalet, w tym dbałość o czystość. Widok myjącego się kota zna przecież niemal każdy. Czasami jednak bywa, że nasi pupile załatwiają swoje potrzeby fizjologiczne poza kuwetą. Co gorsza, wybierają do tego meble, na przykład łóżko czy kanapę.
Niestety, zapach kociego moczu jest wyjątkowo nieprzyjemny. Jak pozbyć się zapachu moczu po kocie? Co zrobić, by wyczyścić kanapę po kocim moczu? Są na to domowe sposoby.
Spis treści
- Dlaczego kot załatwia się na kanapie?
- Jak pozbyć się zapachu moczu kota z kanapy?
- Dlaczego mocz kota śmierdzi?
Dlaczego kot załatwia się na kanapie?
Kot, który załatwia się poza kuwetą, robi to z konkretnego powodu. Zwierzę w ten sposób wysyła domownikom sygnały. Szczególnie, jeśli kot jest nami od pewnego czasu i problem z siusianiem poza miejscem do tego wyznaczonym jest nowy. Dlatego warto zastanowić się, co jest przyczyną takiego zachowania, by na przyszłość zapobiec ponownemu zabrudzeniu łóżka czy kanapy. Jest kilka powodów, dla których kot nie korzysta z kuwety:
- Choroba. Kot może cierpieć na zapalenie pęcherza moczowego, ale też np. na zwyrodnienie stawów. Najlepiej w takiej sytuacji udać się z naszym pupilem do weterynarza.
- Stres. Jeśli podejrzewamy, że to stres jest przyczyną zachowania kota, to powinniśmy zastanowić się, co w naszym domu ostatnio się zmieniło, a co jednocześnie mogło wpłynąć negatywnie na zwierzę. Może w mieszkaniu pojawił się nowy pupil, któremu domownicy poświęcają dużo uwagi? Albo u sąsiada zamieszkał agresywny pies? Stresująco może wpłynąć także nowe albo zbyt małe pomieszczenie do zamieszkania.
- Kuweta. Jeśli zmieniliśmy kuwetę na nową albo wsypaliśmy nowy żwirek lub postawiliśmy pojemnik w nowym miejscu, to tu może tkwić przyczyna tego, że kot nie chce się załatwiać w kuwecie. Zwierzę w ten sposób informuje, że zmiana mu się nie podoba. Dlatego, by nasz pupil nie siusiał na kanapie, powinniśmy dobrać odpowiednią kuwetę (np. większą) czy żwirek (np. z drobniejszymi granulkami). Kot nie lubi też sytuacji, gdy kuweta rzadko jest sprzątana. Jeśli będzie zabrudzona, to po prostu wybierze inne miejsce.
Dowiedz się: Plamy z trawy. Sposoby na ich skuteczne usunięcie
Jak pozbyć się zapachu moczu kota z kanapy?
Zapach kociego moczu jest bardzo nieprzyjemny, dlatego gdy tylko zauważymy, że zwierzę załatwiło się poza kuwetą, powinniśmy natychmiast działać. Dodatkowo, jeśli kot raz załatwił się na łóżku, a zapach moczu zostanie, to będzie po raz kolejny w tym samym miejscu siusiał. W pierwszej kolejności na zanieczyszczone miejsce powinniśmy położyć ręczniki papierowe, by wchłonęły one choć część wilgoci. Usunięcie moczu z łóżka, kanapy czy dywanu może stwarzać problemy, jednak są na to domowe, sprawdzone sposoby.
Woda utleniona
Woda utleniona sprawdzi się w przypadku materaców i jasnych mebli tapicerowanych. Należy przygotować mieszankę: 1 porcja wody utlenionej na 10 porcji wody. Takim roztworem pryskamy zanieczyszczone miejsce na meblu. W przypadku kolorowych obić kanapy dobrze jest przeprowadzić próbę, czy woda utleniona nie zadziała odbarwiająco. Możemy również, po zastosowaniu wody utlenionej, przemyć kanapę wodą z mydłem.
Soda oczyszczona
Tę substancję można stosować na dwa sposoby. Najprostszy polega na tym, że zabrudzoną powierzchnię kanapy po prostu posypujemy sodą oczyszczoną. Po kilku godzinach proszek usuwamy odkurzaczem. Możemy tez przygotować papkę, rozpuszczamy wtedy sodę z wodą. Tę substancję kładziemy potem na zabrudzone miejsce i po kilku godzinach zmywamy. Dla wzmocnienia efektu możemy na koniec przetrzeć kanapę octem.
Ocet
Czyszczenie mebli, materaców czy dywanu octem jest jednym ze sposobów na pozbycie się zapachu moczu kota. Stosujemy mieszankę w proporcji 1 porcja octu do 3 porcji wody. Takim roztworem myjemy brudne miejsce. Wadą octu jest jednak jego zapach, który nie jest przyjemny i wielu ludziom przeszkadza.
- Przeczytaj także: Zastosowania octu w domu. 28 sposobów na wykorzystanie octu w gospodarstwie domowym
Mąka kukurydziana
To środek, który jest neutralny zapachowo, ponadto nie pojawia się ryzyko, że odbarwimy obicie kanapy. Mąka kukurydziana wchłania wilgoć i nieprzyjemne zapachy, wystarczy posypać nią zabrudzone miejsce, dodatkowo lekko wcierając. Po kilku godzinach miejsce zmywamy przy użyciu wody.
Cytryna
Sok z cytryny możemy zmieszać z wodą i takim roztworem spryskać zabrudzone miejsce. Możemy też całe owoce zmiksować i uzyskaną papkę położyć na kanapę na kilka godziny. W tym wypadku resztki cytryny możemy również usunąć odkurzaczem.
Soda z wodą utlenioną
Na materacu czy zasłoniętych miejscach kanapy możemy zastosować też papkę z sody i wody utlenionej. Zamiast w zwykłej wodzie, sodę rozpuszczamy w wodzie utlenionej. Powstanie substancja, która powinna usunąć intensywny zapach moczu kota. Jednak dobrze jest stosować tę papkę w miejscach niewidocznych, bo istnieje duże ryzyko, że możemy odbarwić materiał obicia kanapy.
Autor: GettyImages
Kosmos mają osoby urodzone 11–19 lutego. Ich wyjątkowa indywidualność i potrzeba wolności idą w parze z bujną wyobraźnią.
Dlaczego mocz kota śmierdzi?
Szczególnie nieprzyjemny zapach ma mocz kota niekastrowanego. W jego urynie zawarta jest minimalna ilość siarki, co sprawia, że odór jest bardzo intensywny. Ponadto koty mają zwyczaj zaznaczania swojego terenu przez „obsikiwanie” go. Robią to na elementach pionowych, jak ściany, zasłony, jednak najczęściej na drzwiach prowadzących do mieszkania. Dlatego, by pozbyć się nieprzyjemnego problemu, przede wszystkim powinno się zadbać o kastrację kota.