Docieplenie ściany szczytowej od wewnątrz

2015-03-11 15:48

Mam mieszkanie własnościowe w budynku czynszowym. W ostatnim pokoju ściana szczytowa jest bardzo zimna (z tego względu w zimie nie moge korzystać z tego pokoju). Chcialam ocieplić ścianę od wewnątrz. Nie wiem, jak i czym to zrobić. Ściana jest dość duża - wysokość 3,20m, długość 4m.

Prawdopodobnie ochrona cieplna ścian zewnętrznych (w tym przypadku ściana szczytowa) jest na nieodpowiednim poziomie. W takich sytuacjach przed podjęciem jakichkolwiek działań naprawczych np. ocieplenie od wewnątrz, które nie jest zalecane a w szczególnych przypadkach jedyne możliwe do zastosowania wymagana jest konsultacja u osób zajmujących się zawodowo projektowaniem przegród budowlanych (mogą to być również audytorzy energetyczni).

 

Tylko prawidłowa diagnoza obecnego stanu i wiedza w dziedzinie fizyki budowli pozwoli wypracować optymalne rozwiązanie. Należy pamiętać, że samowolne ocieplenie od wewnątrz budynku może spowodować powstanie mostków cieplnych z wewnętrznych przegród (ścian działowych lub stropów) i przeniesienie problemu "zimnych ścian" na inne elementy. Dlatego raz jeszcze namawiam o konsultację i przeprowadzenie ekspertyzy w mieszkaniu przez osobę zaznajomioną w temacie projektowania. Najlepiej wszelkie diagnozy przeprowadzać w okresie zimowym, kiedy różnica temperatur (zewnątrz i wewnątrz) jest duża.