Ocieplenie elewacji domu jednorodzinnego z lat 80-tych

2011-08-11 12:52

Od kilku miesięcy staram się ustalić czym i jaką metodą ocieplić elewacje mojego domu .Budynek powstał w latach 80-tych i ma pewne niedoskonałości, jak każdy budowany w tamtych czasach. Jest to dom jednorodzinny piwnica (lub parter jak kto woli) ma ściany wykonane z kamienia granitowego do uskoku stropu, następnie ściana jest z cegły pod sam dach (pełnej i dziurawki na przemian). Podobno w ścianie jest szczelina powietrzna, choć podczas dotychczas przeprowadzanych większych prac remontowych nigdy jej nie znalazłem. Wracając jednak do elewacji: dom został otynkowany tynkiem zwykłym (cement+wapno+żwir na wierzch - tzw. baranek) w 1999 roku. Ściana od strony zachodniej cały czas jest wilgotna i zimna, myślę że jest to spowodowanie brakiem wypustu dachowego od tej strony (jest tam tzw. ogniomur). Reszta ścian przykryta wypustem dachowym około 50 cm. Mam zamiar ocieplić tylko tą część pokrytą tynkiem, kamień pozostaje bez zmian. Czy to dobry pomysł? Jaki materiałów użyć i w jaki sposób wykonać ocieplenie?

Wybór odpowiedniej metody dla ocieplenia budynku jest sprawą bardzo istotną. Bardzo powszechną i sprawdzoną od wielu lat metodą jest tzw. ETICS (dawniej BSO, lekka-mokra). Metoda ocieplenia polega na przyklejeniu płyt styropianowych, zabezpieczenia warstwą zbrojoną oraz wierzchnią warstwą dekoracyjnego tynku ochronnego.
Ocieplenie górnej części budynku (powyżej okładziny kamiennej) będzie wymagało zastosowania materiału o bardzo wysokich parametrach izolacyjnych, dzięki któremu można zmniejszyć grubość ocieplenia. To będzie korzystnie wpływało na estetykę budynku, szczególnie dlatego, że dolna część budynku nie będzie ocieplana. Bardzo dobrze sprawdzą się tutaj płyty PLATINUM fasada, które przy grubości 10 cm będą chronić budynek tak jak 13 cm zwykłego styropianu.
Płyty styropianowe powinny być użyte wraz innymi składowymi (klej, grunty, siatka, tynk) całego systemu ociepleniowego o nazwie SYSTEM PLATINUM (szczegóły na stronie www.termoorganika.com.pl).
Przed przystąpieniem do prac należy sprawdzić podłoże, czyli obecny stan tynku i jego stabilność na ścianie konstrukcyjnej (cegła). Jeżeli są miejsca, gdzie tynk jest odspojony, należy go w tym miejscu skuć. Wszystko koniecznie trzeba zagruntować i dopiero potem przystąpić do przyklejania płyt styropianowych.
Ze wstępnej analizy (również zdjęcie) prawdopodobnie będzie również potrzebna termorenowacja stropodachu, ponieważ duża strata ciepła będzie spowodowana właśnie przez tą poziomą przegrodę.