Czy montaż parapetu zewnętrznego został wykonany prawidłowo?

2013-10-31 15:45

Mieszkam w budynku wielorodzinnym tzw. bloku. Dwa lata temu wymieniłem okna na nowe tzw. PCV. Okna były zamontowane bez parapetów. Teraz mój blok był ocieplany i wszystkim montowane były parapety zewnętrzne. Wykonawca twierdząc, że nie może inaczej zamontować parapetu, bo okno zostało zamontowane za nisko, przykręcił go czterema wkrętami do okna i jednocześnie uszczelnił połączenie parapet - okno.   Czy montaż parapetu jest prawidłowy, czy mam prawo domagać się odszkodowania za zniszczenie okna? Twierdzę, że wykonawca przykręcając parapet wkrętami zniszczył okna. Czy wykonawca powinien mieć moją zgodę na taki montaż? Domagam się od wykonawcy 500 zł lub wymiany okna.

W szczególnych przypadkach tego typu montaż jest dopuszczalny. Jeśli rzeczywiście warunki budowlane uniemożliwiały umiejscowienie kołnierza parapetu pod częścią progową ościeżnicy, to przy spełnieniu warunku konieczności mechanicznego jego zamocowania do czoła ościeżnicy oraz uszczelnienia zapewniającego barierę dla wody opadowej można taki montaż przeprowadzić. Ważne, aby w tego typu przypadkach parapet nie zasłaniał otworów odprowadzających wodę opadową z profili, ponieważ woda nie mająca ujścia może w skrajnych przypadkach przedostawać się do pomieszczenia, np. podczas intensywnych opadów połączonych z silnym wiatrem lub gromadzić się pod parapetem, tworząc zawilgocenie ściany.

 

Co do pytania o to, czy wykonawca powinien mieć Pana zgodę na wykonanie prac w ten sposób, odsyłam do Ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali, ewentualnie proszę szukać informacji u zarządcy nieruchomości.

 

Pozdrawiam, Jacek Kowalczyk Menedżer ds. Usług OKNOPLAST Sp. z o.o.