Domy z kilkoma tarasami. Zobacz najciekawsze projekty z Kolekcji Muratora

2023-01-25 10:49

Projekty domów z kilkoma tarasami to rozwiązanie dla osób, które preferują dostęp do tarasu z różnych stron świata. Tarasy spełniają różne funkcje i są dostosowane do różnych potrzeb i preferencji przyszłych właścicieli. Mogą mieć różną wielkość i usytuowanie, dzięki czemu w zależności od pory dnia, domownicy będą mogli wybrać odpowiednie dla siebie miejsce na tarasie. Poniżej prezentujemy 5 projektów domów z kilkoma tarasami. Wszystkie projekty pochodzą z Kolekcji Muratora.

Projekt domu M253 Szczęśliwy
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Projekt domu Murator M253 Szczęśliwy, arch. Katarzyna Słupeczańska. W projekcie usytuowanie jednego z tarasów na tyłach domu, a drugiego z boku bryły pozwala na korzystanie z różnego stopnia nasłonecznienia tarasów

Taras może być tym dla domu, czym rama dla obrazu – potrafi podkreślić formę i piękno architektonicznej kompozycji. Jeszcze ważniejsze są jego praktyczne funkcje. Dlatego z reguły im więcej tarasowych możliwości, tym lepiej. Da je kilka tarasów usytuowanych z różnych stron bryły – oddzielnych lub połączonych w jeden, zapewniających dobry kontakt z ogrodem o wielu porach dnia.

GALERIA: kliknij w zdjęcie i zobacz projekty domów z Kolekcji Muratora z kilkoma tarasami

Dom z tarasem od frontu i ogrodu

Projekt: Fotogeniczny – Murator C357

Autor architekt Witold Korus

Projekt domu Fotogeniczny – Murator C35 sprawdzi się na trudnych działkach – niedużych (nawet mających zaledwie 380 m2), wąskich (o minimalnej szerokości 15,9 m) i z wjazdem od południa. Także łączących te trzy trudne cechy. Jednak projekt jest na tyle atrakcyjny, że sprosta również oczekiwaniom inwestorów, którzy nie mają problematycznych parceli.

Mimo stosunkowo niedużej powierzchni użytkowej (126,8 m2) dom prezentuje się okazale. Decydującą rolę odgrywa tu frontowa elewacja z dużym tarasem (25,3 m2) przy górnej kondygnacji, częściowo zadaszonym przez skośne połacie dachu. Taka tarasowa forma nie tylko optycznie powiększa, ale także rozrzeźbia bryłę. Zestawienie jej z dużym wejściowym podcieniem sprawia, że architektoniczna kompozycja nabiera rozmachu, który nie jest typowy dla projektów niewielkich, ekonomicznych domów. Na taki efekt wpływa też wydłużenie bryły (15,9 m), którą dodatkowo optycznie rozciąga ogrodowy taras.

Racjonalne gospodarowanie domową przestrzenią pozwoliło na wydzielenie aż pięciu pokoi. Różniące się funkcjonalnie strefy zajmują różne kondygnacje. Na parterze zaplanowano przestronną strefę dzienną – salon (30 m2 ) z częściowo otwartą kuchnią (10,3 m2). Co ważne, zaproponowane w projekcie ażurowe schody ulokowane w salonie nie zmniejszą optycznie powierzchni, a unowocześnią aranżację.

Salon powiększa taras za dużym przeszkleniem, częściowo zadaszony przez balkon przy dwóch mniejszych (o powierzchniach netto 13,8 m2 /użytkowych 11,7 m2 ) sypialniach na poddaszu. Kolejne dwie poddaszowe sypialnie (14,6/ blisko 12,4 m2 ) mają dodatkową luksusową przestrzeń tarasową. Aż 25,3 m2 prawie całkowicie zadaszonej powierzchni na relaks na świeżym powietrzu potrafi radykalnie zmienić charakter pokoi.

W projekcie warto zwrócić uwagę na czytelne strefowanie. Przejawia się ono nie tylko w rozdzieleniu strefy dziennej i nocnej na dwie kondygnacje. Także w podziale tej drugiej na oddalone od siebie części (na tyle, na ile pozwala bryła niedużego domu) i odseparowanie ich łazienką, klatką schodową oraz garderobą. W każdej z nich są dwie sypialnie. To umożliwi rozlokowanie domowników tak, by zapewnić im intymność.

Na komfort życia w domu wpłynie też lokalizacja dwóch tarasów przy różnych strefach i z przeciwległych stron świata.

Fotogeniczny – Murator C357 → ZOBACZ PROJEKT >>>

 C357 Fotogeniczny
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Projekt domu Murator C357 Fotogeniczny, arch. Witold Korus. Na szczególną uwagę zasługuje tu taras – duży, częściowo zadaszony, z pewnością będzie doskonałym miejscem relaksu o każdej porze dnia Link: Sprawdź projekt >>>

Dom z tarasem otaczającym bryłę z trzech stron

Projekt: Miarodajny – wersja 2 – Murator C333v2

Autor architekt Przemysław Biryło

Otaczające niedużą bryłę z trzech stron tarasy połączono w jeden. W ten sposób powstała tarasowa architektoniczna rama. Jednak od estetycznej funkcji obramowania bryły. Tarasy wychodzące na trzy strony świata pozwalają na dostosowanie tarasowego cyklu życia domowników do pór dnia i upodobań dotyczących stopnia nasłonecznia.

Duży, podwójnie narożny taras w projekcie Miarodajny – wersja 2 – Murator C333v2 w zdecydowany sposób rozciąga też optycznie przestrzeń domową, co jest niezwykle ważne w małym – mającym zaledwie 57,6 m2 powierzchni użytkowej – domu. Najdobitniej będzie to odczuwalne w niedużym pokoju dziennym 22,8 m2, w którym dwie przeszklone sąsiadujące ze sobą ściany wychodzą na taras. W takiej sytuacji można uzyskać spektakularny efekt, gdy posadzka tarasowa będzie wyglądała tak samo albo podobnie jak ta w pokoju dziennym. Strefę dzienną rozciąga także okno w otwartej kuchni (6,0 m2).

Na szczególną uwagę zasługuje ekonomia w dzieleniu domowej przestrzeni. Praktycznie nie ma tu w ogóle powierzchni przeznaczonej na komunikację. Wszystkie trakty pełnią też inne funkcje – strefy dziennej (powiększa ją nawet malutki korytarz przy sypialniach) czy garderoby (wiatrołap). Dzięki temu na niespełna 58 m2 oprócz otwartej strefy dziennej udało się wygospodarować miejsce na dwie sypialnie (10,2 i 10,5 m2), łazienkę (4,0 m2) i kotłownię (5,0 m2), która może przejąć również role pomieszczenia magazynowego lub pralni.

Ten projekt z pewnością jest ciekawą propozycją dla inwestorów dysponujących niedużym budżetem budowlanym. Interesującą nie tylko ze względu na porównywalny koszt z ceną średniego mieszkania, ale także z powodu rozwojowego charakteru projektu – poddasza (35,4 m2), które można indywidualnie zaaranżować.

Miarodajny – wersja 2 – Murator C333v2 → ZOBACZ PROJEKT >>>

Projekt C333v2 Miarodajny - wersja 2
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Projekt domu C333v2 Miarodajny - wersja 2, arch. Przemysław Biryło. Wokół trzech elewacji zaprojektowano taras, który od frontu jest wejściowym podestem, a z boku i z tyłu – miejscem do relaksu na świeżym powietrzu Link: Sprawdź projekt >>>

Dom z narożnym tarasem

Projekt: Zachodzące słońce – Murator M230

Autorka architekt Ewa Dziewiątkowska

Kolejny nieduży dom (110 m2), który prezentuje się imponująco. Przede wszystkim za sprawą długiej frontowej elewacji 20,3 m, a od strony ogrodu dodatkowo dzięki rozłożystemu narożnemu tarasowi (44,1 m2). Autorka projektu sprawiedliwie przydzieliła dostęp do tarasowej przestrzeni – do wszystkich sypialni i strefy dzienne.

Interesujący w tym projekcie jest podział strefy nocnej na dwie części i usytuowanie ich na przeciwległych krańcach bryły oraz rozdzielenie strefą dzienną. Na jednym krańcu są trzy sypialnie (10,6-12,8 m2) i łazienka (5,4 m2), na drugim jedna sypialnia (12,6 m2) z łazienką (3,6 m2). Taki podział sugeruje rozdzielenie strefy nocnej na tę przeznaczoną dla dzieci i dla rodziców. W niedużym domu udało się wygospodarować przestronną otwartą strefę dzienną – salon 30,5 m2 z kuchnią 10 m2.

O tym, że dom odbierany jest jako przestronny, przesądza fakt, że do otwartej strefy dziennej z dużym przeszkleniem tarasowym wchodzi się bezpośrednio z wiatrołapu. W ten sposób projekt wnętrza optycznie rozciąga metry kwadratowe powierzchni. W domu, którego przestrzeń została wyraźnie funkcjonalnie podzielona, jest też namiastka takiego podziału tarasowej przestrzeni. W projekcie wyodrębniono nieduży taras przy sypialni gospodarzy. Granicę między strefami dodatkowo podkreślają tarasowe schody.

Zachodzące słońce – Murator M230 → ZOBACZ PROJEKT >>>

M230
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Projekt domu Murator M230 Zachodzące słońce, arch. Ewa Dziewiątkowska. Projekt się imponująco za sprawą długiej frontowej elewacji, a od strony ogrodu dodatkowo dzięki rozłożystemu narożnemu tarasowi Link: Sprawdź projekt >>>

Dom z niedużymi, ale praktycznymi tarasami

Projekt: Promień słońca – wariant I – Murator M75a

Autorka architekt Katarzyna Słupeczańska

W projekcie Promień słońca – wariant I – Murator M75a niemal wszystkie pomieszczenia mieszkalne zostały połączone z ogrodem. Na parterze dzięki dwóm niewielkim tarasom (4,6 i 12,9 m2 ), a na poddaszu dwóm balkonom (po 5,9 m2) i loggi (13,3 m2).

Mimo niedużej powierzchni tarasów, ich usytuowanie i częściowe zadaszenie przez balkony nad nimi sprawia, że stanowią one praktyczne przedłużenie rozplanowanych domowych funkcji. Oba zlokalizowano przy strefie dziennej (salonie 29,6 m2 z częściowo otwartą kuchnią 10,5 m2), ale przy dwóch różniących się funkcjonalnie jej częściach. Większy taras przy części wypoczynkowej salonu, mały przy jadalnianej. Oba są naturalnym przedłużeniem domowych przestrzeni. Nawet niespełna 5 m2 małego tarasu wystarczy, by wygodnie usiąść na nim z kawą. W pełnieniu praktycznych funkcji tarasom nie przeszkodzi także to, że prowadzą na nie stosunkowo wąskie – jednoskrzydłowe drzwi. Istotne jest, że zostały usytuowane przy dwóch sąsiednich elewacjach, co pozwoli na optymalizowanie nasłonecznienia w miarę potrzeb domowników.

O tym, jak ważne jest w tym domu połączenie wnętrza z ogrodem, dobitnie świadczy fakt, że z każdej z czterech sypialni poddasza (12,5-27,4/9,6- -21,6 m2) można wyjść na balkon lub loggię. Jedynym pokojem pozbawionym tarasowych możliwości jest gabinet (13,7 m2) na parterze. Ma to pewne uzasadnienie – tak zaprojektowane pomieszczenie do pracy sprzyja skupieniu.

O racjonalności tego projektu przekonuje to, że na niespełna 149 m2 powierzchni użytkowej udało się zaprojektować sześć pokoi. Nie rezygnując przy tym z pomieszczeń technicznych/gospodarczych. Jest tu duża kotłownia (7,7 m2 ) połączona z garażem, spiżarnia (1,4 m2 ) przy kuchni, a przy strefie nocnej wygodna pralnia (6,9/4,1 m2 ). Wszystko to czyni ten projekt interesującą propozycją dla licznej rodziny.

Promień słońca – wariant I – Murator M75a → ZOBACZ PROJEKT >>>

Projekt M75a Promień słońca – wariant I
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Projekt domu Murator M75a Promień słońca – wariant I, arch. Katarzyna Słupeczańska. W projekcie dwa nieduże tarasy przy sąsiednich elewacjach częściowo zadaszają umieszczone nad nimi balkony Link: Sprawdź projekt >>>

Dom z tarasem wypoczynkowym i gospodarczym

Projekt: Szczęśliwy – Murator M253

Autorka architekt Katarzyna Słupeczańska

Tym razem projekt domu Szczęśliwy - Murator M253 przewiduje nie tylko wypoczynkową, ale także techniczno-gospodarczą tarasową przestrzeń. Część dużego tarasu przy dolnej kondygnacji (31,4 m2) ma strefę wypoczynkową usytuowaną przy salonie (40,7/37,3 m2) i kuchni (10,2 m2), a część techniczną – przy wejściu do kotłowni/ spiżarni (8,0 m2). Mimo takiego zestawienia funkcji wypoczynkowej z gospodarczą nie ma tu kolizji interesów. Pomogło w tym proste rozwiązanie – część wypoczynkowa została wysunięta do przodu, a techniczna cofnięta i schowana za uskokiem bryły. Rozwiązanie jest na tyle skuteczne, że taras przy strefie dziennej może mieć charakter reprezentacyjny. Jest wyeksponowany – widoczny zza dużego przeszklenia zaraz po wyjściu z wiatrołapu.

Analogicznie zaprojektowano drugi taras przy piętrze (29,0 m2). Część wypoczynkowa przylega do master bedroom gospodarzy z sypialnią (15,7 m2), garderobą (4,0 m2) i łazienką (3,6 m2), a gospodarcza do pralni (4,8 m2). Taras jest na tyle długi (11 m), że obie strefy nie muszą ze sobą kolidować. Wystarczy rozdzielić je szpalerem zieleni.

Kontakt z ogrodem zapewnia też balkon (9,1 m2), na który można wyjść z dwóch sypialni (10,2 i 13,8 m2). Podobnie jak w poprzednim projekcie, w tym także jest tylko jeden pokój (13,4 m2) pozbawiony bezpośredniego wyjścia na świeże powietrze – usytuowany na piętrze przy wspólnej, dostępnej z korytarza dużej łazience (7,6 m2) może stać się pokojem małego dziecka lub gabinetem.

Szczęśliwy – Murator M253 → ZOBACZ PROJEKT >>>

Projekt domu M253 Szczęśliwy
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Projekt domu Murator M253 Szczęśliwy, arch. Katarzyna Słupeczańska. W projekcie usytuowanie jednego z tarasów na tyłach domu, a drugiego z boku bryły pozwala na korzystanie z różnego stopnia nasłonecznienia tarasów Link: Sprawdź projekt >>>