Plamy z trawy. Sposoby na ich skuteczne usunięcie

2020-01-29 10:32
trawa
Autor: gettyimages Sposobów na usuwanie plam z trawy jest kilka

Rozrywki na świeżym powietrzu – nie tylko najmłodszych – mają to do siebie, że nie raz wracamy do domu z plamami z trawy na ubraniach. Plamy z trawy są dosyć trudne do wywabienia, ale nie jest to przypadek beznadziejny – na pewno nam się uda! Jak? Podpowiadamy!

Z takim problemem borykamy się zwykle w okresie wiosennym i letnim, kiedy to dużo przebywamy na dworze na wszelkiego rodzaju piknikach, a dzieci biegają i bawią się na trawie. I to przeważnie pociechy przychodzą do domu z takimi plamami. Dlatego warto szybko zareagować i próbować zlikwidować plamę z trawy.

Jak wywabić plamy z trawy: pierwsze kroki

  • Miejsce z plamą namaczamy w zimnej wodzie. Ciepła spowoduje utrwalenie plamy! Możemy tez użyć do tego szarego mydła.
  • Jeśli moczenie w zimnej wodzie zawiedzie, to próbujemy wywabić plamę z trawy domowymi sposobami.
  • Wywabiając plamę wybielaczem na białych ubraniach musimy pamiętać, by robić to nie dłużej niż 5 minut.

Oto domowe sposoby, dzięki którym powinniśmy poradzić sobie z plamami z trawy.

plamy z trawy
Autor: kaboompics.com Sok z cytryny to dobrze znany sposób na odplamianie

Kwasek cytrynowy na plamy z trawy

Cytryna ma właściwości usuwające sporo uporczywych plam. I tutaj poradzi sobie doskonale. Zwilżamy plamę sokiem z wyciśniętego owocu lub wodnym roztworem kwasku cytrynowego. Następnie spłukujemy i możemy powtórzyć zabieg. Cytryna poradzi sobie także ze starymi plamami z trawy. Można ją stosować na delikatne tkaniny.

Usuwanie plam z trawy alkoholem

Alkohol działa niczym rozpuszczalnik. Do usunięcia plam z trawy najlepiej jakby był 70 proc. Można tez rozcieńczyć spirytus wodą. Zwilżamy alkoholem plamę, lekko wcieramy i zostawiamy na pół godziny. Następnie pierzemy plamę w bardzo zimnej wodzie. Jeżeli ubranie jest z wełny, to można użyć lekko podgrzanego alkoholu.

plamy z trawy
Autor: gettyimages Mleko również pomaga w walce z plamami z trawy

Mleko na plamy z trawy

Jak się okazuje również czyszczenie mlekiem jest skuteczne w likwidacji plam z trawy.

Plamy z trawy: woda utleniona

Jest najlepsza do usuwania plam z trawy na białych tkaninach lnianych lub bawełnianych. Zwilżamy plamę, zostawiamy na pół godziny, a następnie pierzemy w zimnej wodzie.

Płyn do mycia naczyń

Jest najprostszym i uniwersalnym sposobem do wywabiania plam z trawy. Nie zniszczy najdelikatniejszych tkanin ani nie odbarwi. Zaplamione trawą ubranie zapieramy w płynie do naczyń, a następnie pierzemy w niskiej temperaturze.

Lakier do włosów na plamy z trawy

W usuwaniu plam z trawy przydatny okazuje się także lakier do włosów! Zawiera przecież w swym składzie alkohol. Jak w tym przypadku zabrać się do usuwania za pomocą tego specyfiku? Spryskujemy plamę i odczekujemy kilka minut – do momentu aż materiał stwardnieje. Do usunięcia plamy używamy szczoteczki z twardym włosiem i pocieramy nią aż wykruszy lakier. Potem nanosimy środek piorący na plamę i postępujemy zgodnie z zaleceniami dotyczącymi prania danej tkaniny.

plamy z trawy
Autor: gettyimages To, że zaplamiliśmy nasze spodnie nie znaczy, że trzeba je wyrzucić. Próbjmy je odplamić domowymi sposobami!

Pamiętajmy, by przypadkowo nie odbarwić czy nawet nie zniszczyć zaplamionej tkaniny. Nie pocierajmy więc plamy za mocno, a przed przystąpieniem do domowego odplamiania sprawdzajmy wytrzymałość materiału na małym jego kawałku.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE