Jak pozbyć się wilgoci ze ścian?

2014-03-28 12:45

Normal 0 21 4 lata temu wyremontowaliśmy mieszkanie z lat 70-tych. Konstrukcja ściany to cegła przerwa i cegła. Mieszkanie wiele lat nie było zamieszkane ( używane było tylko latem) i żadnych problemów ze ścianami nie było. Wymieniliśmy okna na plastikowe, ocieplilismy mieszkanie styropianem 10 cm.   W mieszkaniu posiadamy kratki wentylacyjne. W zimę utrzymywaliśmy w domu zazwyczaj temperaturę powyżej 20oC. Od 2 lat w 3 narożnych pomieszczeniach zaczęła pokazywać się wilgoć i nawet pleśń lub grzyb. Ściana ma mokre plamy nawet pod grzejnikiem. Próbowaliśmy sami sobie radzić używając czasem farelki, kupowaliśmy pochłaniacze wilgoci, lecz to wszystko nie pomaga. Jak można rozwiązać ten problem i pozbyć się wilgoci ze ścian?

Opisywana sytuacja wymaga dokładnej analizy która pozwoli dokładnie zdiagnozować problem. Przyczyn może być naprawdę wiele:

 

1. niesprawna wentylacja- przez brak mikroszczeliny nie ma dopływu świerzegi powietrza i tym samym zużyte powietrze (wraz z wytworzoną parą wodną) nie zostaje z pomieszczenia usunięte.

2. niedostatecznie dobrze ocieplone bryła budynku (lub brak ocieplenia w części budynku) np. blkony, wieńce, i inne węzły konstrukcyjne, które mogą powodować duże wychłodzenie szczególnie w narożach budynku.

3. nieodpowiednie cieplenie stropu lub poddasza (lub jego brak).

 

Można by tych przyczyn wymieniać w nieskończenie... Obecnie czas już nie sprzyja na diagnozę kamerą termowizyjną (najlepszy jest okres zimowy kiedy dominują niskie temperatury na zewnątrz). W ciepłe dni proponuję wietrzyć mieszkanie by usunąć powstałe zawilgocenie. Proponuję również skontaktować się z osobą (audytor energetyczny), która zweryfikuje stan obecny i dokona dokładnej oceny w zakresie ochrony cieplnej wszystkich przegród (ściany, podłogi, strop, itp), przeprowadzi analizę cieplno-wilgotnościową przegród oraz sprawdzi poprawność działania wentylacji.