Właściwy montaż okna w ścianie

2013-08-19 11:59

Zamówiłem w Oknoplast okna energooszczędne. Jak ustawić okna w ścianie? Budynek z lat 70-tych (ściana jednowarstwowa-cegła kratówka-budynek nieocieplony). Planowane ocieplenie budynku styropianem. Okna zostaną zamontowane w systemie ciepłego montażu.

W przypadku montażu okna w ścianie, która zostanie ocieplona warstwą zewnętrznej izolacji termicznej, okno powinno być zamontowane w licu muru zewnętrznego.

 

Tyle teoria, natomiast w praktyce należy obejrzeć miejsce montażu, dobrać odpowiednie łączniki mocujące ościeżnicę do muru uwzględniając rodzaj materiału z jakiego jest wykonana oraz rodzaj okien i umiejscowić je w otworze w sposób pozwalający na stabilne zamocowanie, czasem wymaga to cofnięcia ram o kilka cm w kierunku wnętrza. Jeśli okna są kolorowe lub o dużych gabarytach zaleca się montaż bezpośredni z użyciem dybli montażowych mocowanych bezpośrednio przez ramę do muru, lub też montaż mieszany – naprzemiennie kotwy i dyble.

 

Zwróciłbym także uwagę na konieczność odpowiedniego przygotowania otworów pod ciepły montaż, aby był on wykonany prawidłowo ościeża powinny być wyrównane, co umożliwi poprawne wyklejenie folii paroizolacyjnych i paroprzepuszczalnych. O szczegóły należy pytać wykonawcę montażu, a wszelkie ustalenia potwierdzić na piśmie jako załącznik do umowy. Pozwoli uniknąć to ewentualnych rozbieżności pomiędzy oczekiwaniami, a wykonaniem.

 

Niestety podczas demontażu starych okien dochodzi do nieprzewidzianych sytuacji, takich jak odłupanie części ościeża i konieczności podmurowania otworu, konieczności zastosowania systemowych poszerzeń profili, etc., w związku z tym warto pozostawić sobie więcej czasu na prace montażowe i wykonać bez pośpiechu a poprawnie. Okna mają posłużyć przez kilkadziesiąt lat, więc nie warto stosować półśrodków i oszczędzać na sposobie ich zamontowania i pracach przygotowawczych.

 

Pozdrawiam, Jacek Kowalczyk Menedżer ds. Usług OKNOPLAST Sp. z o.o.