Pergola tarasowa pozwoli przedłużyć sezon na tarasie. Jak zbudować pergolę?

2024-09-09 14:00

Latem dla wielu osób taras jest ulubionym miejscem wypoczynku. Dzięki osłonięciu go zabudowaną pergolą można z niego korzystać znacznie dłużej. Podpowiadamy, jak zbudować pergolę tarasową.

Pergola
Autor: TARASOLA Przyścienna aluminiowa pergola to rozwiązanie uniwersalne. Jest lekka i dobrze wpisuje się w przestrzeń ogrodu. Latem osłoni przed gorącym słońcem, jesienią po zamknięciu dachu z lameli i spuszczeniu rolet zamieni się w przytulne wnętrze
#MuratorOgroduje: Hortensja bukietowa

Spis treści

  1. Pergola tarasowa – konstrukcja
  2. Z czego dach pergoli tarasowej?
  3. Pergola tarasowa – rolety, żaluzje, panele czy szyby?
  4. W co jeszcze można wyposażyć pergolę?

Nawet proste rozwiązanie, czyli dach w postaci markizy i parawan z drewnianych czy rattanowych paneli, wystarczy, żeby powstrzymać podmuchy zimnego wiatru.

Jeśli jednak chcemy spędzać czas na tarasie w komfortowych warunkach od wczesnej wiosny do późnej jesieni, powinniśmy rozważyć montaż zadaszonej pergoli wyposażonej w boczne osłony.

Pergola
Autor: TARASOLA Pergole są oferowane także jako konstrukcje wolno stojące. Można nimi osłonić dowolne miejsce wypoczynku w ogrodzie. Sprawdzą się nawet podczas silnego deszczu – woda odprowadzana jest przez rynny ukryte w ramie konstrukcyjnej
Pergola
Autor: TARASOLA Dzięki ścianom w postaci opuszczanych ekranów można mieć intymny taras nawet na zabudowanym osiedlu w mieście. Tekstylne rolety nie pozwalają zajrzeć do środka z zewnątrz, ale „przepuszczają” krajobraz. Wytrzymują siłę wiatru do 120 km/h

Pergola tarasowa – konstrukcja

Pergole tarasowe mogą być wykonane z drewna (zwykle świerkowego), jednak znacznie częściej do ich budowy wykorzystywane są profile aluminiowe malowane proszkowo.

Do zalet drewna należy to, że jest naturalne, ciepłe w odbiorze i wszędzie pasuje, także do domów rustykalnych i o tradycyjnej architekturze. Niestety trzeba je regularnie impregnować.

Z kolei aluminium tworzy lekką i łatwą w montażu konstrukcję, jest trwałe, nie koroduje i nie wymaga konserwacji. Tego typu pergole mają bardziej nowoczesny dizajn, a ich dostępność na rynku jest zdecydowanie większa. Kolorystyka pergoli aluminiowych jest zwykle stonowana (przeważają biele i szarości), ale wiele firm umożliwia wybór dowolnej barwy z palety RAL. Pozwala to dopasować kolor do domu i otoczenia.

Pergole tarasowe oferowane są w gotowych modułach różnej wielkości, można je też łączyć, zwiększając zadaszoną powierzchnię. W sprzedaży są również pergole zamawiane na wymiar.

Osadza się je na fundamencie betonowym – jego rodzaj zależy przede wszystkim od pokrycia dachu, który wpływa na ciężar budowli. Mogą mieć konstrukcję wolno stojącą albo przyścienną. W tym drugim przypadku mocuje się je do elewacji podtynkowo w czasie budowy domu lub natynkowo (na przykład za pomocą kotew chemicznych), jeśli pergola planowana jest przy już ukończonym budynku.

Kupując pergolę, należy sprawdzić, czy jest odporna na silne podmuchy wiatru. Wysokiej jakości konstrukcje wytrzymują wiatr o prędkości 120-160 km/h.

Pergola
Autor: TARASOLA Przeszklona pergola jak salon. Ułożone płasko lamele tworzą sufit, przeszklone przesuwne ściany zapewniają bezpieczeństwo. Ten model wytrzymuje siłę wiatru do 160 km/h oraz obciążenie śniegiem 120-620 kg/m 2, zależnie od wymiarów konstrukcji. Po wyposażeniu wnętrza w promienniki ciepła oraz dyfuzory mgły wodnej zapewni komfort wypoczynku zarówno w gorące lato, jak i zimną jesień
Pergola
Autor: TARASOLA Osłony boczne z paneli przesuwnych umożliwiają dowolne kształtowanie ścian – wnętrze można przymknąć albo częściowo otworzyć. Można też zamknąć tylko część lameli w panelu. Dostępne są w wielu kolorach, także w wersji drewnopodobnej

Z czego dach pergoli tarasowej?

Do osłony przed słońcem i deszczem wystarczy zadaszenie z trwałej, wodoodpornej tkaniny (stosowany jest akryl, polichlorek winylu, polietylen o dużej gęstości, często są one pokryte dodatkową powłoką wzmacniającą tkaninę i zapobiegającą brudzeniu oraz uszkodzeniom przez promienie UV), jeśli jednak pergola ma zapewnić ochronę także poza letnim sezonem, lepiej wybrać bardziej solidny rodzaj dachu.

Najprostszym rozwiązaniem jest stały dach z poliwęglanu albo bardziej szlachetnego i trwałego szkła hartowanego grubości 8, 10 lub 12 mm. Materiały te nie blokują dostępu światła, ale chronią przed wiatrem, deszczem i śniegiem. Ich wadą jest to, że w czasie upału powietrze pod dachem może się nadmiernie nagrzewać, poza tym dość ławo się brudzą i porastają glonami.

Często stosowane jest pokrycie z aluminiowych lameli, czyli listew przypominających żaluzję. Ich położenie można płynnie regulować, dzięki czemu mogą wpuszczać mniej lub więcej światła, jednocześnie zapewniając dobrą wentylację. Po ułożeniu na płasko tworzą szczelny sufit. Niektóre modele mają dodatkową funkcję zsuwania lameli na obrzeża pergoli i całkowitego otwarcia dachu (pergole z rozsuwanym dachem). Lamele, podobnie jak aluminiowa rama konstrukcyjna, dostępne są w dowolnym kolorze.

Dach pergoli można otwierać i zamykać ręcznie, jednak wygodniej jest zainstalować system automatycznego sterowania. Nie tylko będzie go można obsługiwać pilotem (a po ściągnięciu aplikacji także przy użyciu telefonu komórkowego), nie ruszając się z kanapy, ale też po zamontowaniu czujnika pogodowego dach sam zamknie się przy pierwszych kroplach deszczu. Liczne modele są standardowo wyposażone w takie automatyczne sterowanie.

Zadaszenie pergoli musi być wytrzymałe na zalegający zimą śnieg (producenci deklarują różną wytrzymałość dachu na obciążenie, na przykład 100, 120, 150 kg/m2) i sprawnie odprowadzać wodę opadową. W pergolach aluminiowych system orynnowania zwykle schowany jest w konstrukcji nośnej.

Pergola
Autor: TARASOLA Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby połączyć różne typy osłon bocznych. Tu ściany powstały z paneli przesuwnych i utrzymanych w podobnej kolorystyce tekstylnych rolet
Pergola
Autor: TARASOLA Przesuwne szyby dzięki bezramowemu systemowi mocowań tworzą panoramiczną przeszkloną ścianę. Na miejskich tarasach mogą zastąpić ogród zimowy, szczególnie jeśli zostanie w nich zainstalowane ogrzewanie, na przykład w postaci piecyka typu koza

Pergola tarasowa – rolety, żaluzje, panele czy szyby?

O tym, czy z tarasu będzie można korzystać także w zimne dni lata i chłodniejsze pory roku, w dużym stopniu decydują osłony boczne. Nawet cienkie płócienne ścianki zatrzymają wiatr, dzięki czemu na tarasie zrobi się nieco cieplej. Do wyboru są między innymi rolety tekstylne, żaluzje, przesuwne panele i przesuwne szyby.

Rolety tekstylne screen. Stosowane są przede wszystkim do osłony przed słońcem (często montuje się je razem z panelami szklanymi), ale chronią również nawet przed silnym wiatrem. Niektóre modele, według informacji podanych przed producentów, wytrzymują podmuchy wiatru dochodzące do 145 km/h. Wykonane są z trwałych tkanin powstałych z włókna szklanego i polichlorku winylu. Są odporne na zabrudzenia, promienie UV i inne czynniki atmosferyczne.

Mają różny stopień przenikania światła, jednocześnie odznaczają się jednostronną przeziernością – pozwalają obserwować otoczenie, ale chronią przed wzrokiem wnętrze pergoli (po zapaleniu światła efekt znika). Kasety z rurą nawojową tkaniny montowane są pod górną belką pergoli, można też zamówić roletę zintegrowaną z pergolą – wtedy kaseta jest niewidoczna.

Maksymalna wielkość rolety to 18 m2. Może pracować z czujnikiem wiatrowym (chowa się przy zbyt intensywnym wietrze) i słonecznym (rozwija się na silnym słońcu), zgodnie z zaprogramowanymi parametrami.

Żaluzje. Zwykle są wykonane z drewna (sosna, świerk, modrzew syberyjski), ale mogą też być aluminiowe. Osadza się je w ramach, które zamocowane są na stałe w altanie. Otwiera się je i zamyka ręcznie.

Przesuwne panele. Umieszcza się je na prowadnicach, co umożliwia ich swobodne przemieszczanie na boki. Można je rozsunąć tak, żeby zamknęły przestrzeń wokół miejsca wypoczynku albo osłonić tylko jego wybrane fragmenty, ponieważ po zsunięciu panele chowają się za siebie. Ramy paneli są zrobione z aluminium.

Ich wypełnienie może mieć postać ruchomych żaluzji drewnianych lub aluminiowych. Niekiedy żaluzja jest podzielona na dwie sekcje – górną i dolną, dzięki czemu jedną część można zamknąć, a drugą otworzyć. Jako wypełnienie paneli stosowane są również ażurowe lub pełne ekrany z drewna, aluminium lub tkaniny wykonanej z włókna szklanego.

Przesuwne szyby. Mają mechanizm działania podobny do paneli aluminiowych. Również poruszają się w aluminiowych prowadnicach za pomocą wózków jezdnych, odsłaniając lub zamykając przestrzeń miejsca wypoczynku. Dzięki bezramowemu systemowi są prawie niewidoczne, więc choć tworzą ścianę nieprzepuszczalną dla wiatru i deszczu, nie izolują tarasu z otoczenia. Stosowane są szyby ze szkła hartowanego grubości 8, 10, 12 mm.

Pergola
Autor: źródło: La PERGOLETTA SUN&SHADOW Pergole tarasowe mogą być wyposażone w dodatkowe urządzenia zintegrowane z konstrukcją, takie jak oświetlenie ledowe, promienniki ciepła, a nawet głośniki. Ponieważ instalacja jest poprowadzona w profilach, jest ona niewidoczna
Pergola
Autor: ALUPROF Promienniki podczerwieni. Solidna pergola i ogrzewanie pozwolą korzystać z tarasu nawet zimą. W zamkniętej przestrzeni najlepiej zainstalować promiennik podczerwieni, który zapewnia ciepło od razu po włączeniu. Liczne modele można obsługiwać przy użyciu pilota

W co jeszcze można wyposażyć pergolę?

Pergolę warto wyposażyć w oświetlenie ledowe. Dzięki niemu będzie możliwe korzystanie z tarasu także po zmroku, który jesienią zapada bardzo szybko. Jeśli taras ma służyć poza sezonem letnim, warto również pomyśleć o ogrzewaniu. Najlepiej sprawdzają się promienniki ciepła. Do wyboru są promienniki podczerwieni lub gazowe.

Promienniki podczerwieni po podłączeniu do prądu wytwarzają promienie podczerwone, które nie ogrzewają powietrza, ale działają bezpośrednio na ludzi (podobnie jak promienie słońca). Ich moc wynosi od 650 do 3000 W. W wielu urządzeniach można regulować stopień wykorzystania mocy, na przykład ustawiając go na 60, 80 lub 100%. Ich działanie jest odczuwalne od razu po włączeniu. Urządzenia te są bezpieczne i ekologiczne, można ich używać w zamkniętych pomieszczeniach. Do wyboru są promienniki naścienne, sufitowe oraz stojące w postaci lamp stołowych, podłogowych oraz parasoli grzewczych.

Promienniki gazowe są zasilane paliwem propan-butan, które spalając się, ogrzewa otoczenie. Zwykle mają postać stojącego stożka lub kolumny. W dolnej części obudowy ukryta jest butla z gazem, w górnej – wykonanej z hartowanego szkła – pali się ogień, co wygląda bardzo efektownie. Wielkość płomienia, a więc i ilość emitowanego ciepła, można regulować przez zmniejszanie lub zwiększanie przepływu gazu. Ponieważ hartowana szyba nie nagrzewa się, nie ma niebezpieczeństwa oparzenia. Pomimo tego, że promienniki gazowe są bezpieczne, lepiej ich nie stawiać w zamkniętej przestrzeni.

Pergola
Autor: HITZE Promienniki gazowe. Tego typu urządzenia mają interesującą formę, a dzięki żywemu ogniowi wprowadzają niezwykły nastrój. Dają dużo ciepła – zależnie od modelu zasięg ogrzewania wynosi od kilku do 20 m2. Najlepiej ustawiać je na tarasie, który jest częściowo otwarty
Pergola
Autor: GASPOL
Pergola
Autor: KRATKI
Listen to "Murowane starcie" on Spreaker.