Z czego zbudować ściany budynku?

2012-01-16 13:38

Przymierzam się do budowy domu. Nie wiem jednak, czy lepsze będą ściany dwuwarstwowe z ociepleniem ze styropianu, czy trójwarstwowe? Do budowy chciałem użyć starych bloczków gazobetonowych, które leżą już kilka lat. Nie wiem jednak, czy jest to dobry materiał. Może zdecydować się na pustaki ceramiczne?

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na jakość materiałów konstrukcyjnych przenoszących obciążenia, izolacyjność przegród oraz rzeczywiste koszty budowy. Osobiście nie polecałbym stosowania nieznanych materiałów leżakujących w złych warunkach, narażonych na nasiąkanie wodą - gdyż nie wiadomo jakie mają one parametry wytrzymałościowe.
Pustak ceramiczny, posiadający odpowiednie certyfikaty jest dobrym materiałem budowlanym, ale wymaga docieplenia płytami styropianowymi. Przyglądając się kosztom budowy, okazuje się, że ceny pustaków, zapraw i robocizny oraz koszt płyt styropianowych, kołków oraz robocizny ekipy docieplającej będą wyższe niż zastosowanie nowoczesnych technologii – na przykład izolujących, polistyrenowych pustaków szalunkowych. Elementy takie, wypełniane betonem, nie wymagają już docieplania (oszczędzamy na materiałach dociepleniowych i robociźnie) i są bardzo konkurencyjne cenowo. Zapewniając bardzo dobą izolację termiczną. Nośność ścian gwarantuje nam 15 lub 20 cm rdzeń betonowy. Analizując koszty budowy i parametry cieplne okazuje się, że trudno jest pobić niski koszt oraz energooszczędność ścian budowanych w technologii szalunku traconego.