Uzupełnienie wylewki po wyburzonej ścianie działowej

2014-07-13 19:44

Po wyburzeniu ściany działowej (8cm grubości i 4m długości) muszę uzupełnić wylewkę, pod którą powinno być około 4 cm styropianu (bo tak jest pod "fabrycznymi" wylewkami).   Czy powinno się przezbroić sąsiednie wylewki (np. drutami poprzecznymi) przed wylaniem uzupełnienia na warstwę styropianu? Jaką zaprawą najlepiej robi się takie wypełnienia? Dodam, że pomieszczenia, pomiędzy którymi była wyburzona ściana miały powierzchnie 23 i 8,5m2, a na powierzchni wylewki będą ułożone deski.

Praktyka wskazuje, że sztywne łączenie obu wylekek jest mało prawdopodobne. Ponadto duże powierzchnie warto dylatować czyli oddzielać od siebie. Tu taką dylatacją będzie linia rozebranej ścianki. O wiele ważniejsze może okazać się zapewnienie ciągłej izolacji akustycznej (czyli styropianu) dlatego proponuję dodatkowo doszczelnić połączenie "starego" i nowego styropianu pianką poliuretanową z tuby.

 

Przed ułożeniem wylewki betonowej należy dobrze zwilżyć krawędzie starych wylewek. Sugerowana klasa wylewki 7-10 MPa. Silniejsze mogą charakteryzować się większym skurczem w trakcie wysychania. Ewentualne spękania wylewki nie będą się przenosić na podłogę z desek. Jeżeli zdecydowanie nie chcemy mieć spękań w wylewce można zastosować zaprawy bezskurczowe PCC (beton polimerowo – cementowy).