Wysoka temperatura na poddaszu - jak rozwiązać ten problem?

2011-04-11 12:02

Mam problem z temperaturą na użytkowym poddaszu. Latem, w ciepłe dni, na poddaszu panuje tak wysoka temperatura, że w ciągu dnia praktycznie nie da się tam przebywać. Chłodniej robi się dopiero wieczorem. Chciałam założyć klimatyzację, ale może ona na niewiele się zdać, jeśli poddasze będzie się nadal tak nagrzewać. Dach jest z blachy. Dowiedziałam się, że przyczyną takich temperatur może być zła izolacja dachu, ale... jak to ustalić? Czy żeby sprawdzić izolację trzeba wyciąć dziurę w suficie (kartongips)? Czy w ogóle możliwe jest poprawienie izolacji na wykończonym poddaszu? Może wystarczy położyć coś na suficie? Jaki jest najprostsze, a jakie najlepsze rozwiązanie w tej sytuacji?

Z opisu ewidentnie wynika, że powodem wysokich temperatur na poddaszu jest niedostateczna izolacja termiczna połaci dachowych. Żeby wyeliminować problem należy zdemontować płyty gk i ułożyć taką warstwę izolacji termicznej, aby spełniony był warunek normowy dla poddaszy użytkowych U max < 0,25 W/m2K.

Przykładowa izolacja dwuwarstwowa może wyglądać następująco: pomiędzy krokwiami 15 cm wełny w rolce Classic 0,039 w Ecose Technology, a w kierunku prostopadłym (na krokwie) wełna w płytach TP 115 również w Ecose Technology.
Oczywiście proszę pamiętać o folii paroizolacyjnej bezpośrednio pod płytą g-k w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności, oraz o folii paroprzepuszczalnej na zewnątrz izolacji.