Ogrzewanie podłogowe zasilane kotłem zgazowującym drewno

2011-03-01 12:42

Czy można połączyć ogrzewanie podłogowe z tradycyjnymi kotłami, np. zgazowującymi drewno? Czytam, że pracują one na wysokich temperaturach, a temperatura powrotu musi wynosić podobno ponad 60 st.C. Tymczasem podłogówka wymaga temperatur o polowe niższych - ok. 30 st.C. Jak zachowa się instalacja podłogowa, jeśli wprowadzę do niej wodę o tak wysokiej temperaturze? Co zrobić, by utrzymać tak wysoką temperaturę powrotu do kotła? Czy ewentualne reduktory zmniejszają tylko ilość przepływającej wody, czy są też takie, które zmniejszają temperaturę medium? Czy instalacja ogrzewania podłogowego ulegnie zniszczeniu pod wpływem wysokiej temperatury z kotła na drewno? Czy da się połączyć pompę ciepła, zasilająca instalację podłogowa z kotłem zgazowującym drewno, jako alternatywnym źródłem ogrzewania?

Takie rozwiązanie jest możliwe, stosuje się w takiej sytuacji zawór mieszający, tak aby na obieg ogrzewania podłogowe nie była podawana zbyt wysoka temperatura, grozi to bowiem popękaniem wylewki/płytek.

Maksymalna temperatura na obiegu podłogowym to ok 40-45 st.C.

Stosując zawór czterodrogowy jednocześnie załatwiamy sprawę zabezpieczenia temperatury powrotu wody grzewczej do kotła.

W przypadku kilku źródeł ciepła pracujących w instalacji c.o. należ zastosować bufor wody (z reguły są to pojemności od 500 do 1000 litrów).