Dom bliźniak razy dwa. Dwa bliźniaki na jednej działce. Mikroosiedle dla czterech rodzin

2018-04-25 10:46

Dom bliźniak łączy oszczędność wykorzystania terenu i komfort domu wolno stojącego. Zobacz udaną realizację miniosiedla dwóch domów bliźniaków na jednej działce.

Dom bliźniak
Autor: Piotr Mastalerz Dwa bliźniaki tworzą miniosiedle, a ich wysokie ściany szczytowe – namiastkę miejskiej pierzei

Działka pod bliźniak

– Wpadła nam przypadkiem. Piękna zielona okolica, a zarazem prawie w samym centrum Wrocławia – wspomina Monika Stanisławska. Ona i mąż są architektami. Miała tylko jeden mankament – była za duża, a przez to za droga. I tak narodziła się idea zakupu działki wspólnie ze znajomymi. Do swojego mikroosiedla zaprosili jeszcze dwa inne małżeństwa i architekta, Wojciecha Chrzanowskiego. Stawiali na ekonomiczne rozwiązania. Działkę podzielono na wąskie pasy, na których zaprojektowano dwa bliźniaki. Założono także optymalne wielkości domów. – Od początku wspólnie ustaliliśmy, że domy będą miały po mniej więcej 150 m2. To wystarczająca wielkość dla rodziny typu 2+2 – wyjaśnia architekt.

Bliźniak razy dwa

Każdy segment obu bliźniaków ma indywidualny rys, inaczej rozmieszczone okna, inny układ wnętrz, różne detale. Jednocześnie architekci chcieli uniknąć wrażenia, że są to dwa różne domy. Z założenia architektura miała być spójna. W jej ujednoliceniu pomogła biały kolor elewacji i dachu – motyw przewodni obu bliźniaków. Pokrycie dachu wykończono białymi płytami włóknocementowymi, które zlewają się z jasnymi elewacjami. W szare dni dach stapia się z niebem. – W dachach są zamontowane okna połaciowe, które doświetlają piętro. Bryły bliźniaków, choć to echo tradycyjnych domów, są współczesne dzięki minimalizmowi projektowemu – redukcji nie tylko kolorów, ale i detali. Zrezygnowano z okapów, daszków, balustrad. Sylwetki domów bliźniaków to wyłącznie abstrakcyjne kompozycje gładkich ścian i swobodnie rozmieszczonych okien. Te w wielu miejscach zlicowano z elewacjami – to szklane prostokąty. Nawet bramy garażowe i drzwi wejściowe zdają się znikać. Segmentowe wrota garażowe pokrywa ten sam tynk co ściany. Drzwi wejściowe do domu z zabudwie bliźniaczej to autorski projekt. Standardowe drzwi pokryto twardym styropianem i obito białą blachą. Powstały masywne elementy, które podczas otwierania sprawiają wrażenie, jakby uchylała się ściana.

>>> Sprawdź też: czy dom w zabudowie bliźniaczej jest tańszy w budowie?

Dwa bliźniaki - wspólny ogród

Poszczególne segmenty bliźniaków nie są od siebie oddzielone płotami, a jedynie pasami roślinności. Rodziny nie zaglądają sobie jednak do okien, bo w sposób przemyślany rozmieszczono tarasy i otwarcia. Ogród to przestrzeń wspólna. Dzieci mają miejsce do zabaw, a rodzice do spotkań we własnym towarzystwie. Działki mają po mniej więcej 11 m szerokości, ale dzięki rezygnacji z płotów każdy ma wrażenie, jakby jego ogród rozciągał się na kilkadziesiąt metrów.

Miniosiedle bliźniaków bez płotów

Jedyny płot, jaki powstał, to ten oddzielający bliźniaki od ulicy. Zbudowano go z myślą o dzieciach – by nie wybiegały na drogę. Architekci zamiast kutych barierek czy prostych sztachetek wybrali gładkie i szare płaszczyzny płyt włóknocementowych. Zazwyczaj ten materiał jest wykorzystywany jako okładzina fasad. Tutaj zamontowany do stalowych słupów, w rozstawie odpowiadającym szerokości płyt, świetnie spisał się w nowej funkcji. Ale i szare ogrodzenie wkrótce zniknie. Miejscami już zarasta bluszczem, który za kilka lat przemieni go w zieloną ścianę. Architekci zaplanowali odpowiednie nasadzenia drzew i krzewów ozdobnych, tak by dopełniły białe bryły domów. Dzięki zieleni biel staje się bardziej wytrawna, rośliny silniej wydobywają modernistyczny urok domostw.

>>> Sprawdź też: duże płyty na elewację - rodzaje, zalety, ceny >>>

Jak budowano bliźniaki

Młodzi inwestorzy od początku zakładali, że będą mieć ekonomiczne i kompaktowe domy. Postawili na tradycyjne, tańsze techniki, a zaoszczędzone w ten sposób środki postanowili przeznaczyć na materiały wykończeniowe lepszej jakości oraz niestandardowe detale. Szerokość traktu w każdym segmencie nie przekracza 6 m, by móc zastosować typowe stropy. Domy w zabudowie vliźniaczej wybudowano w tradycyjny sposób – są murowane z pustaków ceramicznych na fundamencie żelbetowym wzmocnionym z racji dość słabego podłoża. Charakterystycznego sznytu dodają im okna. Jak zapewniają projektanci, na tym elemencie nie oszczędzano, bo przeszklenia wysokiej klasy podnoszą jakość życia. Gładkie powłoki żywiczne zastosowano na wszystkich podłogach, a także na ścianach w łazienkach. Wybrano żywicę poliuretanową, która lepiej tłumi odgłosy niż żywica epoksydowa, jest też bardziej elastyczna i odporna na mikropęknięcia.

Gospodarze zachwalają takie rozwiązanie nie tylko ze względu na efekt estetyczny i jednolite wykończenie wielu powierzchni, ale również za aspekt praktyczny – powłoki łatwiej się pielęgnuje i czyści. Do tego są tańszym rozwiązaniem niż płytki. Liczy się też czas ich wylewania – profesjonalna ekipa w kilka dni jest w stanie wykonać posadzki żywiczne w całym domu.

Duże połacie szkła od podłogi po sufit otwierają pokoje dzienne na ogród. Segment południowy ma całkowicie przeszklony narożnik. Dwie duże tafle szkła stykają się ze sobą prostopadle bez jakichkolwiek szprosów, dzięki czemu siedząc w fotelu w salonie, można poczuć się, jakby się było na zewnątrz.

Wnętrza bliźniaka

Oba segmenty bliźniaka mają podobny układ wnętrz: parter to strefa dzienna, poddasze stanowi część nocną z sypialniami. Przyziemie to nowoczesny open space – kuchnie są całkowicie otwarte na salon, a przestrzeń przepływa swobodnie od drzwi wejściowych, poprzez hol, aż po szklaną ścianę przy salonie wychodzącą na ogród. Rezygnacja ze ścian działowych czy dodatkowych pomieszczeń, bez wyodrębniania także stref komunikacyjnych, spowodowała, że domy mimo ekonomicznych rozmiarów zdają się mieć olbrzymie salony niczym w luksusowych rezydencjach. Na parterze jedynymi odseparowanymi pomieszczeniami są garaż i toaleta.

W obu częściach bliźniaka we wnętrzu dominuje biel. – Biały to baza. Na jego tle lepiej prezentują się detale i meble. Kolorowe akcenty można zmienić w zależności od upodobań danej chwili, ale biała podstawa pozostaje niezmienna.  

Konkurs Remont Roku 2018

Planujesz remont poddasza? Chesz zmienić sypialnię w pokój dla dzieci? Przebudowujesz dom? A może chcesz go ocieplić? Jakikolwiek remont planujesz domu lub mieszkania - pochwal się nim! Weź udział w konkursie Remont Roku 2018!

NIE PRZEGAP takiej okazji!

Zapraszamy do udziału w trzeciej już edycji konkursu Remont Roku 2018. Prześlij swój projekt lub zrealizowany remont. Do wygrania nagrody rzeczowe + 4 x 10 000 złotych!

Sprawdź szczegóły konkursu na stronie: www.remontroku.pl

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.