Mały domek - projekt domu skromnego i przestronnego

2011-05-05 17:43

Projekt domu Nieduży D33 pokazuje, że mały domek, uroczo skromny z zewnątrz, może być niesamowicie przestronny i ustawny wewnątrz. To zdanie o "Niedużym" doskonale go charakteryzuje. Nic dodać, nic ująć... "Nieduży" to dom ekonomiczny i niezwykle funkcjonalny. Zobacz projekt domu "Nieduży" i zbuduj swój własny dom!

Nieduży d33 - front
Autor: archiwum muratordom Nieduży D33 - Widok od frontu

Dzięki prostej, zwartej bryle „Nieduży” jest ekonomiczny podczas realizacji, a w trakcie użytkowania bardzo funkcjonalny.

Na ekonomikę jego budowy wpływa również możliwość podzielenia prac na dwa etapy, dzięki czemu wysiłek finansowy zostaje rozłożony na dłuższy czas. Poprzestając na pierwszym etapie, uzyskujemy duże (86 m²), wygodne mieszkanie.

W miarę wzrostu potrzeb lub możliwości finansowych można zaadaptować poddasze, powiększając dom o ponad 60 m² i zyskując dwa pokoje z łazienką. W projekcie zaproponowano dwuwarstwowe ściany (pustak ceramiczny o grubości 25 cm + styropian 12 cm), a do pokrycia dachu dachówkę ceramiczną. Materiały te można jednak zastąpić innymi.

Murator D33 Nieduży

Projekt: architekt Paweł Wład Kowalski
Dom parterowy, z użytkowym poddaszem, przeznaczony dla cztero-, pięcioosobowej rodziny.
Powierzchnia netto 147,5 m²
Powierzchnia domu* 117,2 m²
Powierzchnia zabudowy 114,3 m²
Kubatura 495,0 m³
Kąt nachylenia dachu 28°
Minimalne wymiary działki
z tarasem 18,7 x 20,8 m
bez tarasu 18,7 x 19,5 m

*powierzchnia pomieszczeń o wysokości co najmniej 1,9 m (bez tarasów, loggii, garaży, wiat)

Przestrzeń domu zagospodarowana ekonomicznie

„Nieduży” to niezwykle wdzięczny dom. Sześcienną bryłę budynku urozmaica wnęka tarasowa, a licowane deskami fragmenty ścian nadają jej ciepła i przytulności.

Wnętrza charakteryzuje ekonomiczne zagospodarowanie przestrzeni. Tuż przy wejściu usytuowane jest pomieszczenie gospodarcze. To bardzo wygodne rozwiązanie, zwłaszcza w przypadku urządzenia w nim kotłowni lub magazynu sprzętu ogrodniczego – aby się do niego dostać, nie trzeba przechodzić przez cały dom.

Część dzienna domu

Część dzienną domu stanowi otwarta kuchnia ze spiżarnią oraz przestronny pokój dzienny podzielony na dwie strefy: jadalną i wypoczynkową. Kuchnię – w zależności od potrzeb mieszkańców – można oddzielić od salonu na przykład wyspą. Z salonu dostępny jest duży, częściowo zadaszony taras – raj dla lubiących wypoczynek na świeżym powietrzu.

Strefa prywatna domu

Prywatna część parteru (dwa pokoje i łazienka) ukryta jest przed wzrokiem znajdujących się w pokoju dziennym gości za ścianą – przebywające tam osoby mogą się więc czuć swobodnie. Na poddasze prowadzą wygodne schody ze spocznikiem, dzięki czemu – poza komfortem korzystania z nich – wnoszenie nawet większych przedmiotów nie sprawia trudności. Pomieszczenia położone na górnej kondygnacji można wygodnie zaaranżować dzięki przestrzeni pomiędzy ścianką kolankową a przedścianką, która wykorzystana na garderobę pozwala na ograniczenie liczby mebli.

Zmiany najczęściej wprowadzane przez inwestorów

Zmiany, które inwestorzy wprowadzają do projektu, dotyczą najczęściej poddasza. Są one możliwe dzięki temu, że układ położonych tam pomieszczeń nie jest stały – ściany działowe można dowolnie przesuwać, a nawet likwidować. Zazwyczaj inwestorzy rezygnują ze schowka i powiększają hol, w którym można wtedy urządzić wygodne miejsce zabaw dla dzieci lub kącik czytelniczy. Aby był on dostatecznie widny, konieczne jest doświetlenie go oknami połaciowymi (warto też wykonać je nad klatką schodową, która jest dość ciemna). Na parterze modyfikacje inwestorów polegają najczęściej na powiększeniu dość małej łazienki znajdującej się w części prywatnej.

  1. Likwidacja małego okna w sypialni przy wejściu.
  2. Ujednolicenie wielkości okien na elewacji frontowej.
  3. Powiększenie kuchni kosztem pomieszczenia gospodarczego (rys. 1).
  4.  Poszerzenie łazienki na parterze kosztem sypialni.
  5. Doświetlenie klatki schodowej oknem dachowym lub pasem luksferów.
  6. Przesunięcie kominka w róg salonu.
  7. Wykonanie dodatkowej łazienki na poddaszu kosztem schowka i holu (rys. 4).
  8. Powiększenie holu na poddaszu kosztem schowka (rys. 3).
  9. Dobudowanie ganku.
  10. Dobudowanie garażu (rys. 2).
  11. Odwrócenie biegu schodów.
  12. Oddzielenie kuchni od salonu barkiem.
  13. Powiększenie pokoju dziennego kosztem podcienia tarasowego (rys. 1).
  14. Powiększenie tarasu.
Nasi Partnerzy polecają