Czy sąsiedzi mogą przejeżdżać przez moją posesję bez pozwolenia?

2015-09-16 10:50

Mam problem z sąsiadami, którzy przejeżdżają bez pozwolenia przez moją działkę. Wiele razy z nimi rozmawiałam, żeby nie przjeżdżali przez moją posesję. Czy konieczne jest ogrodzenie? Czy można to załatwić w jakiś inny sposób? Grożą mi, że jeśli postawię bramę, to będą przejeżdżać przez działkę obok, którą dzierżawię od ponad 30 lat. Czy mają do tego prawo?

Sąsiedzi nie mogą korzystać z przejazdu przez żadną z prywatnych działek, jeżeli nie podpisali z właścicielem działki odpowiedniej umowy na korzystanie z niej. Można przy tym żądać zapłaty od osoby korzystającej z przejazdu przez nią. Jeżeli sąsiedzi korzystają bezprawnie z przejazdu przez Pani działkę, to może Pani zgłosić sprawę do sądu, żądając zadośćuczynienia za szkody powstałe na skutek bezprawnego przejazdu przez Pani działkę.

 

Jeżeli jednak działka sąsiadów nie ma dojazdu od drogi publicznej to mogą oni wystąpić do sądu o ustanowienie drogi koniecznej do swojej działki, może się tak zdarzyć, że sąd wytyczy tą drogę przez Pani działkę. W tym wypadku sąd ustanowi opłatę jaką osoba korzystająca z dojazdu przez tą drogę będzie musiała corocznie płacić właścicielowi gruntu przez który przebiega droga.