Domy z pompą ciepła – 5 projektów domów, którym czegoś brakuje, ale to tylko zaleta

2025-01-31 12:03

Pompa ciepła to źródło ciepła, które z założenia przeznaczone jest do domów energooszczędnych lub pasywnych. Ten system oszczędza nieco miejsca w, bo nie jest już potrzebna duża kotłownia. Nie wymaga też instalacji dostarczającej paliwo oraz komina, którym odprowadzane są produkty spalania. Oto projekty domów, w którym świetnie się sprawdzi ogrzewanie pompą ciepła.

Spis treści

  1. Mały dom z potencjałem
  2. Piętrowa willa z czterospadowym dachem
  3. Mały dom-stodoła
  4. Dom typu stodoła w ramie z garażem
  5. Dom z podcieniami i piwnicą

Mały dom z potencjałem

A106N Zaufany N to klasyczny dom parterowy, nawiązujący formą do współczesnej stodoły. Prosta bryła zyskuje dzięki modnemu pokryciu dachu z arkuszy blach łączonych na rąbek płynnie przechodzącemu na ścianki kolankowe oraz grze kolorów grafitowego tynku i drewnianych okładzin na ścianach bocznych.

Od strony ogrodu zaprojektowany został obszerny taras ze składaną pergolą. Przylegają do niego strefa dzienna i jedna z sypialni otwierające się na ogród dużymi przeszkleniami i przesuwnymi drzwiami. Z sypialnią jest połączona łazienka. W tej części domu od strony wejścia znajdują się jeszcze kuchnia otwarta na jadalnię i pomieszczenie techniczne kotłowni.

Po prawej części parteru jest strefa nocna z trzema sypialniami i dużą łazienką.

W domu jest oczywiście poddasze, które można zaadoptować. Warto o tym pomyśleć, bo jest tam trochę miejsca, a decyzję ułatwiają zaprojektowane schody.

Murator Remontuje #2: Jak zrobić prawidłowo hydroizolację podłogi i ścian w łazience?
Materiał sponsorowany

Piętrowa willa z czterospadowym dachem

M253c Szczęśliwy – wariant III jest bardzo przestronny. Otwiera się na ogród dużą powierzchnią przeszkleń, tarasów i balkonów. Ogromny taras na parterze zlewa się z salonem i przestrzenią strefy dziennej, dzięki wielkim oknom i drzwiom zajmującym niemal całą powierzchnię ściany zewnętrznej. Drugi wielki taras znajduje się na piętrze. Przylega do największej sypialni master bedroom. Pozostałe trzy sypialnie mają również możliwość skorzystania z dużego balkonu i loggii. Na balkon nad tarasem na parterze wyprowadzają szerokie przeszklone drzwi przesuwne.

Dom jest bardzo przestronny. Na parterze zmieściła się jeszcze jedna sypialnia. W bryle budynku zmieścił się także duży garaż z dwoma stanowiskami.

Mały dom-stodoła

A107aN+AR3 Osiągalny A3N to współczesna stodoła w wersji mini. Nowoczesna forma i wykończenie nadają temu projektowi bardzo estetyczny wygląd. Duży udział ma w tym pokrycie bezokapowego dachu płaskimi arkuszami szarej blachy, które zachodzą na górną powierzchnię bocznych ścian. Estetykę podwyższa również deskowanie fragmentów ścian w sąsiedztwie okien.

Wnętrze tego małego domu ma wszystko czego może potrzebować rodzina z dwojgiem dzieci. Na poddaszu, które jest strefą nocną są trzy wygodne sypialnie, w tym ta największa przypisana rodzicom ma dużą garderobę.

Parter domu podzielony jest na dwie strefy gospodarczą od strony wejścia i wypoczynkowo-jadalną. W pierwszej z nich jest spora oddzielna kuchnia, w którj zarezerwowano miejsce na codzienne spożywanie szybkich posiłków dla czterech osób. Zmieszczono tu pomieszczenie do przechowywania wierzchnich ubrań, kotłownię a nawet łazienkę, która częściowo zajmuje oszczędnie miejsce pod schodami. Jadalnia i salon w drugiej części pełnią funkcje reprezentacyjne. Tutaj jest także szerokie wyjście na taras umieszczony w jednej z ścian szczytowych.

Dom typu stodoła w ramie z garażem

DW116 Z tarasem 1 to wariacja, która łączy dwa modne trendy współczesnej architektury. Dom stodoła wstawiony wtapia się w kubistyczną prostą rozłożystą ramę, pod którą znalazło się miejsce na ogromny taras po stronie ogrody na dwóch ścianach i strefa wejścia z garażem od frontu. Nowoczesny wygląd podkreślają przeszklenia o dużej powierzchni oraz materiał wykończenia, szara blacha pasmowa dachu, biel ramy prostopadłościennego parteru i naturalny kolor drewna ścian parteru. Wszystkie te materiały podkreślają i wyodrębniają z bryły części budynku.

Przeszklone wejście i dużą strefę dzienną łączy jasny korytarz. Z przedsionka jest przejście bezpośrednio do garażu a z korytarza do sypialni. Do garażu od strony ogrodu przylegają dw pomieszczenia techniczne, w których może być pralnia i instalacja wewnętrzna pompy ciepła. Na parterze zwraca uwagę niemal zupełny brak ścian zewnętrznych od strony tarasu – zajmują je duże przeszklone powierzchnie, w które wmontowane są przesuwne drzwi tarasowe. Zadaszony taras zacienia nieco wnętrze, ale dzięki ogromnej powierzchni szyb i otwartej nad salonem przestrzeni z oknami dachowymi w połaciach światła dziennego tu nie zabraknie.

Antresola zabiera trochę miejsca na poddaszu, ale zwiększa estetykę wnętrza. Na kondygnacji pod skosami są trzy sypialnie dobrze doświetlone oknami w ścianach szczytowych i oknami połaciowymi. Tłok w czasie porannego szczytu rozładują z pewnością dwie duże łazienki – w razie potrzeby jest jeszcze toaleta na parterze.

Murator Google News
Autor:

Dom z podcieniami i piwnicą

Rozłożysty budynek o klasycznej bryle traci trochę powierzchni mieszkalnej parteru na rzecz podcienia, który jednak dodaje mu uroku i uatrakcyjnia wygląd. W podcieniowej części DS320 Trakt 6 zmieścił się taras na ścianie szczytowej i strefa wejścia do domu. Efekt wzmacnia cofnięta ściana szczytowa poddasza z obszernym balkonem nad podcieniowym parterem. Zwraca uwagę także duża trójkątna jaskółka w połaci dachowej, co funkcjonalnie zwiększyło powierzchnię użytkową poddasza.

Dom ma aż trzy kondygnacje, ponieważ jest podpiwniczony. Pomieszczenia w piwnicy są doświetlone oknami, więc jest to przestrzeń w pełni do wykorzystania na różne potrzeby. Jest tu miejsce na instalacje wewnętrzne pompy ciepła i pralnię. Można urządzić dodatkową kuchnię ze spiżarnią, pokój sportowy, warsztat i dużą przechowalnię domowych szpargałów.

Parter nie jest urządzony według panujących obecnie trendów, bo rozdzielone zostały kuchni i strefy dziennej. Jadalnia i salon zajmują miejsce przy tarasowym podcieniu natomiast kuchnia jest po przeciwnej stronie oddzielona korytarzem z klatką schodową. W salonie znalazło się miejsce dla kominka, który może być ozdobą a także wspomaganiem ogrzewania włączonym w system grzewczy pompą ciepła.

Pomieszczenia parteru uzupełnia łazienka i spora garderoba obok przedsionka.

Na poddaszu, dzięki jaskółce w dachu wygospodarowana została przestrzeń na dużą łazienkę. Są tu także trzy sypialnie - największa ma garderobę, a dwie mniejsze możliwość skorzystania z balkonu.

Murowane starcie
Ściany - Jedno czy Dwuwarstwowe? MUROWANE STARCIE

Domy z dużą strefą rodzinną

Murator Google News
Autor: