Jak odnowić ścianę ze starej cegły we wnętrzu?

2014-09-22 20:06

Posiadam kilka ścian w mieszkaniu ze starą cegłą. Oczyściłam ją z tynku i nie wiem co dalej należy zrobić, aby nadać jej piękny czerwony kolor. Cegła wygląda "ładnie" gdy jest mokra, ale jest to efekt krótki ponieważ, gdy wyschnie pokrywa się białym osadem i jest "siwa".   Dodam, że podczas mycia na mokro szczotką, ze szczelin pomiędzy cegłami, wapno się mażę. Nie wiem co mam dalej zrobić. Jakie są dalsze kroki, aby nadać jej piękny kolor i wygląd oraz ją zabezpieczyć? Zależy mi na ograniczeniu kosztów, dlatego chciałbym zrobić to sama, ale oczywiście jeżeli zrobienie to na własną rękę nie jest dobrym pomysłem, proszę o wskazanie takiej opcji w odpowiedzi.

Generalnie wykonywanie każdej roboty typu rzemieślniczego przez osobę z doświadczeniem jest wskazane. No ale jak już Pani sama skuła tynk … To kilka porad.

 

Po pierwsze cegłę z osadu i pyłu z zaprawy tynkarskiej i murarskiej należy czyścić na sucho. Czyszcząc cegły wodą powoduje Pani między innymi ruch soli rozpuszczalnych z zaprawy (ze szczelin czyli fug) do cegły i wzmaga Pani występowanie białych wykwitów. Jeżeli rzeczywiście chce Pani sama wykończyć ścianę to najpierw należy usunąć trochę zaprawy z fug, gdzieś na głębokość trochę ponad 1 cm. Następnie tak powstałe szczeliny zafugować zaprawą przygotowaną w workach fabrycznie. Do takiego „proszku zaprawowego” dodaje się tylko wody w proporcji wskazanej na opakowaniu. Radzę kupić zaprawę cementowo – wapienną. Zaprawa czysto cementowa jest mało urabialna i szybko wiąże co utrudnia jej układanie.

 

Do spoinowania fug należy kupić sobie między innymi wąską kielnię. Po związaniu zaprawy w fugach należy cegły wyczyścić z zaprawy na sucho za pomocą najpierw twardej (nawet drucianej) szczotki a potem szczotki z miększym włosiem. Potem powierzchnię cegieł przetrzeć jeszcze wilgotną szmatą. Na końcu, aby uzyskać trwały efekt „mokrej cegły” należy ścianę nasączyć środkiem hydrofobowym, od którego cegły na stałe nieco ściemnieją.