Adaptacja projektu cena - ile kosztuje przystosowanie gotowego projektu do indywidualnych potrzeb

2022-03-28 9:50
Adaptacja projektu
Autor: Andrzej Papliński Zmiana rozmieszczenia okien lub podwyższenie ścianki kolankowej bez konsultacji z projektantem może bardzo niekorzystnie wpłynąć na urodę budynku. Dlatego wszelkie prace należy zgłosić przy adaptacji projektu

Adaptacja projektu cena - sprawdzamy, ile to kosztuje i za co płacimy. Każdy gotowy projekt domu wymaga adaptacji zgodnie z potrzebami inwestora, który chce go zbudować na swojej działce, uwzględniając jej lokalizacją.

Adaptacja gotowego projektu domu to przede wszystkim dostosowanie inwestycji do warunków na konkretnej działce. Polega to na opracowaniu planu zagospodarowania działki wraz z lokalizacją budynku. Należy w tym uwzględnić przepisy prawa, np. odległości od granicy posesji i budynków sąsiadów. Druga część adaptacji projektu gotowego to dokonanie zmian w projekcie domu zgodnie z życzeniami inwestora. Zakres zmian może być bardzo różny i to ma wpływ na cenę adaptacji.

Spis treści

 1. Kto robi adaptację projektu
 2. GALERIA: projekty domów najczęściej wybierane przez inwestorów 
 3. Adaptacja projektu cena - wybór biura
 4. Adaptacja projektu - plan zagospodarowania działki
 5. Adaptacja przez autora projektu
 6. Adaptacja projektu - zmiany
 7. Adaptacja projektu formalności
 8. Adaptacja projektu cena
Adaptacja projektu gotowego i zmiany w projekcie - rady Muratora

Kto robi adaptację projektu

Do tych prac należy wynająć architekta z uprawnieniami do projektowania. Podpisując dokumentację, nawet jeśli nie wprowadza zmian do projektu gotowego, staje się autorem projektu budowlanego i bierze odpowiedzialność za prawidłowość i kompletność dokumentacji. Do dokumentacji autor adaptacji powinien dołączyć kopię uprawnień zawodowych, zaświadczenie z izby zawodowej, oświadczenie o zgodności projektu z przepisami i zasadami wiedzy technicznej aktualne na dzień wykonania adaptacji oraz informację BiOZ. Architekt adaptuje również projektowaną charakterystykę energetyczną – z uwzględnieniem rozwiązań budowlanych, urządzeń grzewczych, sposobu wentylacji i klimatyzacji, które zostaną zrealizowane w budynku. Dla architekta wykonującego adaptację projektu będą potrzebne następujące dokumenty:

 • 3 lub 4 egzemplarze projektu gotowego (zależnie w jakiej formie i kiedy on powstał; od 19.09.2021 r. 3 egzemplarze tylko projektu architektonicznego);
 • wypis i wyrys z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub decyzja o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu;
 • mapa geodezyjna do celów projektowych;
 • zgoda autora projektu gotowego na zmiany.

GALERIA: projekty domów najczęściej wybierane przez inwestorów 

Adaptacja projektu cena - wybór biura

Sprawdzając cenę adaptacji projektu gotowego, warto zwrócić się z ofertą do kilku architektów lub pracowni, bo można otrzymać bardzo różne wyceny. Koszt adaptacji zależy od stawek przyjętych przez danego architekta lub biuro projektowe. Na cenę adaptacji wpływa jego doświadczenie, a także renoma, która pozwala wymagać większych stawek. Jeśli zakres prac do wykonania jest niewielki, nie ma sensu zwracać się do renomowanego architekta, bo pewnie i on nie będzie zainteresowany takim zleceniem. W takim wypadku można skorzystać z usług lokalnego projektanta. Pamiętajmy również, że generalnie w małych miejscowościach ceny są niższe niż w dużych miastach. Taka sama adaptacja projektu gotowego może być o połowę tańsza, jeśli zlecimy ją lokalnemu architektowi, a nie projektantowi z biura w Warszawie, Krakowie czy Trójmieście.

Adaptacja projektu - plan zagospodarowania działki

Podczas adaptacji uprawniony architekt powinien dostosować projekt domu do warunków na działce - jej wymiarów, położenia względem stron świata, ukształtowania terenu, nośności gruntu, strefy klimatycznej i głębokości przemarzania. Jeśli są tam grunty nienośne albo wysoki poziom wód gruntowych, może zaproponować zmianę sposobu fundamentowania. Adaptacja projektu musi być przeprowadzona z uwzględnieniem warunków opisanych w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego (MPZP) lub decyzji o warunkach zabudowy (jeśli nie ma MPZP).

Przeczytaj też:

Z czego składa się gotowy projekt domu. Wyjaśniamy co zawiera >>>

Na plan zagospodarowania architekt nanosi też lokalizację innych obiektów, np. garażu, budynku gospodarczego, wiaty śmietnikowej, bramy wjazdowej. Im większa działka, może być więcej obiektów do umiejscowienia i opisania, co będzie miało wpływ na cenę  adaptacji projektu.

Warto wiedzieć

Adaptacja przez autora projektu

Adaptację projektu, zwłaszcza jeśli wymaga ona zmian konstrukcyjnych warto zlecić autorowi projektu. Zna on doskonale swoją pracę, w związku z tym takie przeprojektowanie będzie dla niego łatwiejsze, ponieważ wie, co jest możliwe. W takiej sytuacji można też liczyć na niższą cenę za adaptację projektu.

Adaptacja projektu - zmiany

Podczas adaptacji można wprowadzić zmiany do projektu gotowego. Zmiany nieduże, np. inne wymiary okien, lokalizacja lub usunięcie ścian działowych, nie wymagają wielkiej ingerencji w projekt i wtedy cena za adaptację projektu będzie najniższa. Jeśli chcemy jednak np. powiększyć bryłę domu, dobudować pokój lub zmienić poddasze na użytkowe, co wymaga dodania stropu, zmiany w projekcie będą znaczne. Może to wymagać przeprojektowania konstrukcji, itp. Wtedy cena adaptacji projektu gotowego zdecydowanie wzrasta.

Nie przegap:

Zmiany w projekcie domu: istotne i nieistone. Uwaga na błędy >>>

Adaptacja projektu formalności

W ramach adaptacji projektu można również zamówić usługę polegającą na tym, że to architekt zgromadzi wszelkie potrzebne dokumenty, mapy oraz uzgodnienia, a także w dalszej kolejności - uzyska pozwolenie na budowę. To również podwyższa koszt usługi. W takiej sytuacji lepiej wybrać miejscowego architekta, żeby uniknąć dużych opłat za przejazdy (oraz stracony czas), które z pewnością będą wliczone w cenę adaptacji projektu.

Adaptacja projektu cena

Projekt gotowy z dokumentacją kosztuje około 3000 zł. Cena adaptacji projektu zależy przede wszystkim od zakresu prac. Jeśli architekt musi tylko opracować projekt zagospodarowania działki i nie robi żadnych zmian w projekcie domu, cena adaptacji projektu wynosi od 1500-2500 zł. Każda większa adaptacja jest wyceniana indywidualnie. Koszt może sięgać nawet ponad 10 000 zł. Powyżej tej kwoty warto rozważyć zakup projektu indywidualnego. Ponadto pamiętajmy też o innych kosztach, które musimy ponieść zlecająca adaptację projektu. Mapa geodezyjna będzie kosztować około 1000 zł, badania geotechniczne – do 2000 zł. Cena adaptacji projektu za dodatkowe prace projektowe: od 5000 zł za piwnicę, od 1000 zł za garaż, od 1000 zł za podniesienie ścianki kolankowej, od 700 zł za zmianę kąta nachylenia dachu, od 2000 zł za zmianę technologii stropu, od 3000 zł za zmianę technologii budowy domu.

Poniżej przedstawiamy kilka przykładów ceny adaptacji projektów zaczerpniętych z dyskusji w muratorowej grupie na Facebooku “Gdybym budował drugi raz – mądry Polak przed budową”.

 • adaptacja projektu cena 2500 zł – zmiana pokoju na kuchnię, dobudowanie tarasu, kilka mniejszych zmian w projekcie, wszystkie pozwolenia, np. o wjazd z drogi (AB).
 • adaptacja projektu cena 7000 zł - poszerzenie bryły domu o 1 m, podwyższenie piętra, zmianę wymiarów i położenia kilku okien, projekty przyłączy, plan zagospodarowania działki (MG).
 • adaptacja projektu cena 7100 zł – w tym 4400 zł zmiany konstrukcyjne w budynku (poszerzenie go o 2 m, podwyższenie ścianki kolankowej, stworzenie antresoli zamiast pokoju na piętrze) i 2500 zł – adaptacja do działki wraz ze zmianą okien i usunięciem kominka (MK).
 • adaptacja projektu cena 7300 zł - projekt ze zmianą prawie wszystkiego, projekt wjazdu, gazu, prądu, uzgodnienia, plan zagospodarowania działki (MM).
 • adaptacja projektu cena 8000 zł - wiele zmian w projekcie, m.in. poszerzenie budynku, otwarcie podcienia, plan zagospodarowania działki (NA).
 • adaptacja projektu cena 9300 zł - zmiany konstrukcyjne, usunięcie 2 okien, przesunięcie wjazdu, plan zagospodarowania działki kompletowanie dokumentacji, złożenie wniosku o pozwolenie na budowę (AR).
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE