Jak poradzić sobie z odwróconym ciągiem wentylacyjnym?

2014-09-24 15:55

Jak wyeliminować odwrócony ciąg wentylacyjny? W kuchni mam dwie kratki wentylacyjne i przez obie te kratki nawiewa zimne powietrze. Dodatkowo mam jeszcze szambo i przez te dwie kratki nawiewa do kuchni przykry zapach z tego szamba.   Na dachu niezbyt wysoko zostały zamontowane trzy dachówki wentylacyjne zamiast wymurowanego komina wentylacyjnego (a taki komin był w projekcie domu). Jednak kierownik budowy dopuścił wykonawcy zamontowanie dachówek wentylacyjnych zamiast wymurowanie komina.

Z Pani opisu wynika, że do komfortu higieniczno-sanitarnego w zajmowanych przez Panią pomieszczeniach mieszkalnych brakuje kanałów wentylacyjnych lub jest wybudowane coś, czego Pani nie opisała precyzyjnie, (opisała Pani jedynie zakończenie ponad dachem) a co nie spełnia wymagań stawianych kanałom wentylacyjnym przez przepisy budowlane, a więc kanałem wentylacyjnym nie jest – nawet jeżeli ktoś używa takiego określenia.

 

Nieprawidłowo działająca wentylacja w takich przypadkach może być spowodowana brakiem odpowiednich / właściwych kanałów wentylacyjnych. Niestety nie wiem, jak są zbudowane kanały prowadzące od kratek wentylacyjnych do tych dachówek, trudno mi jest więc udzielić precyzyjnej porady. Proponowałbym zgłosić się do inspektoratu nadzoru budowlanego lub do zakładu kominiarskiego o fachową opinię, która z pewnością będzie poprzedzona oględzinami na miejscu.