Czy można w ramach gwarancji wymienić źle zamontowane okna?

2014-04-09 16:33

Mam pytania odnośnie złego montażu okien:   1. Kiedy w oknach pcv mogą wystąpić deformacje, czy wypaczenia po złym montażu? Czy da się jeszcze wtedy naprawić to okno?   2. Czy zawsze demontaż i ponowny montaż jest możliwy aby usunąć wady stolarki pcv? W moim mieszkaniu przeprowadzono ponad 5 lat temu montaż okien pcv. Odchyłki ramy od pionu to 6 mm (mierzone na łacie 1,2 m). Okna mają 2250 długości i 1750 szerokości. Odchyłki skrzydeł od pionu wynoszą 3 mm (mierzone na łacie 1,2m). Według moich obliczeń wychodzi 12 mm odchyłki ramy od pionu, 6 mm skrzydeł od pionu.   8 razy pzrekroczono ochyłki montażowe, występuje sprężynowanie okien, okna samoczynnie się otwierają. Widać skręcenie ramiaka, wykrzywienie zawiasów itp. Czy możliwy jest demontaż i ponowny montaż tych okien, tak aby były szczelne, funkcjonalne, aby było ciepło? Obecnie w mieszkaniu jest bardzo zimno - 14 stopni przy włączonych grzejnikach. Inne okna też źle oprawiono, ale odchyłki są mniejsze. Firma zasłania się aprobatami, nie poprawili montażu, nie wymienili okien na nowe, tylko ciągle je regulowali. Mówiono, że jest wszystko w porządku. Okna nie mają certyfikatu.

Jeśli nie doszło do trwałych odkształceń stolarki okiennej skutkujących deformacją profili oraz brakiem szczelności, to demontaż i ponowny montaż okien jest oczywiście dopuszczalny. Ilość punktów ryglujących to indywidualna sprawa producenta, nie ma jednej żelaznej reguły ile tych punktów być powinno.

 

W zależności od wymiaru okien, szerokości kwater i ich funkcjonalności, także producenta okuć, ilość punktów zaczepowych pomiędzy producentami stolarki może być różna. Zadaniem okna ma być m. in. zapewnienie szczelności na wiatr i wodę opadową oraz izolacyjności termicznej i akustycznej. To ile punktów ryglujących w oknie się znajduje jest sprawą drugorzędną.

 

Pozdrawiam,

Jacek Kowalczyk Menedżer ds. Architektów OKNOPLAST Sp. z o.o.