Dom pod klucz – co to znaczy w praktyce? Sprawdź, czy warto kupić gotowy dom pod klucz

2023-12-01 13:33

Kupno domu pod klucz to idealne rozwiązanie dla osób, które nie są gotowe zaangażować się w proces budowy. Jak wygląda zakup takiego budynku? Czy inwestor ma wpływ na projekt i technologię wykonania? Oto wszystko, co musisz wiedzieć, jeżeli rozważasz zostanie właścicielem domu pod klucz.

Dom pod klucz - co to znaczy?
Autor: Magdalena Murat Na dom pod klucz udzielana jest gwarancja – do 3 lat na usterki i do 10-20 lat na konstrukcję

Wybierasz projekt, ustalasz szczegóły wykończenia, podpisujesz umowę, płacisz i czekasz na odbiór swojego wymarzonego domu. Tyle oczekuje od Ciebie firma, która oferuje budowę domu pod klucz. Ty przychodzisz na gotowe. Nie zmagasz się z niesubordynowanymi wykonawcami, nie bawisz się w zaopatrzeniowca, nie nadzorujesz prac. W tym czasie możesz bez przeszkód oddawać się pracy zawodowej. Wybierając dom pod klucz, nie musisz uczyć się podstaw budownictwa, aby zrozumieć, co się dzieje na Twojej budowie, i znaleźć wspólną płaszczyznę porozumienia z brygadą wykonawczą. Nikt też nie będzie próbował Cię namawiać na odstępstwa od projektu, bo jest on elementem umowy.

Stracisz natomiast możliwość dokonywania zmian, modyfikacji projektu i technologii w trakcie budowy. Kupując dom pod klucz nie będziesz miał okazji do wdrożenia własnych pomysłów racjonalizatorskich. Nie zyskasz powodu do dumy, że oto własnymi rękoma doprowadziłeś do wzniesienia siedziby rodowej.

Spis treści

  1. Dom pod klucz - co to znaczy?
  2. GALERIA: zobacz ciekawe projekty domów jednorodzinnych 
  3. Dom pod klucz - dwie drogi do zakupu
  4. Koszt budowy domu pod klucz
  5. Kosztorys i umowa na zakup domu pod klucz
  6. Odbiór techniczny domu pod klucz
Chcesz, aby budowa domu przebiegła tanio i szybko? Uważaj na błędy!

Dom pod klucz - co to znaczy?

Za dom zbudowany pod klucz uznaje się taki, do którego z miejsca możesz się wprowadzić, umeblować go i mieszkać w nim, nie napotykając na żadne ograniczenia tudzież niedogodności. Dom pod klucz - musi być wykończony oraz wyposażony we wszystko, co niezbędne. Oczywiście tylko od Twoich możliwości finansowych zależy, jak dalece luksusowe będzie to lokum. Domy pod klucz z najwyższej półki mają już nawet pełną aranżację wnętrz będącą dziełem architekta. Standard jest zawsze negocjowany przed podpisaniem umowy, a Ty otrzymujesz do wglądu pełen kosztorys. Nic zatem nie powinno Cię zaskoczyć.

GALERIA: zobacz ciekawe projekty domów jednorodzinnych 

Droga do domu pod klucz zaczyna się w tym samym punkcie co budowa metodą gospodarczą. Musisz zdobyć działkę budowlaną. Później czeka Cię wybór firmy, co w przypadku domów pod klucz oznacza też wybór konkretnej technologii. Albo przychodzisz z własnym projektem, albo oczekujesz na propozycje przedsiębiorstwa. Firmy takie zawsze mają kilka lub kilkadziesiąt własnych projektów i chętnie je sprzedają lub oferują „w cenie” inwestycji, co w praktyce oznacza, że ostateczny koszt domu pod klucz i tak będzie powiększony o koszt projektu.

Jeżeli masz już projekt domu pod klucz, przystępujesz do negocjacji. Ustalasz standard wykończenia i wyposażenia, a także standard energetyczny. Czasami w tej kwestii możesz być ograniczony przez kilka dostępnych „pakietów”. Niektóre firmy z góry ustalają bowiem pewne opcje wykończeniowe i nie bardzo chcą je modyfikować, wprowadzając np. inne materiały lub rozwiązania techniczne. Dzieje się tak między innymi dlatego, że współpracują z kilkoma dostawcami materiałów wykończeniowych i odstępstwa od ustalonej oferty są kłopotliwe.

Gdy dopniesz szczegóły, otrzymasz kosztorys budowy domu pod klucz. Zdarza się, że firma przygotowuje go specjalnie pod kątem założeń finansowych inwestora i stara się nie przekraczać zadanego pułapu finansowego. Pozostaje więc uważne przestudiowanie umowy i jej podpisanie.

Umów może być kilka. Przeważnie pierwsza to tzw. umowa przedwstępna. Później zostaje sporządzona umowa o prace budowlane, a na końcu umowa o prace wykończeniowe. Po podpisaniu umowy o budowę domu pod klucz startuje realizacja. Omija Cię walka z urzędami, bo formalności załatwi firma. Niekiedy też pomaga ona w uzyskaniu kredytu na sfinansowanie inwestycji. Ty będziesz tylko obserwował, jak wznoszony jest Twój dom, i w ustalonym terminie zgłosisz się po klucze.

Dom pod klucz - dwie drogi do zakupu

Krótsza, to zakup domu prefabrykowanego. Wybierasz technologię budowy (szkielet drewniany, szkielet stalowy, wielka płyta keramzytobetonowa, prefabrykaty murowane itp.) i firmę, która przygotuje elementy, dowiezie je na budowę, zmontuje, a następnie ociepli i wykończy dom. W zależności od technologii będziesz czekać od dwóch miesięcy do pół roku.

Dłuższa, to budowa domu pod klucz sposobem tradycyjnym, ale realizowana przez generalnego wykonawcę – jedną firmę od początku do końca (możliwe, że zatrudniani będą podwykonawcy, jednak Ciebie to właściwie nie musi interesować). Nie będziesz się angażować w budowę, lecz na klucze poczekasz rok lub nawet półtora roku. Kwestie formalne wyglądają identycznie jak w przypadku domu prefabrykowanego.

Dom pod klucz
Autor: Jukka Talo Montaż elementów domu trwa dwa-trzy tygodnie. Odbywa się w ogrzewanej fabryce, więc pogoda nie pokrzyżuje planów

Koszt budowy domu pod klucz

Z pewnością częściej decydowalibyśmy się na domy pod klucz, gdyby nie obawa przed wysokimi kosztami. Przyjęło się uważać, że to sposób budowania tylko dla ludzi bogatych, którzy nie liczą się z groszem, a w zamian chcą szybko i bezproblemowo stać się posiadaczami własnego domu. Jest w tym trochę racji, jednak z pewnością różnica w cenie między budynkiem wznoszonym metodą gospodarczą a zamówionym w firmie nie jest drastyczna. Gdyby tak było, firmy oferujące np. domy prefabrykowane poszłyby z torbami, a jakby na przekór rynek ten wciąż się rozwija. Budynki wznoszone przez generalnych wykonawców i doprowadzane do stanu pod klucz są przynajmniej o 15-20% droższe niż te budowane metodą gospodarczą.

Są jednak również plusy takiego budowania i wcale nie jest ich mało. Po pierwsze, nie musisz się obawiać, że koszty wymkną się spod kontroli i w efekcie przekroczysz budżet. Nic z tych rzeczy. Kwota na umowie musi być ostateczna. Po drugie, nie będzie Cię kusiło, żeby wprowadzać swoje lub zasłyszane pomysły na cięcie kosztów (co niejednokrotnie fatalnie odbija się na jakości budynku). Unikniesz rozwiązań intratnych, choć wątpliwej jakości.

Kosztorys i umowa na zakup domu pod klucz

Umowa z wykonawcą jest Twoją bronią i gwarancją poprawnego oraz terminowego przeprowadzenia robót. Musi być precyzyjna i musi w równym stopniu chronić interesy Twoje oraz firmy podejmującej się budowy domu. Kwestie ostatecznego kosztu inwestycji, zakresu wykonywanych prac, terminu ich zakończenia powinny być niezmienne niczym dogmaty religijne.

Niestety, bywa z tym różnie. Dość powszechną praktyką jest zapis mówiący o możliwości rewaloryzacji cen. Musi być dokładnie określone, w jakich sytuacjach może do tego dojść.

Podobnie jest z tak zwanym kosztorysem powykonawczym, który uwzględnia różnice między tym, co było ustalone początkowo, a faktycznym kosztem na koniec inwestycji. Tak się składa, że ten drugi zawsze jest wyższy. O ile to możliwe, lepiej unikać firm zostawiających sobie takie furtki do późniejszej renegocjacji ceny za dom.

Jak przy każdej poważnej inwestycji budowlanej również tu za wszelkie odstępstwa od zapisów umowy grożą kary umowne. Każda zmiana wcześniejszych ustaleń musi być z Tobą negocjowana, a Ty nie musisz się na nic zgadzać.

Odbiór techniczny domu pod klucz

To ostatni, ale kluczowy etap na drodze do zasiedlenia domu pod klucz. Otrzymujemy do sprawdzenia budynek i musimy ocenić, czy powstał zgodnie z umową (zakładając oczywiście, że jest zgodny z projektem, bo to warunek legalnego oddania go do użytku), czy nie ma wad, niedoróbek i usterek. Trzeba być wykwalifikowanym budowlańcem, żeby wiedzieć, na co zwracać uwagę, i umieć odróżnić dobrą robotę od fuszerki. Dlatego lepiej zatrudnić do odbioru specjalistę.

Rzeczoznawca z normami w ręku obejdzie dom, zajrzy w każdy kąt i wynotuje, co jest do poprawienia. Firma budująca dom pod klucz jest obowiązana naprawić wszelkie usterki, zanim przekaże budynek klientowi. Przeważnie też proponuje kilkuletni okres gwarancyjny, w trakcie którego zobowiązuje się dokonywać napraw, jeśli jakieś wady dadzą o sobie znać z opóźnieniem. Domy prefabrykowane mają oprócz tego gwarancję na konstrukcję obejmującą od 10 do 50 lat.