Malowanie ścian w starym domu. Jak przygotować ściany?

2011-03-11 11:38

Chciałabym odnowić pokój dla dziecka. Mam małe doświadczenie w pracach remontowych, dlatego też potrzebuję dokładnej instrukcji, jak się do tego zabrać. Dom ma jakieś 30 lat, ściany pomalowane są zwykłą farbą, w niektórych miejscach widać tłuste plamy po kremie do ciała. Jak przygotować ścianę do malowania? Powinnam zmyć/usunąć ślady po kremie, czy nie ma takiej potrzeby i da się je zamalować farbą?

W opisanym przypadku podłoże powinno być w pierwszej kolejności dokładnie umyte za pomocą płynnego środka Maalipesu, rozcieńczonego wodą w stosunku 1:5 lub 1:10, a następnie spłukane czystą wodą.

Jeśli na ścianie stara powłoka odchodzi od ściany, należy ją usunąć za pomocą szpachelki, a w razie potrzeby zeszlifować. Powstałe nierówności zaszpachlować. Na wyrównaną, suchą i odkurzoną ścianę nakładamy farbę gruntującą np. Optiva Primer, której zadaniem jest wzmocnienie podłoża, poprawienie przyczepności farb nawierzchniowych oraz umożliwienie im równomiernego wysychania.

Po upływie około 24 godzin można nakładać warstwę nawierzchniową. Do tego celu można użyć farb z rodziny Optiva, które są rekomendowane przez Polskie Towarzystwo Alergologiczne. Przed użyciem każdego produktu należy zapoznać się z instrukcją użycia zamieszczoną na opakowaniu.