Pęknięty komin - jak rozwiązać problem? Jaka jest przyczyna?

2015-09-23 12:15

Sześć lat od zakończenia budowy domu, wokół komina pojawiła się rysa pozioma. Komin zbudowany jest z pustaków keramzytowych, wewnątrz znajdują się wkłady ceramiczne. Jaka może być przyczyna tak nietypowego pęknięcia? Miejscowi fachowcy uważają, że trzeba rozebrać komin i od rysy pęknięcia postawić od nowa. Czy konieczna jest rozbiórka? Może istnieją inne sposoby naprawy?

Przyczyn takiego stanu rzeczy może być kilka. Nie pisze Pan na jakiej wysokości komin pękł, więc nie mogę wskazać miejsca, które należało by sprawdzić. Proszę pamiętać, że ceramika w kominie "pracuje" pod wpływem temperatur, dlatego tak bardzo potrzebne są dylatacje. Podczas pracy ceramika może się podnieść nawet o 8 cm. Możliwe, że w którymś miejscu pustaki są przytwierdzone na stałe do ceramiki albo do budynku, np. na wysokości dachu.

 

Możliwe też, że komin "osiadł" a ponieważ w którymś momencie może być przytwierdzony, pustaki pękły. Proponuję również sprawdzić czy ceramika wewnątrz nie pęka. Zanim zabierze się Pan do rozbiórki komina należy najpierw ustalić przyczynę tego stanu rzeczy, ponieważ zbudowanie go na nowo może spowodować, że problem powróci. Należało by wezwać fachowca i poprosić o sprawdzenie poprawności montażu komina na całej długości. Jeżeli wystąpiły błędy o naprawę ich należy poprosić firmę, która komin montowała.

 

Pozdrawiam,

Marta Popowska