Powstawanie pęcherzy podczas szpachlowania ściany pomalowanej farbą lateksową

2017-05-25 14:29

Dzień dobry. Mam następujący problem. Podczas szpachlowania ścian powstają pęcherze i masa szpachlowa nie trzyma się zbyt dobrze. Dodam, że na ścianach jest warstwa farby lateksowej. Co może być przyczyną powstawania tych pęcherzy i jak sobie z tym poradzić? Słyszałem, że duża zawartość lateksu w farbie może generować spore problemy.

Najlepiej zwrócić się o poradę do producenta masy szpachlowej, niech wyjaśni, czemu dany materiał nie ma odpowiedniej przyczepności. Ogólną zasadą jest, że:

  • podłoże (w tym przypadku farba) powinno zapewniać odpowiednią przyczepność materiałowi nakładanemu (masie szpachlowej) oraz nie powinno mieć na powierzchni substancji utrudniających taką przyczepność. Dlatego powierzchnię taką należy umyć/odtłuścić i jeśli trzeba – pomalować podkładem szczepnym;
  • masę szpachlową należy nakładać warstwą o odpowiedniej grubości (nie każda szpachla może być ściągana na tak zwane „zero”);
  • masa musi też mieć właściwą konsystencję i właściwą zwilżalność, zarówno do podłoża jak i do narzędzia, którym się ją aplikuje. Inaczej może się odspajać.

Więcej informacji o produktach marki Caparol znajdzie pan na stronie www.caparol.pl.

Zespół Caparol