Skąd bierze się woda w kominie?

2015-12-14 10:03

Mam problem z wodą w kominie od kominka. Komin jest z ceramiki fi 20, na wierzchu klinkier. Komin zakończony nasadą kominowa obrotową tzw. strażak (która między innymi powinna chronić przed wodą opadową). Kominek jeszcze nieużywany. Przy deszczu na dole komina do wyczystki wpada woda, która powoduje zawilgocenie ściany. Nadmienie, że wyczystka znajduje się w sypialni. Jaka może być przyczyna i czy tak powinno być?

Moim zdaniem ma Pani nieszczelny komin. Najprawdopodobniej przy montażu zostały popełnione błędy - w którym miejscu dokładnie, trudno powiedzieć, ale zapewne gdzieś na zakończeniu - i należy wezwać fachowca, który poszuka nieprawidłowości. Woda może również skraplać się podczas gwałtownego ochładzania się nagrzanego podczas spalenia powietrza. Jednakże, skoro woda pojawia się po opadach oraz jej ilość jest większa raczej wykluczam efekt skraplania. Ewentualnie proszę sprawdzić czy woda ma zapach. Jeżeli tak, będą to skropliny a nie deszczówka.

 

Na wszelki wypadek napiszę, że aby zmniejszyć ilości skroplin należy przestrzegać kilku zasad: - Palić suchym drzewem (zwłaszcza przy kominkach jest to dość ważne ponieważ nie tylko zmniejsza to ilość skroplin ale również eliminuje większość sadzy osadzającej się na szybie kominkowej), - Ogień powinien się palić a nie żarzyć, - Jeżeli istnieje taka możliwość komin należy ocieplić (jak pisałam wyżej skropliny powstają podczas gwałtownego ochładzania się nagrzanego powietrza np. na zimnych rurach ceramicznych). Jeżeli komin przechodzi przez nieocieplony strych proszę zwrócić szczególną uwagę na to właśnie miejsce, Niestety komin i ściany może Pani wysuszyć dopiero latem gdy zrównają się temperatury na zewnątrz i wewnątrz. I dopiero po wysuszeniu proponuję ocieplać komin.