Czy mogę podłączyć mały piec CO w pokoju na 1 piętrze?

2015-06-24 12:56

Chcę wstawić mały piec CO w pokoju na 1 piętrze. W budynku 4 mieszkaniowym, jednopiętrowym - czyli na ostatnim piętrze. Komin jest czysty - góra nowa - nie był używany od 45 lat. Mieszkania są własnościowe/prywatne/stare budownictwo/poniemieckie/. Czy jakieś pozwolenia są wymagane?

Domyślam się, że administratorem całego budynku jest Wspólnota Mieszkaniowa, więc z pewnością musiałby Pan swoje plany przedstawić na spotkaniu mieszkańców. Proszę zauważyć, że spaliny będą przebiegały przez komin w obszarze Pana mieszkania, ale możliwe, że też przez wspólne poddasze. Poza tym komin zbudowany jest zapewne od parteru lub piwnic, więc ewentualne zagrożenie wystąpieniem np. pożaru sadzy związane będzie także z mieszkaniem pod Panem (palące się sadze mogą spadać na dno komina wywołując wzrost temperatury ściany kominowej również poniżej poziomu Pana mieszkania).

 

Na dnie komina znajduje się wyczystka kominowa, do której musi mieć dostęp kominiarz podczas przeglądów (co najmniej raz na kwartał) co wskazuje, że nie tylko w Pana mieszkaniu będzie się odbywać „obsługa okołokominowa”. Z całą pewnością powinien Pan więc zacząć od dwóch spraw: zdobycie zgody Administratora obiektu oraz zdobycie opinii mistrza kominiarskiego czy komin nadaje się do współpracy z przewidzianym przez pana kotłem c.o. Parametry jakimi charakteryzują się współczesne kotły grzewcze bardzo często uniemożliwiają eksploatację takiego kotła we współpracy z kominem z cegły, nawet bardzo porządnie wykonanym. Być może czeka Pana osadzenie wewnątrz kanału ceglanego komina z materiału odpornego na wilgoć i korozję spowodowane agresywnym oddziaływaniem produktów spalania z kotła jaki zaplanował Pan zastosować.

 

Z pozdrowieniami,

Mariusz Kiedos