Różnica pomiędzy ogrodzeniem cynkowanym ogniowo, a cynkowanym galwanicznie

2013-10-08 16:18

Jaka jest różnica pomiędzy ogrodzeniem cynkowanym ogniowo, a cynkowanym galwanicznie ?

Ogrodzenie cynkowane ogniowo i galwanicznie różnią się właściwościami wynikającymi z przebiegu poszczególnych procesów technologicznych.

 

Cynkowanie ogniowe odbywa się poprzez zanurzenie przygotowanego do tego procesu wyrobu w rozgrzany do temperatury ciekłej cynk. Wynikiem takiej kąpieli jest utworzenie grubej warstwy cynku zarówno z zewnątrz jak i wewnątrz wyrobu. Wyrób cynkowany ogniowo ma bardzo dobre zabezpieczenie antykorozyjne. Minusem tej technologii mogą być zgrubienia i nadlewy które wynikają z szybkiego chłodzenia i zastygania cynku na powierzchni wyrobu. Mogą być one widoczne pod warstwą farby. Wyroby do cynkowania ogniowego muszą mieć specjalne otwory technologiczne, przy czym mogą być one „ukryte” w niewidocznych na pierwszy rzut oka miejscach.

 

Ogrodzenia cynkowane galwanicznie charakteryzują się bardzo gładką jednolitą, ale przy tym cienką powłoką cynkową. Powłoka naniesiona w sposób galwaniczny pozbawiona jest nadlewów i zgrubień dzięki czemu wyroby ocynkowane galwanicznie wyglądają bardzo ładnie pod powłoką farby proszkowej. Warstwa cynku jest dużo cieńsza niż powłoka uzyskana poprzez cynkowanie ogniowe przez co uzyskane zabezpieczenie antykorozyjne jest mniej trwałe. Dodatkowym minusem tej metody jest efekt tzw. klatki Faradaya, który powoduje niedocynkowanie wyrobu w miejscach trudnodostępnych (wewnętrzne zakamarki wyrobu).

 

Ze swojej strony polecałbym cynkowanie ogniowe ze względu na dużo większą trwałość i odporność na korozję, a przecież ogrodzenie powinno służyć nam na długie lata.

 

Grzegorz Sadło – ekspert Polargos