Co może być przyczyną przecieków z komina?

2015-01-08 16:18

W domu jednorodzinnym mam ogrzewanie gazowe i odprowadzanie spalin systemem Schiedla. W okresie zimowym w oknie rewizyjnym zbiera się woda, która przechodzi na ściany. Co może być tego powodem i jak się przed tym zabezpieczyć?

Zasadnicze znaczenie ma w tym przypadku typ zastosowanego kotła gazowego (kondensacyjny czy też nie) oraz typ zastosowanego komina Schiedel. Ogólnie rzecz ujmując, stosowanie paliwa gazowego wiąże się z wytrącaniem kondensatu w kominie i jest to naturalne.

 

Zjawisko wytrącania się wilgoci ze spalin może być jeszcze dodatkowo potęgowane w okresie zimowym, kiedy kocioł pracuje bardzo intensywnie. Niepożądane jest jednak zjawisko pojawiania się wilgoci na ścianie. Może ono wynikać z zastosowania niewłaściwego systemu odprowadzania spalin, czyli takiego który nie jest odporny na wilgotne warunki pracy. Przykładowo do odprowadzania spalin z kotłów kondensacyjnych stosuje się komin Schiedel Avant. Również komin Schiedel Rondo Plus może odprowadzać spaliny z kotłów gazowych, lecz nie z kondensacyjnych. Do pracy w warunkach wilgotnych nie jest jednak przewidziany np. komin Schiedel Rondo.