Żywica na balkonie i tarasie. Jaki rodzaj żywicy wybrać? Na jakim podłożu można układać posadzkę żywiczną? Jak prowadzić prace?

2024-09-02 13:32

Na balkonach i tarasach żywica tworzy wytrzymałą powłokę bez łączeń. Do uzyskania antypoślizgowej powierzchni szczególnie przydatne jest zastosowanie systemów żywicznych z warstwami przesypanymi piaskiem kwarcowym.

Posadzka żywiczna na tarasie
Autor: Andrzej Szandomirski Gładka, wodoszczelna powłoka żywiczna jest odporna nie tylko na intensywną eksploatację, ale również na czynniki atmosferyczne. To materiał, którym wykańcza się nawierzchnie nowych oraz remontowanych tarasów
#MuratorOgroduje: Renowacja mebli ogrodowych
Materiał sponsorowany

Spis treści

  1. Jaka żywica na zewnątrz?
  2. Jakie podłoże pod żywicę?
  3. Posadzka żywiczna – warstwa po warstwie
  4. Układanie żywicy – ważne wskazówki wykonawcze

Jaka żywica na zewnątrz?

Odpowiednie dobranie rodzaju posadzki żywicznej do miejsca przeznaczenia i warunków użytkowania gwarantuje trwałość i ładny wygląd zastosowanego rozwiązania. Posadzki i powłoki żywiczne są stosowane w systemach, na które składają się najczęściej dwa-trzy produkty (grunt, warstwa zasadnicza i zamykająca). Na tarasach lub balkonach stosuje się najczęściej posadzki żywiczne zamknięte powłoką poliuretanową odporną na promieniowanie UV. Posadzka żywiczna powinna w tym przypadku być wykonana z antypoślizgową fakturą powierzchni.

Ciekawym rozwiązaniem jest posadzka typu kamienny dywan, wykonywana z kruszywa naturalnego 1-4 lub 2-8 cm, gdzie spoiwem jest najczęściej żywica poliuretanowa. Można uzyskać system drenażowy z bardzo ciekawym i dekoracyjnych wyglądem powierzchni.

Żywica poliuretanowa jest bardziej elastyczna niż epoksydowa, dzięki czemu posadzka ma mniejszą podatność na pęknięcia i zarysowania, a także znacznie większą odporność na promieniowanie UV. Taki materiał nawet po wielu latach eksploatacji zachowuje nieskazitelny wygląd.

Jakie podłoże pod żywicę?

Posadzka żywiczna wymaga trwałego i mocnego podłoża. Gdy jest to podkład betonowy lub cementowy, ważna jest jego ocena pod kątem twardości i wytrzymałości mechanicznej. Ze względu na małą grubość posadzki (0,5 mm – cienkowarstwowa, 2-4 mm – grubowarstwowa) istotne jest, by podłoże było idealnie gładkie i wypoziomowane. Jeśli na powierzchni są nierówności, trzeba je zeszlifować albo położyć warstwę wyrównawczą z cementowej zaprawy samopoziomującej. Trzeba też wypełnić wszelkie rysy i pęknięcia.

Posadzka żywiczna – warstwa po warstwie

Ze względu na wymaganą precyzję wykonanie posadzki z żywicy powinno się powierzyć profesjonalnej firmie z odpowiednimi narzędziami oraz dużym doświadczeniem. Przy nakładaniu warstw żywicy bardzo ważna jest staranność, gdyż gładka powierzchnia uwypukli wszystkie niedoskonałości. Fachowość jest tu więc kluczowa, po zastygnięciu żywicy ewentualne poprawki nie będą już możliwe.

Zależnie od stanu podłoża i zaplanowanego efektu nakłada się dwie–trzy warstwy gruntujące, a następnie dwie–trzy nawierzchniowe. Jedna warstwa ma grubość około 0,5 mm, a nawierzchniowe mogą być nieco grubsze.

W przypadku żywicy bardzo duże znaczenie mają przerwy technologiczne. Między układaniem kolejnych warstw – ze względu na schnięcie i utwardzanie się żywicy – musi minąć od 24 do 48 godz. Czas ten jest zależny od temperatury i poziomu wilgotności w otoczeniu. Dopiero po dokładnym, całkowitym wyschnięciu jednej warstwy można nakładać kolejną. Dlatego niezależnie od wielkości powierzchni, cykl realizacji posadzki jest taki sam i trwa pięć–sześć dób, ponieważ poszczególne warstwy układa się w kolejne dni.

Konieczność robienia długich przerw technologicznych może znacząco wpływać na koszt robocizny. Będzie on z pewnością niższy w przeliczeniu na metr kwadratowy, gdy zlecimy ekipie fachowców pokrycie żywicą dużej powierzchni, na przykład nie tylko tarasu czy balkonu, ale też podłóg w domu.

Utwardzona już żywica jest całkowicie bezpieczna dla zdrowia. Jednak podczas jej nakładania zaleca się używanie odzieży ochronnej oraz maseczek, ponieważ opary lub pył powstały podczas szlifowania mogą drażnić układ oddechowy.

Układanie żywicy – ważne wskazówki wykonawcze

  • Podłoże, na którym układamy żywicę musi być mocne, twarde i suche. Minimalna temperatura otoczenia i podłoża podczas prac to w zależności od użytych produktów 8 lub 10°C. Dlatego nakładanie żywic na zewnątrz w warunkach jesienno-zimowych ze względu na warunki pogodowe jest bardzo trudne.
  • Żywice to produkty dwuskładnikowe i bardzo ważne są proporcje mieszania. Produkty są dostarczane w odpowiednich proporcjach, dlatego najlepiej mieszać całe opakowanie. Mieszanie żywicy powinno być wykonane za pomocą mieszadeł wolnoobrotowych, tak aby nie napowietrzyć przygotowywanego produktu.
  • Podczas układania żywicę rozlewa się na podłożu i rozkłada odpowiednimi narzędziami. Trzeba pamiętać, że żywica po rozpoczęciu reakcji może ulec znacznemu podgrzaniu w opakowaniu, jeżeli jej nie wylejemy, co znacznie skraca czas na rozłożenie powłoki albo to wręcz uniemożliwia.
  • Przy rozkładaniu kilku warstw żywic ważne są odpowiednie odstępy czasowe (z reguły 12-24 godz.), jeżeli nakładanie następnej warstwy odbędzie po zbyt długim czasie, przyczepność pomiędzy warstwami będzie niższa lub wręcz może być konieczne matowienie i uszorstnienie podłoża.
Listen to "Murowane starcie" on Spreaker.