Kupujemy działkę na wsi. Czy warto kupić działkę rolną?

2018-06-01 13:32
Działka na wsi
Autor: Piotr Mastalerz Działki rolne często są usytuowane w pięknej okolicy.

Czy warto kupić działkę rolną? Sprawdź, jak przygotować się do zakupu działki na wsi. Wielu z nas marzy, by porzucić ciasne mieszkanie i zbudować dom w pięknej okolicy. Warto jednak najpierw sprawdzić, na jakie trudności powinniśmy się przygotować. Kupujemy działkę na wsi: jak szukać, jaki dom zbudować.

Zalety mieszkania poza miastem, w pięknym zielonym miejscu, na działce z własnym ogrodem, a często i ze starodrzewem, dla wielu są oczywiste. Przestrzeń, cisza, otwarty krajobraz i czas, który wydaje się płynąć w zupełnie innym tempie. Można by powiedzieć: sielanka. Ale nie jest to bynajmniej określenie, które całkowicie wyczerpuje temat.

Działka na wsi: to warto wiedzieć

Zanim będziemy mogli się cieszyć urokami życia z dala od tak zwanej cywilizacji, czeka nas prawdopodobnie długa droga przez formalności i pokonywanie trudności technicznych związanych z zakupem działki na wsi. Zawiłe kwestie związane z własnością i dzierżawą ziemi, konieczność zmiany przeznaczenia działek rolnych oraz wynikające z tego komplikacje to tylko część problemów. Działki na wsi nie zawsze są należycie uzbrojone, co może się wiązać z potrzebą wykonania przyłączy.

Sprawdź też: współczesny dom na Mazurach >>>

Może się też zdarzyć tak, że urząd gminy nie wyda nam pozwolenia na budowę domu – jeśli kupiliśmy działkę na wsi w sąsiedztwie terenów niezabudowanych i będziemy się starać o warunki zabudowy dla parceli położonej na ustroniu. Poza tym nabywana ziemia na wsi musi mieć dostęp do drogi dojazdowej, co w przypadku działek rolnych nie zawsze jest standardem. Jak widać, nasze starania, by wybudować dom marzeń w sielskim pejzażu, z wielu powodów mogą się skończyć niepowodzeniem.

Jak odrolnić działkę pod budowę domu?

Kupujemy działkę na wsi: jak i czego szukać

Obecnie na terenach wiejskich utrzymuje się znacząca przewaga podaży nad popytem gruntów możliwych do zagospodarowania pod budownictwo niskie. Duże obszary ziemi na wsi zostały wykupione jeszcze w latach 90. od gmin przez firmy i osoby prywatne za przysłowiowe grosze w celach spekulacyjnych. Ponieważ rodzima spekulacja na ogół nie funkcjonuje w wymiarze jednego czy dwóch pokoleń, ale w skali pięciolatki lub (rzadziej) jednej, dwóch dekad, grunty takie wracają już na rynek. Po początkowych próbach zawyżania cen, są do nabycia na rozsądnych warunkach, zwłaszcza po twardych negocjacjach i przy gwarantowaniu szybkiej zapłaty całej należności. Na rynku nie brakuje gruntów spadkowych, czasami już nadmiernie pokawałkowanych w zespoły działek pod przyszłą zabudowę. Jednak decydując się na budowę domu na wsi, szukamy przestrzeni i intymności, więc nie warto ograniczać kupowanego obszaru do standartowych wielkości, bo działki im mniejsze, tym są relatywnie droższe.Za podobną cenę można kupić małą działkę na wiejskim osiedlu, większą do częściowego odrolnienia lub zrujnowane, ale uzbrojone siedlisko. Dobrze jest wyznaczyć sobie limit górnej ceny zakupu i minimalny obszar gruntu, który nas interesuje. Warto przy tym pamiętać, że nie całą działkę z prywatnym lasem i prywatnymi grzybami musimy grodzić jak park angielski.

Zakup dużej ustronnej działki na wsi dobrze jest planować w kilku gminach, a nawet regionach, gdyż ograniczenia budowlane, komplikacje własnościowe, ceny itp. zachęcają do szukania rozwiązań alternatywnych. Ze względu na rozliczne czekające nas formalności transakcję należy planować z odpowiednim wyprzedzeniem. Pamiętajmy, że warto targować się z każdym o wszystko. Trzeba jednak bezwarunkowo unikać niehandlowych emocji i deprecjonowania przedmiotu negocjacji. Właściciele często traktują to bardzo osobiście, co zmniejsza nasze szanse na korzystną transakcję.Jedną z pierwszych decyzji, które należy podjąć, jest to, czy chcemy szukać działki na wsi samodzielnie, czy zaangażować agencję nieruchomości. Wydaje się, że najlepiej skorzystać z pomocy nawet dwóch lub trzech biur nieruchomości działających na interesującym nas terenie. Niezależnie od poszukiwań na własną rękę zawodowe wsparcie może być bardzo potrzebne. Z każdym biurem trzeba negocjować optymalną prowizję i dogodne warunki umowy. Oczywiście agencje powinny o takim konkurencyjnym układzie wiedzieć. Nie jest zresztą wykluczone, że mają spisane umowy o stałej współpracy.

Działka na wsi
Autor: Andrzej Szandomirski Dobrym rozwiązaniem może być kupno starego domu na wsi do remontu

Działki rolne a możliwość wybudowania domu

Obrót ziemią rolną jest obecnie mocno ograniczony. Każdy może jednak kupić na wolnym rynku nieruchomość rolną, która:

  • ma powierzchnię mniejszą niż 0,3 ha;
  • ma powierzchnię nieprzekraczającą 0,5 ha oraz w dniu 29 kwietnia 2016 r. była zabudowana budynkiem mieszkalnym (tworzyła tak zwane siedlisko) i nie służyła do prowadzenia gospodarstwa rolnego;
  • we wskazanej wyżej dacie była objęta ostateczną decyzją o warunkach zabudowy wskazującą przeznaczenie tej nieruchomości (w całości) na cele inne niż rolne;
  • w miejscowym planie zagospodarowania została przeznaczona na cele inne niż rolne.

Tylko w wypadku dwóch ostatnich z wyliczonych wyżej punktów można uznać, że dostaniemy pozwolenie na budowę domu. Oczywiście trzeba się najpierw upewnić, czy w planie miejscowym albo w wydanej decyzji o warunkach zabudowy jako przeznaczenie działki wskazano budownictwo mieszkaniowe jednorodzinne i czy decyzja ta nie wygasła. Jeśli kupimy zabudowane siedlisko nie większe niż 0,5 ha, będziemy mogli wyremontować lub przebudować istniejący budynek. Natomiast jego rozbiórka i budowa nowego domu może się już wiązać z koniecznością odrolnienia gruntu. Będzie to z pewnością niezbędne w pozostałych sytuacjach nabycia działki rolnej. Do wniosku o pozwolenie na budowę lub zgłoszenia budowy trzeba bowiem dołączyć decyzję o wyłączeniu gruntów z produkcji rolnej.

Działka na wsi
Autor: Daniel Rumiancew
Sonda
Czy warto kupić działkę rolną, żeby zbudować na niej dom?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają