Wilgoć w sypialni. Jak poprawić wentylację?

2011-03-29 17:18

Mam problem z wilgocią wychodzącą u podstawy ściany w sypialni. Wilgoć wychodzi w sypialni głównie w miesiącach zimowych na ścianie zewnętrznej - szczególnie w nocy woda skrapla się u podstawy ściany. Budynek nie jest jeszcze ocieplony, więc ściana jest wychłodzona. Wykluczam podciąganie wilgoci z podłoża (wysoki parter, w pomieszczeniach niżej nie ma śladów wilgoci). Na zewnętrznej ścianie budynku nie ma śladów zawilgocenia. Z tego co na razie udało mi się ustalić wilgoć może wychodzić w związku z brakiem właściwej wentylacji w pomieszczeniu (pomimo codziennego wietrzenia). Czy może być jakaś inna przyczyna wychodzenia wilgoci? W jaki sposób zapobiec wychodzeniu wilgoci (poza ociepleniem zewnętrznym budynku)? Czy i jak można zapewnić wentylację/odprowadzenie wilgoci z pomieszczenia?

Para wodna wykrapla się na powierzchniach, których temperatura spada poniżej punktu rosy. Tak dzieje się w miejscach, gdzie znajdują się mostki cieplne - jak na przykład połączenie stropu ze ścianą (podstawa ściany). Ocieplenie budynku nie spowoduje obniżenia wilgotności, a jedynie może zapobiec skraplaniu się pary wodnej na powierzchniach ścian.
Aby usunąć wilgoć z mieszkania niezbędna jest prawidłowa wentylacja, do której funkcjonowania należy zapewnić odpowiedni dopływ i odpływ powietrza. Odpływ powietrza powinien odbywać się przez kratkę i pion wentylacyjny, natomiast dopływ najdogodniej jest zrealizować poprzez montaż nawiewników powietrza na przykład sterowanych różnicą ciśnień.