Dom bez garażu. TOP 5 projektów gotowych z kolekcji Muratora

2019-06-28 11:03 Anna Kazimierowicz
Dom bez garażu
Autor: Piotr Mastalerz W domu bez garażu można dowolnie skomponować elewację frontową. Zamiast wielkiej bramy garażowej będzie tam na przykład piękne przeszklenie. Projekt +48 Pracowania Projektowa

Nie każdy chce budować dom z garażem w bryle. Przedstawiamy 5 propozycji projektów gotowych domów bez garażu z kolekcji Muratora i wyjaśniamy kiedy i dlaczego warto wybrać ten wariant.

Domy bez garażu to zwykle nieduże budynki na niewielkich działkach, a więc rozwiązanie ekonomiczne. Czasem możliwość budowy domu z garażem w bryle ogranicza nietypowy kształt działki. Wiele osób nie chce domu z garażem, bo woli zbudować większy garaż wolnostojący, żeby zmieścić w nim również domowy warsztat. Inni planują przechowywanie samochodu pod wiatą. Są też tacy, którzy nie posiadają auta i nie planują jego kupna. W warunkach miejskich przy dobrze działającej sieci transportu publicznego można się bez niego obyć.

Dom bez garażu
Autor: Piotr Mastalerz Brama garażowa często dominuje na froncie domu. Czasem architekci muszą zastosować specjalne rozwiązania, żeby uniknąć tego efektu. W domach bez garażu nie ma tego problemu

Dom bez garażu: bez ograniczeń stylistycznych

Dom bez garażu zbudujemy w dowolnym stylu. Może być to niewielka zwarta bryła albo wręcz odwrotnie - rozczłonkowana konstrukcja o dowolnych elementach dekoracyjnych. Brak garażu oznacza brak bramy garażowej na froncie domu (zwykle tam jest umieszczany wjazd). Brama to 5-10 m2 bardzo wyrazistej płaszczyzny, która może zdominować front domu. Gdy budujemy dom bez garażu, możemy dowolnie skomponować elementy elewacji.

Dom bez garażu
Autor: Piotr Mastalerz Brak garażu w bryle daje większą swobodę projektantom. Projekt Jan Gutt, Marcin Rubik

Dom bez garażu: ekonomia

Dom bez garażu jest znacznie tańszy w budowie. Takie rozwiązanie może być przyjęte, gdy chcemy się budować etapami. Garaż nie jest pierwszoplanową częścią inwestycji. Można go zbudować za kilka lat, gdy wyjdziemy na prostą z finansami. Dom bez garażu to wybór także dla zwolenników nieskomplikowanych budynków. Przy wzrastającej liczbie samochodów w rodzinie powoli standardem stają się garaże dwustanowiskowe. Ich powierzchnia to 35-40 m2. Połączenie tak wielkiej konstrukcji z częścią mieszkalną musi wpływać na kształt i wygląd bryły domu. Taki garaż powinien być ocieplony, co znacznie podraża koszt jego budowy. Jeśli zbudujemy garaż wolnostojący, nie musimy go ocieplać, możemy wybrać tanią i lekką konstrukcję wśród garaży gotowych albo drewnianych.

Dom bez garażu
Autor: Piotr Mastalerz Domy bez garażu to często zwarte bryły parterowe lub z poddaszem użytkowym. Projekt +48 Pracownia Projektowa

Decydując się na budowę domu bez garażu, podczas adaptacji projektu do własnej działki warto pamiętać o zarezerwowaniu fragmentu posesji na wypadek jego budowy przyszłości.

Dom bez garażu
Autor: Piotr Mastalerz Dom bez garażu to dobre rozwiązanie, gdy chcemy mieć wielki garaż połączony z inna funkcją. Projekt: Biuro Projektów Lewicki Latak

TOP 5 projektów domów bez garażu z kolekcji Muratora

Przedstawiamy 5 projektów niedużych domów parterowych i z poddaszem użytkowym.

Dom bez garażu C333g  - Miarodajny - wariant VII

Autor: arch. Przemysław Biryło

Powierzchnia użytkowa 67,2 m2
Powierzchnia zabudowy94,8 m

Powierzchnia całkowita 94,8 m2
Wymiary działki 17,50 x 18,10 m

Zobacz więcej szczegółów projektu>>>C333g -Miarodajny - wariant VII

Dom bez garażu
Autor: www.muratorprojekty.pl Dom C333g - Miarodajny - wariant VII - elewacja ogrodowa

Miarodajny - wariant VII to urokliwy dom utrzymany w atrakcyjnych kremowo-brązowych barwach. Elewacje wykończone w dużej części drewnem idealnie będą się prezentowały w podmiejskim lub wiejskim krajobrazie. Dom nie jest duży – ma zaledwie 67,2 mkw. – ale zmieściło się tam wszystko, co niezbędne do życia 2-3-osobowej rodzinie: 2 zaciszne sypialnie, spora łazienka, kotłownia z wejściem tuż przy drzwiach zewnętrznych, a także otwarta strefa dzienna obejmująca niespełna 30-metrowy salon z jadalnią oraz aneksem kuchennym.

Dom bez garażu
Autor: www.muratorprojekty.pl Dom C333g - Miarodajny - wariant VII - rzut parteru

Dzięki usytuowaniu kuchni od frontu osoba zmywająca naczynia będzie miała cały czas na oku strefę wejścia i w porę dostrzeże ewentualnych gości. W salonie nie mogło oczywiście zabraknąć kominka, przy którym można się relaksować, zarówno leżąc na kanapie, jak i jedząc obiad przy stole. Przedłużeniem salonu jest niewielki taras, który pozwoli spędzać miłe chwile na łonie przyrody. Strefę nocną można w prosty sposób oddzielić od dziennej, wstawiając drzwi przesuwne. Takie rozwiązanie zapewni prywatność domownikom, a przy okazji nie zabierze cennego miejsca.

Dom jest idealny dla młodej, rozwojowej pary – gdy tylko rodzina się powiększy, wystarczy zaadaptować na cele mieszkalne ponad 40-metrowe poddasze.

Dom bez garażu C444j - czterolistna koniczyna -wariant X

Autor: arch. Przemysław Biryło

Powierzchnia użytkowa 94,3 m2

Powierzchnia zabudowy 126,3 m2

Powierzchnia całkowita 126,3 m2

Wymiary działki 18,30 x 19,30 m

Zobacz więcej szczegółów projektu>>>C444j - Czterolistna koniczyna - wariant X

Dom bez garażu
Autor: www.muratorprojekty.pl Dom C444j - Czterolistna koniczyna - wariant X - elewacja ogrodowa

C444j - Czterolistna koniczyna - wariant X to nieduży dom z trzema sypialniami i otwartą strefą dzienną. Elewacja domu wykończona jest w popularny sposób (tynk cienkowarstwowy) z modnymi elementami (deski elewacyjne) i praktycznymi (płytki klinkierowe na cokole). Dom z dwóch stron okala szeroki taras, na który można wyjść z salonu, aneksu jadalnianego i dwu sypialni. W pogodne dni, taras będzie doskonałym miejscem relaksu domowników oraz zaproszonych gości. Projekt domu przewiduje ogrzewanie na paliwa stałe z możliwością adaptacji na ogrzewanie gazowe.

Dom bez garażu
Autor: www.muratorprojekty.pl Dom C444j - Czterolistna koniczyna - wariant X - rzut parteru

Dom charakteryzuje wyraźny podział na strefę dzienną oraz prywatną. W centrum domu zaprojektowano dwie łazienki. Lokalizacja wejść do nich jednoznacznie wskazuje, do której ze stref są przypisane, ale nie ogranicza możliwości zmiany. Dzięki takiemu rozwiązaniu Czterolistna koniczyna – wariant X staje się domem funkcjonalnym, dającym się dopasować do różnego stylu życia inwestorów. Bogaty program funkcjonalny parteru można jeszcze powiększyć (w ramach indywidualnej adaptacji) o prawiepięćdziesięciometrową przestrzeń poddasza pod czterospadowym dachem krytym dachówką płaską lub blachodachówką.

Dom bez garażu M236b - Niezawodny - wariant II

Autor: arch. Ewa Dziewiątkowska

Powierzchnia użytkowa 88,5 m2
Powierzchnia zabudowy 79,2 m2
Powierzchnia całkowita 158,4 m2
Wymiary działki 16,80 x 17,00 m

Zobacz więcej szczegółów>>>M236b - Niezawodny - wariant II

Dom bez garażu
Autor: www.muratorprojekty.pl Dom C236b - Niezawodny - wariant II - elewacja ogrodowa

Niezawodny - wariant II to nieduży dom z poddaszem użytkowym. Kompaktowa, zwarta bryła oraz dwuspadowy dach to krok w stronę minimalizacji kosztów budowy. Należy jednak pamiętać, że tanio nie oznacza brzydko, a dowodem na to jest wizualizacja tego domu. Dominujące na elewacji drewniane elementy wykończeniowe, wprowadzają ciepły i przytulny klimat. Kolorystykę tarasu idealnie skomponowano z drewnianymi dodatkami, tworząc sielankową strefę relaksu na świeżym powietrzu. Biały tynk nadał bryle lekkości, a skontrastowanie go z drewnianymi detalami podkreśliły wyrazisty charakter. Całość zwieńczono ciemnoszarym dachem, który ożywił bryłę, przełamując kolorystyczną monotonię. 

Dom bez garażu
Autor: www.muratorprojekty.pl Dom C236b - Niezawodny - wariant II - rzut parteru

Niezawodny - wariant II to niewielki, ekonomiczny dom, idealny dla zwolenników prostych rozwiązań. Pomimo powierzchni wynoszącej niespełna 90 mkw. jest w nim wszystko, co potrzebne do komfortowego zamieszkania nawet sześcioosobowej rodziny. Program funkcjonalny pozwala na zakwalifikowania tego domu jako opcji rozwojowej, do realizacji etapami. W pierwszej fazie można zająć jedynie parter, a jeśli rodzina będzie się powiększać – wtedy wykańczamy pomieszczenia na poddaszu i przenosimy strefę nocną na górę. Sypialnia na parterze może pełnić rolę pokoju gościnnego lub w przypadku rodzin wielopokoleniowych – być pokojem dla „dziadków”. W przypadku większej liczby dzieci, rodzice mogą zająć sypialnię parterową, a całe poddasze przeznaczyć na sypialnie dla swoich pociech. Tym wszystkich rozwiązaniom sprzyja zarówno usytuowanie schodów, jak i zaprojektowanie dwóch niezależnych łazienek. Jak widać więc, opcji jest bardzo wiele. Strefa dzienna to wygodny salon połączony z kuchnią oraz komfortowy taras zlokalizowany z dwóch stron budynku. Powierzchnia tarasu (28 m2) zapewni swobodny wypoczynek wszystkim mieszkańcom.

Dom bez garażu
Autor: www.muratorprojekty.pl Dom C236b - Niezawodny - wariant II - rzut poddasza

Dom bez garażu M155 - Cichy zagajnik

Autor: arch. Ewa Dziewiątkowska

Powierzchnia użytkowa 108,7 m2
Powierzchnia zabudowy 113,5 m2
Wymiary działki 18,70 x 18,80 m

Zobacz szczegóły projektu>>>M155 - Cichy zagajnik

Dom bez garażu
Autor: www.muratorprojekty.pl Dom M155 - Cichy zagajnik - elewacja ogrodowa

Cichy zagajnik to doskonała propozycja dla osób ceniących tradycyjną architekturę. Stonowana kolorystyka naturalnych materiałów, prosta bryła na planie prostokąta pokryta kopertowym dachem sprawi, że ten niewielki budynek doskonale wpisze się w każde otoczenie. Projekt będzie spełniał marzenie o przytulnym domu, w którym komfortowo może mieszkać pięcioosobowa rodzina. Wygodę zapewni klarowny podział.

Dom bez garażu
Autor: www.muratorprojekty.pl Dom M155 - Cichy zagajnik - rzut parteru

Na parterze, tuż przy wejściu, zaprojektowano dwie sypialnie wyraźnie oddzielone od części dziennej strefą sanitarno-gospodarczą. Pokój dzienny z jadalnią i kuchnią tworzą jedną wspólną przestrzeń, która sprzyja zacieśnianiu więzów rodzinnych.Obszerny taras, rozciągający się na całej szerokości elewacji ogrodowej, zaprasza do przyjacielskich spotkań. Poddasze zajmuje łazienka oraz dwie sypialnie, oświetlone oknami połaciowymi. Widok gwiaździstego nieba nad głową we własnym domu – doznanie bezcenne.

Dom bez garażu M219 - Wspaniałe słońce

Autor: arch. Katarzyna Słupeczańska

Powierzchnia użytkowa 110,0 m2
Powierzchnia zabudowy 153,0 m2
Powierzchnia całkowita 150,0 m2
Wymiary działki 20,90 x 19,90 m

Zobacz więcej szczegółów>>>M219 - Wspaniałe słońce

Dom bez garażu
Autor: www.muratorprojekty.pl Dom M219 - Wspaniałe słońce - elewacja ogrodowa

Wspaniałe słońce to zgrabny dom parterowy idealny dla miłośników czterospadowych dachów. Jego największą zaletą jest fakt, że na niezbyt dużej powierzchni (110 mkw.) udało się zaplanować wygodną przestrzeń do życia dla dużej, 5-osobowej rodziny. Było to możliwe m.in. dzięki rezygnacji z garażu w bryle budynku. Komfort mieszkania w tym domu podnoszą dodatkowo dwa tarasy ulokowane z trzech stron świata, które zapewnią maksymalne wykorzystanie nasłonecznienia w ciągu dnia.

Dom bez garażu
Autor: www.muratorprojekty.pl Dom M219 - Wspaniałe słońce - rzut parteru

We wnętrzu domu zwraca uwagę bardzo klarowny podział na strefę dzienną po jednej stronie i nocną po drugiej. Co więcej, zostały one oddzielone drzwiami, co zapewni domownikom prywatność i swobodę nawet w czasie wizyty niespodziewanych gości.
W strefie nocnej są aż 4 ustawne sypialnie oraz dwie łazienki (jedna z wanną, a druga z prysznicem). Salon jest duży, przestronny i pięknie doświetlony światłem naturalnym. Jego naturalnym przedłużeniem jest obszerny taras. Również kuchnia została zaprojektowana, uwzględniając potrzeby dużej rodziny. Udało się w niej nawet wygospodarować miejsce do spożywania posiłków.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE