Podgrzewacz gazowy a kubatura pomieszczenia

2011-04-15 13:51

W małej łazience o kubaturze 5-6 m3 od lat siedemdziesiątych (zeszłego stulecia) zamontowany jest gazowy podgrzewacz wody (tzw. junkers). Kiedy wprowadziłem się do tego mieszkania podgrzewacz oczywiście już w nim był, a wcześniej z powodzeniem był eksploatowany przez poprzedniego właściciela. W ciągu lat podgrzewacze były oczywiście wymieniane z powodu zużycia. W łazience położono płytki na tzw. rigipsach. Przez ostatnie lata nie używałem podgrzewacza, ponieważ korzystałem z ciepłej wody z kotłowni z budynku, w którym jest mieszkanie. Ostatnio woda z kotłowni bardzo podrożała i chciałem ponownie korzystać z gazu. Niestety, jeden z instalatorów stwierdził, że pomieszczenie ma za małą kubaturę i nie wolno tam zainstalować nowego grzejnika gazowego. Drugi instalator powiedział, że ponieważ w tym pomieszczeniu już był używany junkers to zainstaluje nowy, tylko musi być zaświadczenie od kominiarza o dobrej wentylacji. Jestem w rozterce. Nie chciałbym łamać prawa i narażać siebie i innych mieszkańców na niebezpieczeństwo, a z drugiej strony chciałbym korzystać z podgrzewacza gazowego. Co robić? Proszę o specjalistyczną poradę.

W pomieszczeniu o kubaturze niższej niż 8 m3 zgodnie z Dz.U. z 2002 r. Nr 75 poz. 690 § 172.3 nie można stosować urządzeń gazowych z otwartą komorą spalania jeżeli urządzenia te pobierają powietrze z tego pomieszczenia. Wg powyższego należy zrealizować odpowiedni dopływ powietrza (potrzebnego do spalania gazu) z innej części mieszkania, bądź z zewnątrz. Proponuję skonsultować to z kominiarzem, który ma wystawić zaświadczenie o dobrej wentylacji pomieszczenia.