Wiosna - najlepsza pora na rozpoczęcie budowy domu

2023-02-20 11:30

Wiosna to optymalny czas na rozpoczęcie budowy domu. Dlaczego warto rozpocząć budowę właśnie wiosną? Przy jakiej temperaturze można ruszyć z budową? Od jakich prac najlepiej zacząć?

budowa domu
Autor: Andrzej Szandomirski Wiosna to najlepszy czas na rozpoczęcie budowy domu

Spis treści

  1. Wiosna - czas ruszyć z budową
  2. Czy można zbudować dom od wiosny do zimy?
  3. Czy grodzić działkę przed budową?
  4. Jaka jest kolejność prac przy budowie domu?
  5. Drugi etap budowy na wiosnę – stan otwarty
  6. Kiedy najlepiej rozpocząć budowę?
  7. Jaka jest najlepsza temperatura do budowania?
  8. Zimą przygotuj budowę domu

Wiosna - czas ruszyć z budową

Wiosna to wyższe temperatury i dłuższy dzień. Idealny czas, żeby ruszyć z budową domu. Wznoszenie budynku rozpoczyna się od prac ziemnych, betonowania, murowania. Prace mokre, czyli murowanie, betonowanie, tynkowanie, mogą odbywać się, gdy temperatura powietrza jest nie mniejsza niż 5oC. Dlatego należy z nimi zaczekać do wiosny.

Można oczywiście zastosować dodatki mrozowe do betonu lub murować z wykorzystaniem zapraw zimowych albo piany, ale to podnosi koszty i jest gorszym rozwiązaniem niż budowanie, gdy jest ciepło.

Wiosną dzień jest coraz dłuższy, więc można wykonać więcej robót bez sztucznego oświetlenia. Dodatnie temperatury to także odpowiedni czas dla robotników budowlanych. Używanie zalodzonych narzędzi czy wykonywanie szalunków z zamarzniętych desek jest nieprzyjemne i może być niebezpieczne.

Czy można zbudować dom od wiosny do zimy?

Tak, to możliwe. Jeśli dobrze zaplanujemy prace, przygotujemy materiały i umówimy wykonawców, do zimy będziemy mogli wprowadzić się do własnego domu. Jest jednak ryzyko, że pośpiech spowoduje skrócenie koniecznych przerw technologicznych, a to nie jest korzystne.

Więcej o tym, kiedy stosować przerwy technologiczne: Przerwy technologiczne na budowie, czyli ile trzeba czekać z poszczególnymi pracami.

Jeśli będziemy budować wolniej, zgodnie z najczęściej stosowanym harmonogramem, jesienią uzyskamy stan surowy zamknięty i zimą możemy bezpiecznie wykańczać dom.

Stan surowy zamknięty: co oznacza i ile kosztuje ten etap budowy?

Czy grodzić działkę przed budową?

Jednym z pierwszych zadań powinno być ogrodzenie placu budowy, jednak nie zawsze jest ono wykonywane. Przygotowywanie tymczasowego ogrodzenia jest nieopłacalne. Lepiej ogrodzić część działki na gotowo, a na wysokości wjazdu na budowę pozostawić otwartą przestrzeń lub wstawić szeroką bramę, np. zbitą z desek i wypełnioną siatką. Wiele budów prowadzi się na nieogrodzonych placach.

Organizacja placu budowy. Kto na placu budowy ponosi odpowiedzialność?

Jaka jest kolejność prac przy budowie domu?

Na wiosnę zaczynamy od stanu zero. Prace, które wykonujemy to:

  • ogrodzenie działki,
  • oznaczenie placu budowy,
  • wytyczenie domu,
  • roboty ziemne – niwelacja terenu, wykopy,
  • wykonanie przyłączy,
  • fundamentowanie lub wykonanie piwnic,
  • hydroizolacja fundamentów,
  • rozprowadzenie kanalizacji,
  • ułożenie podkładów podłogowych.

Przeczytaj tez:

Drugi etap budowy na wiosnę – stan otwarty

Prace wykonywane na etapie stanu otwartego to:

Stan surowy otwarty - co obejmuje? Jakich błędów unikać na tym etapie budowy domu?

Kiedy najlepiej rozpocząć budowę?

Marzec i kwiecień to najlepsze miesiące na rozpoczęcie budowy. Sezon budowlany rusza w drugiej połowie marca. Ziemia już rozmarzła, jest małe prawdopodobieństwo przymrozków. Nie warto spieszyć się ze startem prac. Zbyt wcześnie prowadzone prace ziemne, np. wykopy pod fundamenty, mogą pokazać wysoki poziom wód gruntowych, inny niż wskazały wykonane latem lub jesienią badania geotechniczne. Taki stan wody może być skutkiem rozpuszczenia się śniegu i rozmarzania gleby. W takiej sytuacji decyzję co do dalszych prac należy skonsultować z geotechnikiem lub kierownikiem budowy, którzy mają duże doświadczenie w tej kwestii.

Badania geotechniczne gruntu - na czym polegają?

Jaka jest najlepsza temperatura do budowania?

Optymalną temperaturą do stosowania produktów budowlanych rozrabianych wodą, a także wielu innych, jest mniej więcej 20°C. Wtedy zaprawa murarska, klej czy beton wiążą i dojrzewają powoli, tak że osiągną deklarowane przez producentów parametry.

Wielu wykonawców może napierać, żeby murować lub układać beton, gdy jest bardzo niska temperatura. Tak, dla nich to może być dobre, bo szybciej wezmą pieniądze i pójdą na kolejną budowę. Ale dom budujemy dla siebie, więc powinniśmy dbać o własne interesy.

Zimą przygotuj budowę domu

Zimę można wykorzystać na załatwienie formalności budowlanych, uzyskanie kredytu, zapoznanie się z technologiami i materiałami do wyboru, zamówienie lub kupno materiałów budowlanych oraz umówienie firmy lub firm, które zbudują nasz dom.

Przed budową domu. Kiedy zacząć ubiegać się o kredyt?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.