Buduję według projektu gotowego. Czy mogę powiększyć dom i inaczej wykończyć elewację?
Odpowiadamy na najczęstsze pytania związane z budową według projektu gotowego Murator M02 Konkursowy. Sprawdź, czy można zrobić dodatkowe okna, jak powiększyć kuchnię, by mieć więcej szafek i jakimi materiałami wykończyć elewację.
Autor: Agnieszka i Marek Sterniccy
Więcej okien – widok od ogrodu
Projekt domu Murator M02 Konkursowy
Dom jednorodzinny, parterowy, z poddaszem użytkowym, z garażem
Autor: architekt Małgorzata Cybulska-Marks
- Powierzchnia netto 167,5 m²
- Powierzchnia domu 127,8 m²
- Powierzchnia zabudowy 138,9 m²
- Kubatura 580,0 m³
- Minimalne wymiary działki 19,8 x 21,0 m
Na przykładzie doświadczeń naszych inwestorów - Teresy i Marka - podpowiadamy, co można zmienić w projekcie gotowym Muratora.
Jak powiększyć dom?
Teresa chciałaby mieć w kuchni więcej szafek. Kuchnia powinna być więc większa, ale nie kosztem pokoju dziennego. Marek wolałby powiększyć gabinet.
W tym projekcie jest to stosunkowo łatwe. Skrajne ściany obu skrzydeł domu można przesunąć, nie powodując dużych zmian w konstrukcji. Będzie to wymagało innego usytuowania ław fundamentowych, wydłużenia żeber stropowych i połaci dachu. Najlepiej przesunąć ścianę o 90 cm lub wielokrotność tego wymiaru – tyle wynosi rozstaw między krokwiami.
Dzięki temu na wielkości zyska i pokój dzienny, i kuchnia. Zbyt wielu problemów nie sprawi też przesunięcie – również o 90 cm – ściany gabinetu na parterze. Natomiast lepiej nie powiększać domu w innym kierunku. Spowodowałoby to konieczność wprowadzenia dużych zmian w konstrukcji dachu.
Czy da się zrobić dodatkowe okna?
Nie będzie kłopotów ze wstawieniem okien połaciowych nad klatką schodową. Można także zgodnie z wolą inwestorów zamontować dodatkowe okno połaciowe w łazience na poddaszu, trzeba tylko pamiętać o tym, by oba znalazły się na tej samej wysokości. W sypialniach zamiast trzech niedużych okien można wstawić jedno duże okno balkonowe zabezpieczone balustradą albo zdecydować się na układ trzech okien, z których środkowe jest większe.
Życzeniem inwestorów było wstawienie dodatkowego okna w pomieszczeniu gospodarczym. Jest to racjonalna i możliwa do wprowadzenia zmiana. Jednak skoro warunki działki pozwalają na zamontowanie okien w tej ścianie, sugerujemy, aby okno do pomieszczenia gospodarczego nie było jedynym na tej elewacji.
Przekonująca jest również propozycja inwestorów, aby frontowe okna parteru były jednakowej wielkości. W przypadku zmian okien obowiązuje jedna zasada – ich kształt i wielkość muszą harmonizować z bryłą budynku oraz z innymi oknami.
Czy można zmienić wykończenie elewacji?
Drewniana okładzina szczytów jest ciekawym, oryginalnym elementem projektu. Można z niej oczywiście zrezygnować i poprzestać na położeniu tynku. Proponujemy jednak, by różnił się kolorem od tego, którym będzie pokryty parter. Zgodnie z zamysłem autorki projektu kolor ścian poddasza powinien być ciemniejszy.
Czy da się przenieść wejście do pomieszczenia gospodarczego?
Inwestorom przeszkadza wejście do pomieszczenia gospodarczego przez garaż. Woleliby wchodzić do niego przez łazienkę. Jest to możliwe, choć w przejściu między łazienką a pomieszczeniem gospodarczym nie uda się wstawić standardowych drzwi. W tym miejscu zakręcają schody na poddasze, więc pomieszczenie nie ma pełnej wysokości.
Czy łazienkę na poddaszu można zamienić na garderobę?
Inwestorzy chcieliby zamienić jedną z łazienek na wygodną garderobę. Nie jest to trudne, a jeśli podczas budowy doprowadzimy do pomieszczenia wszystkie instalacje i odpowiednio je zabezpieczymy, w przyszłości da się przywrócić mu pierwotną funkcję. Wejście do garderoby można poprowadzić z korytarza, wtedy będzie dostępna dla wszystkich domowników. Jedna łazienka na poddaszu może się jednak okazać zbyt mała. Można ją więc powiększyć, ale tylko kosztem sypialni.
Autor: Agnieszka i Marek Sterniccy
Czy da się przenieść wejście do pomieszczenia gospodarczego