Jak płacić 20 zł za prąd i ciepło w domu? Anna i Marek tyle właśnie płacą za swój dom pod Poznaniem

2023-09-13 11:15

W tym domu nie ma praktycznie rachunków za prąd i ogrzewanie! Budowa wymaga przede wszystkich fachowości i dokładności – przekonują Anna i Marek. Zbudowali pod Poznaniem dom parterowy o powierzchni 152 m², a ich miesięczne rachunki za prąd i ciepło wynoszą około 20 zł. Jak to zrobili?

Dom
Autor: Andrzej Papliński Dom parterowy z tarasem ma powierzchnię 152 m2. Jego ogrzewanie jest prawie bezkosztowe

Ile kosztuje ogrzewanie domu? Ile energia elektryczna? Te pytania zadają sobie dziś wszyscy, którzy martwią się drożejącymi cenami paliw. Anna i Marek zbudowali pod Poznaniem dom pasywny, który produkuje więcej energii niż zużywa. To wręcz pokaz możliwość domu jednorodzinnego... Jak przekonują, za jego ogrzewanie płacą zaledwie 20 zł miesięcznie!

Jak zbudować dom bez rachunków?

Dom parterowy Anny i Marka ma powierzchnię 152 m². Bardzo dokładne budowanie ścian, osadzanie okien, układanie instalacji, czyli to czego się wymaga od solidnej fachowej ekipy budowlanej. Wykonywano testy szczelności powietrznej budynku (Blower Door Test). Wszystko po to, by zapewnić standard domu energooszczędnego, a przez zastosowanie pogrubionych izolacji, także domu pasywnego.

Z doświadczeń Anny i Marka wynika, że energooszczędny dom pasywny, to nie jest kwestia większego budżetu budowy. Owszem, koszt trochę wzrasta, ale głównie chodzi o to, by spełnić wszystkie wymogi techniczne, by uzyskać szczelny budynek, pełną izolację, właściwą sprawność instalacji. To się udało! 

20 zł miesięcznie za utrzymanie domu. Dom pasywny pod Poznaniem

Na jakie instalacje postawili?

Szczelna skorupa domu to punkt wyjścia. W domu pasywnym pod Poznaniem mamy wręcz pokaz tego, co się może dziać dalej - umiejętnie wybrano takie instalacje, które sprawiają, że w domu oddycha się świeżym powietrzem, a ogrzewanie budynku to koszt średnio 20 zł miesięcznie.

Bazą jest oczywiście instalacja fotowoltaiczna o mocy prawie 10 kWp. Produkuje dwa razy więcej energii elektrycznej niż zapotrzebowanie domu. Właściciele planują zakup samochodu elektrycznego. Bilans się wyrówna (w sieci mają zapas na objechanie kuli ziemskiej tym autem).

Przeczytaj też: Fotowoltaika - Net-billing nowym sposobem rozliczania! Rozliczysz wartość, a nie ilość energii

Następnie gruntowa pompa ciepła jako stabilne ogrzewanie domu. Odbiornikiem ciepła jest podłogówka - ciężki gruby monolit betonu, który zapewnia stabilność temperatury w domu.

Świeże powietrze zapewnia wentylacja mechaniczna, oczywiście z rekuperacją.

Gruntowy wymiennik ciepła to źródło darmowej energii - chłodzi powietrze latem, podgrzewa zimą.

Dom jak każdy inny

I to wszystko. Nie ma w tym domu żadnych cudownych rozwiązań ani urządzeń. Solidnie zbudowany, wyposażony w nowoczesne instalacje, zapewnia komfort i spokój domowników. Jak mówią Anna i Marek, to jest dom na lata. I za 5, i za 25 lat ma spełniać oczekiwania mieszkańców.

Dom pasywny pod Poznaniem - budowa i wyposażenie

  • Dom parterowy o powierzchni 152 m². Dodatkowo garaż o powierzchni 36,5 m².
  • Płyta fundamentowa o grubości 20 cm na XPS-ie.
  • Ściany dwuwarstwowe z bloczków silikatowych + 30 cm styropianu grafitowego.
  • Strop lekki + 70 cm wełny mineralnej.

Ogrzewanie domu:

  • Gruntowa pompa ciepła (2 odwierty) z funkcją chłodzenia.
  • Rekuperator z wymiennikiem entalpicznym, powietrze pobierane z GWC żwirowego (40 t żwiru o dużej frakcji).
  • Ogrzewanie podłogowe
  • Temperatura czynnika grzewcze 26ºC na powrocie do pompy ciepła (przy temperaturze -25ºC na zewnątrz).
  • Temperatura wewnątrz: zimą - 22ºC; latem - nie więcej niż 26ºC.

Instalacja fotowoltaiczna w domu:

  • Instalacja fotowoltaiczna o mocy 9,73 kWp (produkcja na poziomie 200% potrzeb domu z myślą o zasilaniu samochodu elektrycznego).
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.