Warszawa: zmiana opłaty za odbiór śmieci. Będzie liczona od zużytej wody

2020-10-16 11:11 Julia Wiśniewska
Śmieci
Autor: gettyimages Za chwilę zmieni się opłata za odbiór śmieci

Radni Warszawy zagłosowali za zmianą opłaty za odbiór śmieci. Warszawiacy zapłacą 12,73 zł za każdy m³ zużytej wody.

Od 1 grudnia br. miesięczna opłata za gospodarowanie odpadami komunalnymi będzie naliczana według średniego zużycia wody z sześciu kolejnych miesięcy z ostatniego roku, czyli z ostatnich 12 miesięcy. Natomiast opłaty za tzw. podliczniki (założone np. do wody podlewającej ogród) nie będą brane pod uwagę przy stawce za odbiór śmieci.

Stawka 12,73 zł za m3 zużytej wody, to stawka, która uwzględnia dochód rozporządzalny na jedną osobę podany w obwieszczeniu prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z marca tego roku.

Przypomnijmy, że do tej pory mieszkańców Warszawy obowiązuje opłata ryczałtowa.

- Rozwiązanie, które przyjęto w marcu tego roku było tymczasowe i niezgodne z ustawą (Ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach - przyp. red.) - tłumaczył Michał Olszewski podczas czwartkowej konferencji prasowej online z "Gazetą Żoliborza".

Przeczytaj też:

Ekoporady: jak ograniczyć plastik w domu, a przy okazji zaoszczędzić >>>

Program osłonowy dla większych gospodarstw domowych

Dla gospodarstw domowych, w których jest cztery osoby i więcej ma być stworzony specjalny program osłonowy. Dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny, którzy spełniają kryterium dochodowe w wysokości 1848 zł netto na osobę, miasto będzie dopłacać 30 zł do każdej osoby powyżej gospodarstwa czteroosobowego.

Rada Miasta Warszawy zajęli się projektami uchwał dotyczących zmian związanych z gospodarowaniem odpadami. Pierwszy projekt uchwały dotyczy wyboru metody ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, ustalenia stawki takiej opłaty, oraz ustalenia stawki opłaty za pojemnik i worek o określonej pojemności.

Drugi związany jest z ustaleniem sposobu obliczania opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi w przypadku nieruchomości, która w części stanowi nieruchomość, na której zamieszkują mieszkańcy, a w części nieruchomość, na której nie zamieszkują mieszkańcy, a powstają odpady komunalne.

Trzeci z projektów natomiast dotyczy zmiany określenia wzorów deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz warunków i trybu składania tych deklaracji.

Wnioskodawcą wszystkich tych zmian był prezydent Warszawy.

Według wiceprezydenta Warszawy Michała Olszewskiego nowa metoda naliczania opłat za odbiór śmieci najlepiej odzwierciedla ile osób faktycznie mieszka w danym gospodarstwie domowym.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE