Domy 130 m2 – 4 projekty o optymalnej powierzchni do zamieszkania

2025-01-23 7:57

Magiczna liczba 130 m2 to wyznacznik najlepszego przełożenia poniesionych wydatków do pojemności. Taki dom nie wydrenuje kieszeni podczas budowy, a oferuje sporo miejsca dla wszystkich użytkowników. Najlepszym ekonomicznym rozwiązaniem jest dom z poddaszem użytkowym, ale rozłożysty parterowy też może spełnić to zadanie.

Spis treści

  1. Klasyczny dom z poddaszem użytkowym i piwnicą
  2. Dom z poddaszem użytkowym w nowoczesnymi akcentami
  3. Dom z poddaszem użytkowym, jaskółką i balkonem
  4. Parterowa nowoczesna willa typu bungalow

130 m2 uważa się w Polsce za optymalną powierzchnię użytkową dla domu jednorodzinnego. Jest wystarczająca do zagospodarowania domu, w którym nie powinno zabraknąć miejsca na żadną z potrzeb. Nie będzie ciasno, a sprzątanie nie sprawi najmniejszego kłopotu. Zmieści się tu nawet rodzina 2+3 i znajdzie się trochę miejsca na domową rozrywkę.

Murator Remontuje #2: Przygotowanie łazienki do totalnego remontu
Materiał sponsorowany

Klasyczny dom z poddaszem użytkowym i piwnicą

MT078d Similis V PG1 (podpiwniczony) jest tradycyjnym domem w starym stylu. Współczesnym akcentem są lamelowe fragmenty ścian korespondujące z drewnianą pergolą na tarasie. Obniżony kawałek dachu nad wejściem dodatkowo urozmaica fasadę od frontu. Do głównego korpusu domu przylega z boku garaż przykryty osobnym, niższym dachem.

Wnętrze jest bardzo ciekawie zakomponowane, bo pomieszczenia leżą na sześciu poziomach. Kondygnacje piwniczna, parteru i poddasza składają się z dwóch części na różnych wysokościach połączonych kilkoma stopniami. Wynika to z koncepcji obniżenia części garażowej o 30 cm, co „obsunęło” też pozostałe płyty w tej części domu.

Podpiwniczenie podnosi cenę budowy, ale być może warto wydać więcej, bo przy tak małej powierzchni zabudowy zyskuje się przestrzeń o wielu możliwościach zagospodarowania. Poza kotłownią, pralnią i korytarzem są tutaj trzy duże „salony” do zagospodarowania. Warsztat, duży magazyn, pokój do ćwiczeń to tylko jedna z możliwych konfiguracji.

Parter głównej części domu to wielka strefa dzienna w kształcie litery L. Kuchnia położona jest tu nieco na uboczu i zasłonięta ścianką. Znalazło się tu jeszcze tylko miejsce na przedsionek i łazienkę, no i oczywiście garaż w obniżonej części.

Na poddaszu są trzy sypialnie, w tym jedna z garderobą. W środkowej części jest łazienka i pomieszczenie oznaczone jako suszarnia, ale wielkością tak naprawdę dorównuje sypialniom, więc może nią zostać w razie potrzeby; jedynym mankamentem jest tylko jedno dachowe, co może być za słabym doświetleniem tego wnętrza.

Dom z poddaszem użytkowym w nowoczesnymi akcentami

Ten dom spodoba się zwolennikom tradycji i tym, którzy lubią współczesną architekturę. M167a Błękitny świt – wariant I ma modne wykończenie w postaci połączenia bieli i szarości oraz naturalnego koloru drewna na ścianach z czerwienią dachu. Szczególnie efektownie prezentuje się parter wykończony szarymi ceglanymi płytkami elewacyjnymi przechodzącymi od wejścia w poziome deskowanie. Szare obróbki, stolarka i fragmenty tynku dodają elegancji.

Na parterze znalazła się duża strefa dzienna z otwartą kuchnią oddzieloną półwyspem od jadalni i salonu. Przy wejściu jest kotłownia i przedsionek z garderobą oraz prostopadłościenny garaż przylegający do ściany bocznej. W wyciętym narożniku przy salonie znajduje się taras pod dachem podpartym masywnym żelbetowym słupem. Na poddaszu są trzy sypialnie, toaleta z brodzikiem i duża łazienka. Przy jednaj z sypialni jest także jasna garderoba doświetlona oknem w ścianie szczytowej.

Dom z poddaszem użytkowym, jaskółką i balkonem

C300 Odnaleziony to kolejny klasyk w zestawieniu. Kamienne i drewniane akcenty urozmaicają jego tradycyjną formę. Pod jednym dachem zmieścił się tutaj również garaż, nad którym znalazło się sporo miejsca na poddaszu. Dom zyskał też trochę więcej powierzchni użytkowej dzięki małemu wykuszowi w ścianie szczytowej, na którym ulokowany został balkon oraz jaskółce w dachu, dzięki której można było rozplanować klatkę schodową i pralnię.

W części garażowej na parterze zmieściła się kotłownia. W wykuszu wsunięta jest część jadalni efektownie oświetlona trzema oknami. Na parterze oprócz strefy dziennej znalazła się też sypialnia i łazienka.

Obszerne poddasze zmieściło trzy sypialnie, bardzo dużą łazienkę i pralnię. Wspomniany już balkon jest dostępny z dwóch sypialni.

Murator Google News
Autor:

Parterowa nowoczesna willa typu bungalow

Homekoncept 133 zaprojektowany jest w formie przenikających się prostych brył. Obwiedziony spinającą go w całość żelbetową ramą, nad którą parasolowato jest rozpięty niski wielospadowy dach. Zwraca uwagę część frontowa z wysuniętym do przodu garażem spiętym ramą ze ścianą parawanową wychodzącą z bocznej ściany i cofniętym przeszklonym wejściem, gdzie w utworzonym patio rosną drzewa. Charakterystycznym elementem są szerokie przeszklone ściany zewnętrzne w części domu sąsiadującej z obszernym narożnym tarasem. Część dzienna przesunięta jest w kierunku frontu i jednego z boków domu. Wcięty w narożnik fragment tarasu stanowi część wspólną jadalni z salonem i największej sypialni przesuniętej na tył domu. Tutaj też znajdują się trzy kolejne mniejsze sypialnie. Dwie z nich oraz położony obok gabinet mają wyjścia na wąski zadaszony taras na bocznej ścianie. W środkowej części w sąsiedztwie garażu umieszczona została łazienka oraz kotłownia z pralnią. Tutaj też jest wejście z przedsionkiem i korytarzami rozprowadzającymi do poszczególnych pomieszczeń.

Murowane starcie
Dom - parterowy czy piętrowy. MUROWANE STARCIE

Domy w stylu amerykańskim