Ocieplanie domu poniemieckiego

2011-03-23 14:04

Mam pytanie dotyczące ocieplenia styropianem od zewnątrz domu poniemieckiego. Jego dolna część, czyli parter ma ściany z kamienia o grubości 80 cm, natomiast pierwsze piętro jest z cegły i tam grubość ściany wynosi 50 cm. Chciałabym się dowiedzieć, czy jest sens ocieplać styropianem tak grube ściany, a jeśli tak - to jakiej grubości styropian wybrać. Może ocieplić tylko pierwsze piętro? Dodam jeszcze, że dom jest podpiwniczony i na parterze nawet latem jest chłodno. Może górę ocieplić od zewnątrz, a dół od wewnątrz? Zastanawiam się także, czy po ociepleniu nie będzie wilgoci na ścianach z kamienia w mieszkaniu, ponieważ takie opinie też słyszałam...

Odpowiedź na Pani pytanie wymaga dokładnego zdiagnozowania (ekspertyzy) budynku. Koniecznie w takiej sytuacji należy sprawdzić ciągłość warstw izolacji przeciwwilgociowej (tzw. poziomej).
Następnie należy przeprowadzić obliczenia (audyt energetyczny), który będzie podstawą do podjęcia decyzji o ocieplaniu. W audycie będziemy mieć informacje jakie kroki należy podjąć, jakiej grubości materiał izolacyjny zastosować, i w końcu - jaki będzie efekt naszej inwestycji, ile wydamy pieniędzy na ocieplenie, a także najważniejsze: ile pieniędzy zaoszczędzimy na ogrzewaniu budynku.
Zdecydowanie odradzam ocieplanie od wewnątrz, ponieważ w naszych warunkach klimatycznych nie jest to szczęśliwe rozwiązanie.