Wnętrza domu solarnego. Zobacz, jak żyje się w domu produkującym energię

2023-03-08 11:27
Wnętrza domu solarnego
Autor: Tomasz Zakrzewski; projekt domu: architekt Piotr Kuczia, pracownia Kuczia Architect Duże okna zamiast ścian są charakterystyczne dla architektury solarnej. Za dnia, obok fotowoltaiki, pozyskują energię słoneczną, o zmroku stają się ważnym elementem zewnętrznej kompozycji bryły domu

Dom solarny czerpie zyski ze energii słonecznej nie tylko dzięki fotowoltaice, robi to także w sposób pasywny. Duże okna, wprowadzają do wnętrz promienie słońca – „ogrzewają”. Właśnie przeszklenia przesądzają o specyfice domowych wnętrz. Projekt domu: architekt Piotr Kuczia, pracownia Kuczia Architect

Spis treści

  1. Wielkie okna, czyli krajobraz zamiast ścian
  2. Doświetlenie wnętrz
  3. Praktyczne materiały wykończeniowe
  4. Przestrzeń wewnętrzna
  5. Wysokie okna i drzwi

– Tematem wnętrz jest zewnętrze – tak lakonicznie, ale bardzo celnie architekt podsumowuje aranżację domowej przestrzeni.

Zgodnie z tym stwierdzeniem tworzą ją przede wszystkim duże przeszklenia i osie widokowe. Pierwsza – biegnie od wysokich, przeszklonych drzwi wejściowych przez całą długość mieszkalnej części bryły do szklanego narożnika w salonie. To ona odpowiada za pierwsze wrażenie po przekroczeniu progu i przesądza o tym, jak odbierana jest przestrzeń.

Pozostałe osie widokowe przecinają poddasze – zgodnie z dewizą projektową architekta, że nie powinno być niewidokowych, czyli zamkniętych murem, traktów komunikacyjnych.

Wielkie okna, czyli krajobraz zamiast ścian

Domowa przestrzeń zostaje efektownie otwarta przez przeszklenia strefy dziennej ze szklanym narożnikiem. Taki wręcz spektakularny efekt daje zastąpienie dwóch sąsiadujących ścian krajobrazem, który w tym przypadku ciągnie się aż po horyzont. Niezwykłe, choć o innym charakterze, jest otwarcie studia w przyziemiu – przez długie na 7,5 m harmonijkowe okno. Po jego zsunięciu wnętrze dosłownie łączy się z tarasem i zboczem działki.

W tworzeniu takich otwarć decydującą rolę odgrywają rozwiązania konstrukcyjne (konstrukcja Piotr Bylica/Vergo). Przykładem mogą być metalowe słupy przy przeszkleniach pełniące funkcję odwrotną do powszechnie im przypisywanej. Ich zadaniem nie jest podparcie stropu znajdującego się nad nimi, ale podtrzymanie tego niżej – nad przyziemiem, dzięki połączeniu go z belką konstrukcyjną ukrytą w stropie nad salonem.

Kolejny przykład tym razem sposobu na otwieranie domowej przestrzeni to słup w formie ściany o szerokości 90 cm, grubości 15 cm i wysokości piętra plus 90 cm to pomysł konstruktora na niezbędne podparcie stropu. Oprócz tego, że wypełnia swoją podstawową funkcję, ładnie komponuje się ze schodami i porządkuje przestrzeń.

Doświetlenie wnętrz

Wnętrza stanowią jedynie tło dla wchodzących do nich pejzaży – utrzymane w szarościach rozświetlonych bielą i subtelnie ogrzanych barwą rozbielanego drewna stopni schodów. Przy tak ascetycznej aranżacji bardzo istotny był sposób doświetlenia pomieszczeń. Nieocenione jest w tym przypadku plastyczne, rozproszone naturalne światło wprowadzane z góry. Takie inaczej niż to wchodzące do wnętrza przez pionowe okna rysuje fakturę betonowych ścian i wydobywa kształty przedmiotów. Dlatego kluczowe znaczenie ma światło wpadające przez świetlik usytuowany nad schodami w połaci dachu.

Praktyczne materiały wykończeniowe

Zgodnie z życzeniem inwestorów do wykończenia wnętrz wykorzystano głównie materiały niewymagające dużych nakładów pracy. Najlepszym przykładem są betonowe ściany parteru i przyziemia – nie trzeba ich regularnie odnawiać, w przeciwieństwie do tych wykańczanych tradycyjnymi metodami, na przykład malowanych płyt gipsowo-kartonowych. Na takie zdecydowano się jedynie na poddaszu, ponieważ dają wrażenie lekkości, które optycznie unosi skośne połacie.

Inny praktyczny materiał to spiek kwarcowy przypominający marmur, ale plamoodporny, niewymagający impregnacji. Następny to winyl na panelach wykańczających ogrzewane podłogi. Za jego sprawą są łatwe do utrzymania w czystości, a dzięki swojej niewielkiej grubości minimalizuje straty ciepła. (Inwestorzy wybrali bardzo nowoczesny sposób dogrzewania domu. Ciepło wytwarzają maty na podczerwień zamontowane w podłodze.)

Przestrzeń wewnętrzna

Z założenia dom miał być stosunkowo nieduży – dla dwóch osób, ponieważ dzieci inwestorów już się usamodzielniły. Na potrzeby dwójki domowników została zaprojektowana otwarta strefa dzienna na parterze, trzy pokoje na poddaszu (sypialnia z garderobą, pracownia i pokój gościnny) oraz studio w przyziemiu. W domu są dwie łazienki na poddaszu, WC na parterze i klika pomieszczeń gospodarczych na dwóch dolnych kondygnacjach. Na szczególną uwagę zasługuje ekonomia w wykorzystaniu domowej przestrzeni. – W swoich projektach zawsze staram się, by racjonalnie wykorzystać każdy metr kwadratowy, nie przeznaczać żadnego na samą komunikację – stwierdza architekt Piotr Kuczia.

Projekt tego domu to modelowy przykład realizacji takiego założenia. Właściwie trudno tu znaleźć powierzchnię wyłącznie komunikacyjną. Nawet schody i antresola, dzięki temu, że są otwarte, stanowią część strefy dziennej.

Wrażenie przestronności potęguje uporządkowanie domowej przestrzeni, w której nie ma widocznych belek czy nadproży – kontury wnętrza domu, podobnie jak bryła z zewnątrz, sprawiają wrażenie narysowanych jedną linią. W dużej mierze to zasługa zastosowanej technologi żelbetowej.

Wysokie okna i drzwi

To ona odgrywa istotną rolę w zacieraniu granic między między architekturą a naturalnym pejzażem.

– Byliśmy zgodni z architektem, że okna powinny być wysokie. I takie są nie tylko przy tarasach, lecz także na poddaszu. Daje to oczekiwany przez nas efekt większego otwarcia domu na pejzaż.

Dodatkowo zastosowanie analogicznie wysokich drzwi wewnętrznych maksymalnie otworzyło osie widokowe. Dzięki temu dom sprawia wrażenie jeszcze bardziej przestronnego i jest otwarty na ładne widoki na każdą stronę świata – opowiada gospodarz.

Po otwarciu drzwi pomieszczeń poddasza wnętrze zostaje optycznie otwarte na przestrzał. Zgodnie z przewrotnie brzmiącą zasadą, której przestrzega architekt we wszystkich swoich projektach – „Wydzielenie polega na maksymalnym otwarciu”.

Właśnie dzięki wielkim otwarciom domowej przestrzeni przenika do niej to, co na zewnątrz a dom zrasta się z krajobrazem.

Polecam artykuły:

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają