Generalny wykonawca, czyli budowa domu z jedną firmą

2021-07-09 11:36

Budowa domu z generalnym wykonawcą to najłatwiejszy dla inwestora sposób realizacji inwestycji.

Kierownik budowy
Autor: Gettyimages Nie złożenie oświadczenia o przejęciu obowiązków kierownika budowy stanowi wykroczenie, za które grożą kary finansowe

Niewątpliwie najwygodniejsze rozwiązanie z perspektywy inwestora jest budowa domu z generalnym wykonawcą (zwana też „budową pod klucz”). Polega ono na całościowej realizacji inwestycji budowlanej przez jednego wykonawcę, który zobowiązuje się do oddania gotowego obiektu budowlanego. W umowie o generalne wykonawstwo inwestycji obowiązki wykonawcy zostają zatem rozszerzone o czynności, które standardowo (stosownie do przepisów prawa) obciążają inwestora.

Obowiązki generalnego wykonawcy

Generalny wykonawca pełni ważną rolę i wykonuje większość obowiązków podczas budowy domu:

  • sprawdzenie dokumentacji projektowej i weryfikacja mogących się pojawić błędów oraz rozpoznanie ewentualnych trudności, jakie mogą nastąpić na etapie realizacji projektu
  • zabezpieczenie terenu budowy - generalny wykonawca odpowiada za szkody, które mogą tam powstać
  • koordynacja wszystkich prac budowlanych na terenie inwestycji,
  • generalny wykonawca pełni nadzór inwestorski
  • dysponowanie w zastępstwie inwestora środkami finansowymi przeznaczonymi na inwestycje
  • w przypadku podnajmowania do pracy podwykonawców, odpowiedzialność za jakość całości prac

Kto może być generalnym wykonawcą i jak go wybrać

Generalnym wykonawcą inwestycji może być:

  • firma budowlana,
  • biuro projektów,
  • przedsiębiorstwo, które nie prowadzi żadnych robót bezpośrednio przy realizacji danej inwestycji.

Zanim podejmiemy decyzję o budowie domu z generalnym wykonawcą, powinniśmy wcześniej przeprowadzić rozeznanie rynku i sprawdzić, jak poszczególne firmy radziły sobie z realizacją dotychczasowych inwestycji. Właściciel firmy budowlanej nie musi być inżynierem ani mieć wykształcenia związanego z branżą budowlaną. Wymogiem jest jednak, by zatrudniał ludzi posiadających uprawnienia techniczne, doświadczenie, wykształcenie oraz wiedzę. Szczególnie istotne jest, aby jednym z takich pracowników była osoba z uprawnieniami do pełnienia funkcji kierownika budowy. Zaangażowanie kierownika budowy stanowi bowiem wymóg prawny realizacji budowy domu. Jeśli firma nie dysponuje pracownikiem uprawnionym do pełnienia tej funkcji, powinniśmy znaleźć taką osobę na własną rękę (wtedy jednak współpraca zespołu oraz kontakt wykonawca - inwestor mogą się układać gorzej).

Przeczytaj też:

Jak płacić wykonawcy za prace budowlane? Harmonogram płatności

Wybierając generalnego wykonawcę do budowy domu, warto też zwrócić uwagę na posiadane przez daną firmę certyfikaty oraz stosowane technologie - należy się zorientować, czy są wydajne i ekonomiczne. Ważne jest zaplecze techniczne, czyli odpowiednie narzędzia do wykonywania robót. Oczywiście najlepiej jest, jeśli firma dysponuje własnym sprzętem.

Umowa o generalne wykonawstwo

Kiedy już uda nam się wybrać odpowiedniego dla nas generalnego wykonawcę, musimy zadbać o spisanie stosownej umowy, w której szczegółowo sprecyzujemy zakres praw i obowiązków obu stron. Umowa o generalne wykonawstwo jest umową mieszaną, co oznacza, że łączy elementy umowy o roboty budowlane oraz umowy o świadczenie usług (umowy o dzieło bądź zlecenia).

Jeśli planujesz budowę domu, masz do wyboru jeszcze inne metody. Dowiedz się na czym polega budowa domu systemem gospodarczym oraz systemem kontraktowym.

Jak etapować budowę domu. Uwaga na sezonowość! Harmonogram budowy
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.