Jak wygląda procedura wymiany skrzynki elektrycznej głównej zewnętrznej?

2014-03-31 11:44

Witam serdecznie, na mojej posesji stoi skrzynka elektryczna główna, pod którą jest podpiętych 6 posesji. Skrzynka jest już w bardzo fatalnym stanie, zważywszy na swoje lata. Jaki orientacyjny byłby koszt wymiany jej. Czy trzeba wzywać kogoś z elektrowni, czy trzeba na własną rękę szukać osoby uprawnionej. Proszę o informację co muszę zrobić, aby było to zrobione profesjonalnie i w miarę rozsądnych kosztach. Pozdrawiam serdecznie.

Dzień dobry, nie da się wycenić kosztów wymiany złącza elektrycznego na podstawie opisu, jaki Pani przesłała. Aby zaoszczędzić pieniądze nerwy i czas, proponuję zlecić wykonanie pracy, również tej związanej z biurokracją, wykwalifikowanej firmie. Może się Pani wydawać, że własnymi siłami będzie taniej. Jest to sytuacja mało prawdopodobna, za to ryzyko popełnienia błędu, niedopełnienia pewnych obowiązków zdecydowanie wzrasta.

 

Proszę pamiętać o odpowiedzialności w razie wypadku, jaki może nastąpić nawet za kilka lat. Co stanie się w przypadku, gdy przez Pani nieznajomość branży elektrycznej nie zostanie sporządzony protokół z pomiarów po wykonaniu prac? Wówczas po dochodzeniu zostanie wskazany winny.

 

Jeśli jednak zdecyduje się Pani sama przeprowadzić sprawę wymiany złącza, należy zacząć od ustalenia, kto jest jego właścicielem. Prawdopodobnie, jeśli jest to złącze przedlicznikowe lub licznikowe, właścicielem będzie zakład energetyczny. Chęć wymiany złącza lub wskazanie jego złego stanu technicznego, co może stanowić zagrożenia dla życia i zdrowia ludzi oraz zwierząt, a także żądanie wymiany złącza na koszt właściciela (prawdopodobnie zakładu energetycznego) powinna Pani zgłosić do właściwego urzędu.

 

Proszę uwzględnić fakt, że taka wymiana prawdopodobnie będzie związana z wyłączeniem napięcia, a co za tym idzie - z brakiem zasilania nie tylko dla 6 posesji, o których Pani wspomina. Wyłączenie napięcia i prace związane z wymianą należy tak ze sobą skoordynować, aby nastąpiły w jednym czasie i trwały możliwie jak najkrócej. To tylko niektóre z prac, które należy wykonać. Proszę pamiętać, każdy chce zarobić. Jeśli firma elektryczna ma dobrze wykonać zlecone prace i pozałatwiać całą biurokrację, wymaga to czasu, a czas kosztuje. Firma, która wykona to solidnie, na pewno nie będzie najtańsza. Kierując się znaną zasadą "cena czyni cuda", ryzykuje Pani dużo nerwów i nieterminowo wykonane prace.

 

Z wyrazami szacunku, Piotr Bibik