Pleśń na ścianie pomiędzy łazienką a przedpokojem

2010-11-17 16:26

Mój problem dotyczy pleśni na ścianie pomiędzy łazienką a przedpokojem. Przez lata ściana ta od strony łazienki była wykończona płytkami ceramicznymi, zaś od strony przedpokoju farba emulsyjną. W przedpokoju wyczuwało się lekki zapach pleśni, ale na ścianie niczego nie było widać. W niedługim czasie po wykończeniu ściany (od strony przedpokoju) tapetą, pojawiły się pod nią zgrubienia o zapachu pleśni. Podczas remontu łazienki, po zbiciu płytek, okazało się że ściana jest bez pleśni. Co w takim razie powoduje powstawanie pleśni w przedpokoju? Dodam, że po drugiej stronie ściany, w łazience przy tej ścianie stoi wanna. Zastanawiam się, czy po wymianie płytek i chemicznym zabezpieczeniu ściany pod nimi problem ze ścianą w przedpokoju powróci? Jaka jest przyczyna powstawania pleśni? Mieszkam na 4 piętrze; mieszkanie jest często wietrzone; pomiędzy przedpokojem a kuchnią nie ma drzwi.

Pleśń powstaje gdy spełnione są dwa warunki: jest wilgotno i ciepło. Przyczyn powstania pleśni na ścianie w opisanej sytuacji może być kilka. Na przykład może to być kwestia zbyt słabej wentylacji w łazience – wtedy wilgoć jest absorbowana przez ściany i próbuje przedostać się na zewnętrzną cześć ściany. Dopóki na ścianie była farba wilgoć mogła przedostawać się na zewnątrz łazienki, a dzięki częstemu wietrzeniu mieszkania nie dochodziło do rozwoju pleśni. Tapeta prawdopodobnie zatrzymała wilgoć w ścianie i doprowadziła do powstania jeszcze lepszych warunków do rozwoju mikroorganizmów.
Proponuję usunąć tapetę, zastosować środek grzybobójczy i wykonać tzw. bielenie wapnem (wapno nie pozwala na rozwój mikroorganizmów). Od strony łazienki można ułożyć płytki na ścianie i jeśli tylko jest to możliwe poprawić wentylację.