Domy bliźniaki - pięć projektów domów dla dwóch rodzin

2025-01-09 10:40

Zabudowa bliźniacza to bardzo popularny typ budynków na obszarach miast i przedmieść. Dwa połączone ze sobą domy zajmują mniejsze działki niż wolno stojące, a dodatkowo mają jedną ścianę wspólną i mogą mieć jedną połać dachu, co obniża koszty budowy. Jednak takie projekty nie są dla wszystkich.

Spis treści

  1. Bliźniak nie musi być identyczny
  2. Parterowy bliźniak
  3. Piętrowe bliźniaki
  4. Dom z dwoma mieszkaniami

Decydując się na budowę domu w zabudowie bliźniaczej trzeba znać dobrze osoby, z którymi będzie się dzielić taki budynek. To ryzykowne przedsięwzięcie, choć opłacalne finansowo, szczególnie w dużych miastach, gdzie koszty zakupu działek są z reguły bardzo wysokie. Ryzyko zakupu takiego projektu i późniejszej budowy może być mniejsze, gdy zaproponujemy taką spółkę osobie, którą dobrze znamy lub rodzinie – rodzeństwu, dziadkom i rodzicom.

Bliźniak nie musi być identyczny

Domy bliźniaki są projektowane teoretycznie na zasadzie lustrzanego odbicia, ale wnętrza w obu stykających się ze sobą domów mogą się od siebie różnić rozplanowaniem i wielkością pomieszczeń. Może być różna liczba sypialni, powierzchnia strefy dziennej, łazienek i inne zmiany. To wszystko ustala się już na etapie projektu budowlanego domu, kiedy znane są potrzeby obu właścicieli.

W zasadzie bliźniaki to najczęściej domy, które są zaprojektowane jako niezależne, ale mają możliwość połączenia w parę. Stąd mówi się o projektach, które dzięki koncepcji architektonicznej nadąją się do zbliźniaczenia.

Bliźniaki mogą przylegać do siebie znaczną powierzchnią ścian części mieszkalnych lub tylko garażami, co zapewnia większą intymność obu części.

Szczególnym wariantem budynku, w którego bryle są dwa odrębne domy jest dom w zabudowie jednorodzinnej dwulokalowej. Ten wariant pojawił się w Polsce jako forma zapotrzebowania w miejscach, gdzie plany miejscowe dopuszczają tylko zabudowę wolnostojącą, a uniemożliwiają zabudowę bliźniaczą. W krajach zachodnich, np. Norwegii takie domy z dwoma lokalami, dawały zamieszkującym w nich inwestorom a oferujących drugie mieszkanie emerytom możliwość płacenia niższych podatków.

Murator Remontuje #2: Układanie płytek na ścianie w łazience
Materiał sponsorowany

Parterowy bliźniak

Projekt AS261 Ola bliźniak oferuje dwa połączone ścianami szczytowymi domy, które mogłyby być niezależnymi budynkami w zabudowie wolnostojącej. Ma prostą tradycyjną formę z dwuspadowym dachem i nieduże rozmiary, ale przy tym jest dosyć przestronny. Elewację urozmaicają drewniane lamele na części ścian i zastosowana kolorystyka, która koresponduje z czarnym pokryciem dachu.

Domy w projekcie przylegają do siebie częścią nocną z trzema sypialniami i łazienką. Z przeciwnej strony znajduje się otwarta przestrzeń jadalni, salonu i kuchni obok, której jest wejście z niewielkim przedsionkiem i toaletą. Na taras przy salonie wyprowadzają szerokie drzwi przesuwne. Poddasze ze względu na niski dach nie oferuje przestrzeni do zagospodarowania na cele mieszkalne, ale dzięki schodom strychowym można tam urządzić domowy magazyn.

Piętrowe bliźniaki

To bardzo popularny typ domów jeszcze z czasów, kiedy na osiedlach jednorodzinnych królowały kostki polskie. Nawet niewielkich rozmiarów jest dosyć pojemny w podwójnej wersji.

M225b Światła miasta – wariant II, Ka123 – wariant 1 to bliźniaki z garażem jednostanowiskowym. W pierwszym z nich część garażowa znajduje się na styku segmentów, w drugim po zewnętrznej części. Projekt M225b jest przeznaczony na węższą działkę.

M226a Sprytny – wariant I nie ma garażu za to oferuje przestronną część wejściową z garderobą i duże pomieszczenie techniczne.

Wszystkie trzy projekty są podobne do siebie w rozwiązaniu piętra, na którym zaplanowano w każdym z nich cztery sypialnie w każdym segmencie.

Murator Google News
Autor:

Dom z dwoma mieszkaniami

DS280 Agrest nie jest bliźniakiem w tradycyjnym sensie tego słowa. Choć jest to budynek w charakterze zabudowy jednorodzinnej to w jego bryle znajdują się dwa mieszkania Podział występuje tu nie w poziomie a w pionie – jeden „dom” znajduje się na parterze, a drugi na poddaszu. Dodatkowo piwnica może być przestrzenią wspólną, gdzie jest strefa rozrywki oraz pomieszczenia techniczne dla całego budynku.

Ten projekt może być doskonałym rozwiązaniem, jako propozycja dla wielopokoleniowej rodziny. Parter mogą wówczas zająć dziadkowie lub rodzice, natomiast piętro młodsze pokolenie. Dla oszczędności miejsca klatkę schodową „wypchnięto” poza bryłę budynku.

Koncepcja domu zakłada amfiladowe rozmieszczenie pomieszczeń z dostępem do wszystkich za pośrednictwem korytarzy biegnących wzdłuż jednej z bocznych ścian. Strefa dzienna dolnej kondygnacji przylega do ściany szczytowej na końcu amfilady, dzięki czemu wchłania w swoją powierzchnię także końcówkę korytarza. Przed nią po kolei od wejścia leżą: łazienka, dwie sypialnie, kuchnia. Na poddaszu skosy zaburzają ten rytm. Zaplanowano dwa duże pomieszczenia rozdzielone częścią sanitarną, a na w korytarz wbudowana jest kuchnia i garderoba z ciągiem kuchennym i szafą zagospodarowującą najniższe części.

Murowane starcie
Ogrzewanie – podłogowe czy grzejniki? MUROWANE STARCIE

Domy z garażem podziemnym

Nasi Partnerzy polecają
Pozostałe podkategorie